Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Hudební filmy na obzoru: Své životopisy na stříbrném plátně dostanou Amy Winehouse, Michael Jackson, Bee Gees i Cher

Avatar photo Pavel Kučera
11. 01. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Hudební životopisné filmy se těší velkému zájmu diváků. Spojují totiž fanoušky filmu s příznivci konkrétního hudebníka. A není divu, že filmy jako Rocketman, Elvis, Bohemian Rhapsody nebo I Wanna Dance With Somebody byly velkými hity. V přípravě jsou ale filmy o několika dalších hudebnících. 

Rok 2023 v hudbě: Světu vládnou ženy v čele s Taylor Swift, Česku dominují rappeři a první tuzemský miliardář

Carlito Brigante / 04. 01. 2024

Bob Marley

Život krále reggae, jímž nepochybně je Bob Marley, přiměl filmaře, aby jeho příběh převedli na filmové plátno. Stane se tak v hudebním dramatu s názvem One Love, které bude mít premiéru v únoru tohoto roku. Mezi jehož producenty jsou i tři Marleho děti, tedy Ziggy, Rita a Cedelina. Boba bude hrát Kingsley Ben-Adir, herec známý především ze slavné série Gangy Birminghamu (Peaky Blinders). Jeho manželku Ritu ztvární Lashana Lynch, kterou jsme viděli také v poslední bondovce Není čas zemřít coby náhradní 007. Režisérem filmu je Reinaldo Marcus Green, proslavený filmem King Richard s Willem Smithem, ve kterém ztvárnil otce dvou slavných sester, Sereny a Venus Williamsových. A dostal za to Oscara. 

Amy Winehouse

O mimořádné anglické zpěvačce už jeden slavný film vznikl, byl to ovšem dokument, poskládaný výhradně ze záběrů natočených za jejího života (a těsně po její smrti). O tom, že o jejím životě vznikne i hraný film, bylo rozhodnuto už na konci roku 2021. Studio Canal totiž oznámilo, že se chystá životopisný film o Amy, který bude režírovat Sam Taylor-Johnson, mimo jiné tvůrkyně úspěšného erotického bijáku Padesát odstínu šedi, ale také ceněného životopisného filmu Nowhere Boy z roku 2009, který vypráví příběh mladého Johna Lennona. Scénář k filmu má na starosti Matt Greenhalgh, který se podílel jak na Nowhere Boy, tak na filmu Control režiséra a fotografa Antona Corbijna o skupině Joy Division a zejména jejich frontmanovi Ianu Curtisovi. Ovšem otázka, kterou si asi kladete je, kdo bude hrát Amy? Bude to anglická herečka Marisa Abela, známá zejména ze série Sektor. Jejího otce Mitche bude hrát Eddie Marsan. Film Back To Black bude mít premiéru v květu 2024. 

Krásný hlas, fenomenální úspěch, divoký a krátký život: Amy Winehouse by oslavila čtyřicetiny

Pavel Kučera / 14. 09. 2023
Herečka Marisa Abela poslouchá pokyny režisérky Sam Taylor-Johnson na place filmu Back to Black

Michael Jackson

Ano, na filmová plátna má po Králi rock’n’rollu vstoupit i sám Král popu. Filmové studio Universal Pictures totiž chystá film s velmi prostým názvem Michael, který má vyprávět příběh hudebníkova života. Režisérem filmu je americký filmař Antoine Fuqua, který v minulosti natočil například film Bojovník s Jackem Gylenhaalem, film Training Day nebo trilogii Equalizer. Jacksona samotného bude hrát jeho skutečný synovec Jaafar Jackson. Scénář filmu napsal uznávaný John Logan, který má se životopisem zkušenosti z filmů jako Letec nebo Gladiátor a produkce se ujal tým Grahama Kinga, který stál i za filmem Bohemian Rhapsody. Všechno to vypadá moc fajn, ale zbývá jedna otázka – jak a zda se film dotkne velmi kontroverzního tématu, tedy údajného zneužívání malých chlapců samotných Jacksonem. Král popu od soudu vždycky odešel osvobozen, nemusí to ale platit navždy. Soud totiž loni rozhodl o obnovení procesu a Jackson může být za svoje zločiny, budou-li mu prokázány, odsouzen i posmrtně. Každopádně na filmu by se aktuálně mělo pracovat. 

Co všechno bylo v Elvisovi špatně: Okradení Beatles, žádné kolotoče ani teatrální vyhazov

Pavel Kučera / 14. 10. 2022

Bee Gees

Tohle je velká pecka. Tedy nejen to, že se chystá film o příběhu bratří Gibbových, kteří se mimo jiné zasloužili o jeden z nejzářivějších vrcholů disco scény konce 70. let a ve velké míře napomohli i k popularitě žánru. Ale také to, kdo se bude na filmu podílet: Režie se totiž ujme herec a režisér Kenneth Branagh, který se v posledních letech ujal hlavní role před i za kamerou Hercula Poirota, sám ale natočil několik filmových adaptací Shakespearových her a hrál i v Nolanových filmech Tenet nebo Dunkerk. A pozor, hlavní hlas Bee Gees, Barryho Gibba, by měl hrát Bradley Cooper. Pro toho to bude v krátké době už druhý hudební životopisný film, před koncem roku totiž měl premiéru film Maestro, který Cooper režíroval a sám v něm hraje roli skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina, autora mimo jiné slavného muzikálu West Side Story. Opravdu hoříme nedočkavostí.

Znovu a lépe: Komu pomohla změna stylu ke slávě?

Pavel Kučera / 20. 05. 2022
Legendy disco music se dočkají vlastního filmu

Boy George

Po Eltonu Johnovi se na filmová plátna podívá i další ikona anglické osmdesátkové pop music, George Allan O’Dowd, extravagantní zpěvák skupiny Culture Club, známý jako Boy George. Ten životopisný film podle svého vlastního příběhu oznámil už v roce 2021 a měl se točit převážně v Londýně a Bulharsku. Děj filmu by se měl zaměřit zejména na úspěch George a skupiny Culture Club v průběhu 80. let, podstatná část děje by se však měla točit kolem jeho závislostí na drogách, zejména kokainu a alkoholu, s níž dlouhá léta zápasil. Georgova otce by měl hrát Daniel Mais, který hrál například ve válečném filmu 1917, režie se ujme Sacha Gervais. Kdo bude hrát samotného George není jasné, on sám říkal, že se uvažuje například o Keanu Reevesovi. Byl to samozřejmě nejspíš vtip, představa je to ale minimálně zajímavá.

Boy George: Ikona 80. let s nezaměnitelným hlasem i vzhledem

Pavel Kučera / 14. 06. 2023
Boy George si vždy potrpěl na extravagantní image

Cher

V roce 2021 na Twitteru oznámila i herečka a zpěvačka Cherilyn Sarkisian alias Cher, že i se její život stal předlohou pro nový životopisný film. A najala těžké váhy. Úkolem napsat scénář byl pověřen Eric Roth, který je autorem scénáře ke klasikám jako Forrest Gump nebo Zrodila se hvězda. A produkovat jej měli Judy Craymer a Gary Goetzman, kteří stáli i za hitem Mama Mia!, v jehož druhém pokračování Mamma Mia! (Here We Go Again) si Cher i zahrála. Film samotný však rozhodně nemá být muzikálem, tvůrci říkají, že bude mít blíž formou spíše k snímku Bohemian Rhapsody. Věnovat se má její hudební dráze, během níž vydala řadu klasických hitů, tak filmové kariéře. Ta čítá třeba filmy Čarodějky z Eastwicku nebo Pod vlivem úplňku z roku 1987, za který dostala dokonce i Oscara. V září loňského roku ovšem Cher uvedla, že dva roky práce přišly vniveč, film byl zrušen a ona začíná od nuly, takže je možné, že všechno výše uvedené už nebude pravda. 

Žena, která nestárne: Cher zazářila v herecké i pěvecké sféře, dodnes upoutává svět svým hlasem a vzhledem

Kristýna Ševčíková / 20. 05. 2023
Kariéra i život Cher je námětem na dobrodružný film, projekt je ale prozatím u ledu

Když jednoho Brouka hraje Ind a Boba Dylana 6 různých lidí: Neprávem opomíjené filmy o muzikantech, které nabízejí neskutečnou zábavu či podívanou

Pavel Kučera / 10. 11. 2022

Pravda kazí příběh. V čem nám lhaly hudební filmy?

Redakce / 20. 02. 2021
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM