Ranní klub /
Celý playlist
Trendy

Proč se vyhnout minerálním olejům a říct ano přírodní kosmetice?

Karin Šnýdrová
Pokud chcete svému tělu dopřát tu nejlepší péči a navíc vám není lhostejný osud naší planety, měli byste zbystřit nejen při nákupu potravin, ale také u kosmetických výrobků. Chemické přísady, které mnohé z nich obsahují, představují totiž zátěž pro lidský organismus i životní prostředí. Na jaké ingredience si dávat pozor?
24. 05. 2022

Díky nařízení Evropské unie najdete na obalech kosmetických produktů podrobné složení, vyznat se v něm ale vyžaduje mozek Einsteina. Zapamatovat si přes třicet tisíc názvů, často uváděných v latině není jednoduchý úkol. Nechcete si jím zatěžovat hlavu? Abyste měli stoprocentní přehled o tom, co kupujete, budete si zřejmě muset jednotlivé přísady oblíbeného šamponu vyhledat na internetu. A ideálně ještě před tím, než s ním zamíříte ke kase.

Čtěte také: Kosmetické trendy: Proč si ženy holí obličej a podpaží i nohy nechávají zarůst?

Obecně platí, že pro člověka nebezpečné výrobky by se vůbec neměly dostat do oběhu. Musí projít řadou výzkumů a schvalovacích procesů, než se dostanou na trh. Některé z nich se ovšem nebudou slučovat s vaším ekologickým smýšlením a jiné zas dokážou u citlivějších jedinců vyvolat alergie či zánětlivé onemocnění kůže.

V jakých látkách číhá nebezpečí?

Za rizikové ingredience se považují syntetické konzervanty, které se používají kvůli zamezení rozmnožení mikroorganismů a prodloužení doby spotřeby daného výrobku. Ideální nejsou ani parabeny, jelikož patří mezi dvacet nejčastějších alergenů. Antioxidanty BHA a BHT pro změnu zamezují žluknutí olejových složek, ale byly u nich potvrzeny karcinogenní účinky. Hojně využívanou látkou v kosmetickém průmyslu jsou rovněž minerální oleje. A s minerály nemají nic společného. Jedná se o zbytky při frakční destilaci ropy a jejich dlouhodobé používání nepřinese vaší pokožce nic dobrého. Vytváří na ní neprodyšnou vrstvu, která ucpává póry. Při výběru deodorantů se vyhýbejte škodlivým solím hliníku. Ty sice způsobí, že se přestanete potit, ale kůže nebude moct dýchat. Varovnou přísadou jsou silikony, které nelze biologicky odbourat. Najdete je především v levné kosmetice.

Důvěryhodné certifikáty

Chemickým přísadám se často nevyhnete ani u produktů, jejichž etiketa láká zákazníky zaklínadlem bio či čistě přírodní. Jestliže nechcete studovat jednotlivé složky ingrediencí, mohou vám v orientaci pomoci certifikáty. Například štítek s písmenky CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika) zaručuje absenci syntetických surovin i ropných derivátů a garantuje minimálně 85 % složek s přírodním původem. Označení Ecocert zaručuje 95% podíl přírodních surovin i recyklovaný obal. Ecogarantie slibuje 100% kvalitu rostlinných výtažků a mezinárodní certifikát Leaping Bunny s logem králíčka ubezpečuje kupující, že daný výrobek ani jednotlivé složky nebyly testované na zvířatech. Je však nutné zdůraznit, že v Evropské unii kosmetické značky na němých tvářích už pokusy provádět nemohou.

Přírodní produkty

Používáte tělový krém s vysokým podílem minerálního oleje? Není nutné hned sepisovat závěť, ovšem stojí za zvážení nahradit jej šetrnějším výrobkem. Obzvlášť v případě, když se kompromitujícím produktem natíráte i několikrát za den. Vyzkoušejte třeba některý z našich tipů přírodní kosmetiky.

A.jpg

Zleva: Vyživující olej na nehty a nehtové lůžko Bis Bis obsahuje 100 % přírodních surovin, 259 Kč; veganský prodyšný lak na nehty bez škodlivých látek Spa Ritual, 399 Kč

B.jpg

Zleva: Vyživující tělové mléko s mandlovým olejem, organickým ovesným mlékem a vitaminem E Sabon, 690 Kč; bezsodý deodorant citronová meduňka Biorythme, 289 Kč

C.jpg

Zleva: Veganský odličovací olej s výživou pro řasy Yage, 1.199 Kč veganský projasňující krém oddalující tvorbu prvních vrásek Nobilis Tilia, 534 Kč

Kam dál? Make–up není jen pro holky! Tihle muži dokážou s líčidly divy



Úvodní foto: Profimedia



Diskuze



Vstoupit do diskuze

Sdílejte





Další na Expres FM