Večerní show
Radek Honc, Vladimír Pavlík
Celý playlist
Poslouchat online
Večerní show /
Celý playlist
Hudba

Jak slavní hudebníci přišli ke svým jménům

Pavel Kučera
Celý svět je zná pod jejich uměleckými jmény a leckomu může připadat divné, že se tak vlastně (alespoň někteří z nich) nejmenují doopravdy. Věděli jste například, kdo jsou James Osterberg, Abel Tesfaye nebo Belcalis Almanzar? V našem článku se dozvíte i to, proč si říkají Iggy Pop, The Weeknd a Cardi B.
20. 05. 2022

David Bowie

Tím, kdo v 60. letech tehdy začínajícího anglického hudebníka Davida Jonese přiměl, aby svoje velmi běžné a fádní jméno změnil na něco více extravagantního, byl jeho manažer. "S tímhle jménem na tobě nevydělám ani zlámanou grešli," řekl mu prý tehdy natvrdo. V roce 1967 se tak narodil David Bowie. Inspirace pro toto jméno vycházela z hudebníkovy obliby americké popkultury. Zpěvák tehdy miloval film Pevnost Alamo z roku 1960, což je slavný western, který natočil John Wayne (který v něm i hrál hlavní roli) podle skutečných událostí v Texasu roku 1836. Je zde i postava Jima Bowieho a právě příjmení tohoto dobrodruha a účastníka historických událostí bylo přímou inspirací pro jméno David Bowie.

Rozklíčujte názvy slavných kapel: Co znamenají zkratky AC/DC, J.A.R. nebo OMD?

Iggy Pop

Jeden z praotců punk rocku, americký bouřlivák James Newell Osterberg měl také jméno, které neznělo úplně titulkově. A tak hledal něco, co by mu slušelo podstatně více. V té době James společně se spoluhráči z kapely The Stooges obýval společný byt v Michiganu ve státě Detroit, kde v jednom kuse pařili a tvořili. Jednou k nim na návštěvu přišel i jejich kamarád Jimmy Pop, který vinou alopecie přišel o veškeré vlasy i obočí. Mladého Jamese však jeho mimozemský vzhled fascinoval a hned na místě vzal žiletku a obočí si oholil taky. A na následujícím mejdanu prohlašovali, že jsou dvojčata Jimmy a Iggy Popovi. A přestože obočí Iggymu znovu narostlo, jméno už mu zůstalo dodnes.

Proč se Iggymu říká praotec punk rocku? Muzikanti, kteří předběhli svou dobu

Lady Gaga

Stefani Joanne Angelina Germanotta, jak zní jméno této newyorské rodačky italského původu, také vždycky věděla, že showbiz má rád údernost a zkratku. Ohledně vzniku jejího jména však koluje celá řada teorií včetně té, že bylo vymyšleno na brainstormingu kreativců nahrávací firmy podobně, jako se vymýšlejí jména pro domácí spotřebiče. Sama zpěvačka však prohlásila, že vzniklo tak, že jí její manažer Robert Fusari psal SMS, ve které jí sděloval svůj dojem, že její nová píseň, kterou mu tehdy poslala, mu připomíná skladbu Radio Ga Ga od skupiny Queen. Při psaní SMS se však překlepl a autokoretor místo toho text upravil na Lady Ga Ga, což se zpěvačce líbilo natolik, že se okamžitě rozhodla použít to jako svůj nový pseudonym. Které z variant chcete věřit vy? Rozhodněte se sami.

Cardi B.

V roce 2016 americká rapperka, vlastním jménem Belcalis Almanzar, na Twitteru napsala, že jí kamarádi v dospívání začali říkat Bacardi, protože její sestra se jmenuje Hennessy (obě jsou známé značky luxusního alkoholu). "A tak jsem si z toho udělala svoje instagramové jméno. Bacardi, později Bacardi B." řekla v roce 2017 v show Jimmyho Fallona. "Ale Instagram mi můj účet neustále mazal, nejspíš proto, že se jim nelíbilo, že je stejný jako jméno té značky. Dokonce si myslím, že to byla firma Bacardi sama, která s tím měla hodně společného. A tak jsem to celé zkrátila na Cardi, B." Jen jestli dnes Bacardi nelituje.

Bruno Mars

Bruno se narodil jako Peter Hernandez portorickému židovskému perkusionistovi z Brooklynu a zpěvačce a tanečnici z Filipín, kteří se seznámili na Havaji. Přezdívka Bruno mu přistála už v době, kdy byl nemluvně, a to prý proto, že údajně vypadal jako slavný zápasník Bruno Sammartino. Když se dal na hudební dráhu, rozhodl se svoji přezdívku doplnit o příjmení, které by nevyznívalo tak jednoznačně portorikánsky, bylo více kosmopolitní a současně trochu futuristické. Tak vznikl Bruno Mars.

Čtěte také: Pastor, chovatel pštrosů, hollywoodská hvězda. K jakým profesím utekli známí hudebníci?

Eminem

Přezdívka jednoho z nejslavnějších rapperů všech dob vychází přímo z jeho skutečného jména. To zní Marshall Mathers, jak ostatně pojmenoval i své třetí řadové album z roku 2000. Dvě písmena M, která má ve svém monogramu, nejdříve zapisoval jako M&M (ještě předtím si říkal Manixú). Jelikož však jméno M&M bylo totožné s názvem populárních bonbónů, rozhodl se jej trochu pozměnit. A vybral si jako svůj pseudonym v podstatě fonetický zápis téhož, tedy "em and em", rychle "eminem".

Bono & The Edge

V irské skupině U2 jsou hned dva členové, kteří jsou mnohem více známí pod svými přezdívkami než pravým jménem. Těmi jsou kytarista David Evans, známý jako The Edge (ostří nebo hrana) a zpěvák Paul Hewson aka Bono. V případě Bona je tento příběh známý poměrně dobře. Přezdívku mu měl dát jeho kamarád, rovněž známý hudebník Gavin Friday, už v době jejich dospívání a zněla Bono Vox. To je odvozeno od latinského "bonavox", což latinsky znamená dobrý hlas. V Dublinu, kde oba vyrůstali, byl obchod s potřebami pro neslyšící, který se jmenoval právě Bono Vox. A právě odtud jméno pochází. Hewsonovi se však tahle přezdívka, která se mezi kamarády rychle ujala, moc nelíbila, přišla mu příliš chvástavá. A tak ji časem zkrátil na jednoduché Bono.

Svém kamarádovi Davidu Evansovi pak přezdívku The Edge vymyslel prý sám Bono. A to údajně proto, že má velmi hranatý tvar lebky. "V podstatě všichni mi dneska říkají The Edge. Dokonce i moje matka mě oslovuje The Edge, tím pádem je to asi nejvíc oficiální, jak to jenom může být," komentoval to ironicky sám nositel přezdívky.

U2, A-Ha nebo Muse: Věrnost je krásná věc. Kapely, které nezměnily sestavu

Marylin Manson

Původně hudební novinář, americký rocker, skandalista (a podle všeho i domácí tyran) Brian Warner se narodil do silně křesťanské rodiny, ve které podle svých slov trpěl konzervativní výchovou a tabuizováním volné lásky nebo rock'n'rollu. Tady můžeme možná hledat zárodky jeho vzpoury proti systému, která u něj vyvrcholila tím, že v roce 1989 vytvořil své alter ego, Marylina Mansona. V té době vznikla i jeho skupina Marylin Manson & The Spooky Kids, ve které si i všichni ostatní členové změnili své umělecké jméno po Mansonovu vzoru, a to tak, že křestní jméno si vypůjčili od nějaké hollywoodské divy a příjmení od známého masového vraha (Marylin Monroe a Charles Manson). V sestavě tak byli dále Daisy Berkowitz (podle Daisy Duke a Davida Berkowitze), Zsa Zsa Speck (tedy Zsa Zsa Gabor a Richard Speck) nebo Olivia Newton Bundy (podle Olivie Newton John a Teda Bundyho). Jakkoliv nám to může připadat svým způsobem zvrácené, uznejme, že jako nápad je to efektní.

The Weeknd

Kanadský zpěvák, který je dnes považován za nástupce Michaela Jacksona či Prince, si své umělecké jméno změnil hned dvakrát. Jeho občanské jméno, znějící Abel Makkonen Tesfaye, mu vždycky pro hudební kariéru připadalo příliš těžkopádné a neznělé. A tak si někdy v sedmnácti letech původně říkal HOB, což byla zkratka pro House Of Balloons. To byl současně také název první mixtape, kterou v té době vydal. Nakonec se mu to úplně nelíbilo a začal si říkat The Weekend (tedy tak, jak se toto slovo píše správně). V Kanadě už ale od roku 1998 působila pop rocková kapela téhož jména, a tak aby se vyhnul soudním tahanicím, Abel z názvu vyhodil poslední "e". A tak vznikl The Weeknd.

Nicki Minaj

V začátcích své kariéry rapperka z Trinidadu Onika Tanya Maraj používala střídavě hned několik přezdívek jako Cookie nebo Harajuku Barbie. Jméno Nicki Minaj si prý nevymyslela sama a vlastně se jí nejdřív ani moc nelíbilo. V úmyslu totiž měla sólově vystupovat pod jménem Nicki Maraj. Ovšem hned první label, se kterým podepsala nahrávací smlouvu ji přiměl, aby si jméno změnila na Nicki Minaj. Jí samotné se to nelíbilo už kvůli sexuálním konotacím, které to vzbuzovalo. V angličtině se totiž tomu, čemu u nás říkáme švédská trojka, říká menage (vyslovováno menáž), což pochází z francouzského menage a trois (tedy trojice). Nakonec na to ale prý přistoupila a dnes už má to jméno skoro i ráda. Nicméně stále má prý k tomuto oslovování výhrady. Říká k tomu: "Nemám ráda, když mi moje rodina nebo blízcí přátelé říkají Nicki Minaj. Když jsem s nimi, nejsem Nicki Minaj, ale Onika Maraj."

Kam dál? Pravda kazí příběh. V čem nám lhaly hudební filmy?Úvodní foto: The David Bowie Archive / Sukita / Warner Music

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM