Ranní klub /
Celý playlist
Aktuálně

Sportem ku zdraví a stále nepřekonaným rekordům

Avatar photo Martina Hoblová
Jak se říká, dobrá rada je nad zlato. Dostanete-li ale dobrou radu, můžete díky ní i to zlato získat. Své o tom ví někteří čeští sportovci, zejména atleti, které navíc dodnes nikdo nepřekonal. A to ani reprezentanti Ruska, kteří byli už několikrát usvědčeni z dopingu, a aktuálně nemůžou kvůli Kremlem vyvolané válce zasahovat do mezinárodních sportovních klání, pokud se nevzdají své státní příslušnosti.
15. 06. 2022

Narozeniny dnes slaví legenda české i světové atletiky, oštěpař Jan Železný. Jeho rekord nikdo nepřekonal už více než čtvrtstoletí. Ale rozhodně to není nejstarší atletický rekord. Pojďme se podívat na ty, které odolávají času.

Čtěte také: Plážový volejbal nebo kraul v řece? Nudným sportům odzvonilo!

Jarmila Kratochvílová

Píše se 26. červenec roku 1983 a běžkyně na středně dlouhé tratě a sprinterka Jarmila Kratochvílová se připravuje na závod v německém Mnichově. Ani ve snu ji před začátkem zřejmě nenapadlo, že ten den uběhne nejstarší platný, nejdéle trvající a dosud nepřekonaný světový rekord. Běh na 800 metrů zvládla za 1 minutu 53 vteřin a 28 setin. Její skvělý výkon je ale dodnes zatížen spekulacemi souvisejícími s dopingem. Přestože sama Kratochvílová tvrdí, že má svědomí čisté, komunistický režim byl známý tím, že sportovcům podával steroidy, často bez jejich vědomí.

https://www.youtube.com/watch?v=lOMmFMWUN_I

Marita Koch

Podobné pochybnosti panují i kolem výkonu bývalé východoněmecké atletky a sprinterky Marity Kochové. Ta uběhla 6. října 1985 v australské Canbeře 400 metrů v čase 47,60 sekund. Světový rekord tedy drží už téměř 37 let.

Jan Železný

25. května 1996 se pak na výsluní dostal oštěpař Jan Železný. V německé Jeně překonal svůj předchozí světový rekord 95,66 metrů z anglického Sheffieldu z roku 1993 hodem dlouhým 98,48 metrů. Od té doby se jméno trojnásobného olympijského vítěze a trojnásobného mistra světa v tabulce nezměnilo. I to mu může být dárkem k jeho dnešním 56. narozeninám.

Železný je výjimečný také v tom, že jako jediný přehodil víckrát, konkrétně třikrát, 95 metrů – od změny těžiště oštěpu se to nikomu jinému ještě nepovedlo. Svou kariéru pak ukončil v roce 2006, kdy se ale ještě nominoval na Mistrovství Evropy v atletice ve švédském Göteborgu. Odsud si odvezl bronzovou medaili a světový rekord v kategorii veteránů nad 40 let za hod 85,92 metru.

Barbora Špotáková

A úspěšná byla i někdejší Železného svěřenkyně Barbora Špotáková. Její rekord se nepohnul od 13. září 2008, kdy v německém Stuttgartu hodila oštěpem 72,28 metru. Dvojnásobná olympijská vítězka, která pochází z atletické rodiny, se pyšní i státním vyznamenáním Medaile Za zásluhy.

Usain Bolt

Stále nepřekonaný je taky výkon známého jamajského sportovce Usaina Bolta. Osminásobný olympijský vítěz 16. srpna 2009 zaběhl v německém Berlíně 100 metrů za 9,58 sekundy, o pět dní později zdolal 200metrovou trať za 19,19 sekundy. Navíc se podílel i na rekordním čase štafety na 4 x 100 metrů, společně s trojicí Yohan Blake, Michael Frater a Nesta Carter na londýnské olympiádě proletěli drahou v čase 36,84 sekundy. Jamajský fenomén má celkem 19 zápisů v Guinessově knize rekordů.

Kam dál? Sdílí podobu i talent: Slavná dvojčata showbyznysu i sportuÚvodní foto: Mazac Pavel / CNC / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM