Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

30 let nočního koupání: Co má krásná balada od R.E.M. společného s Erikem Claptonem a Led Zeppelin?

Avatar photo Pavel Kučera
12. 07. 2023

Je to jedna z nejslavnějších písní R.E.M. a jedna z nejkrásnějších devadesátkových balad vůbec. Věděli jste, že byla natočena na stejné piano, na které Eric Clapton nahrál své slavné pianové outro k písni Layla?

Po vydání alba Out Of Time z roku 1991 s hity jako Shinny Happy People nebo Losing My Religion byla americká trojice R.E.M. považována za největší rockovou kapelu planety té doby. Očekávání od jejich další desky, která vyšla v říjnu 1992 pod jménem Automatic For The People, byly tudíž velmi vysoké. A kapele se podařilo je naplnit. A to mimo jiné i zásluhou této písně. 

Jména v názvech písní: Kurta Cobaina a R.E.M. inspirovaly děsivé příběhy, v hitu The Beatles fanoušci hledali drogy

Pavel Kučera / 26. 04. 2023

Nostalgické vzpomínky 

Nightswimming je křehká klavírní balada s jemným aranžmá a velmi intimní atmosférou. Přičemž její vznik je spojen s osobními zkušenostmi členů skupiny R.E.M. Inspirována byla jejich mládím a vzpomínkami na noční koupaní v oceánu, na které tehdy často vyráželi. Text písně se dotýká nostalgie, vzpomínek a klidu, který může přinášet zážitek z nočního koupání. Vyznění tu navíc podtrhuje citlivý zpěv Michaela Stipea, který tu podává jeden z nejlepších výkonů svojí kariéry. Hudbu složil basák skupiny Mike Mills, který si ji jednou přehrával u piana během zkoušky, ale neměl s ní žádný zvláštní plán. A dokonce uvažoval, že ji kapele nenabídne a vyhodí ji. Zdála se mu totiž příliš repetitivní a že její melodie nikam nesměřuje, jen prostě kroužila pořád dokola. Zaujala ale zpěváka, který se rozhodl ji použít.

Na druhý pokus

Písnička původně vznikla už pro Out Of Time, ale tam se nedostala. Prý se úplně nehodila do kontextu a skupina ji nedokázala dát ten správný zvuk. Pak se však ke skladbě dostal i John Paul Jones, baskytarista skupiny Led Zeppelin, který pro ni vytvořil to krásné smyčcové aranžmá. R.E.M. ji pak přepracovali a nahráli znovu ve studiu v Miami, když dělali na Automatic For The People. Mills osobně ji nahrál na stejném pianu, na němž Eric Clapton nahrál svoji Laylu, kterou vydal ještě pod jménem Derek And The Dominos. Bubeník Bill Berry prý tehdy natáčení nebyl přítomen, což je taky hlavní důvod, proč ve skladbě nejsou žádné bicí. Prostě se to bez nich v tomto případě obešlo.

Virální hit 

Skladba se okamžitě po vydání desky Automatic For The People stala nesmírně oblíbenou. Původně ani neměla být singlem, ale zásluhou svého úspěchu se dočkala samostatného vydání jako neplánovaný pátý singl z alba, který vyšel právě 12. července 1993. Pro potřeby anglické MTV byl dokonce vytvořen videoklip, ve kterém ale nehraje nikdo z kapely. Jedním z těch, kdo se píseň zamilovali, je i Chris Martin z Coldplay, který prohlásil, že je to nejkrásnější píseň, která kdy byla vydána. A když Coldplay hráli v americké Atlantě, odkud R.E.M. pocházejí, pozval si na pódium Michaela Stipea, který ji s nimi zazpíval.

Autor je hudební publicista 
Úvodní foto: Jeff Kravitz / FilmMagic, Inc via Getty Images 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM