Starmix /
Celý playlist
Ostatní

Zvrhlé praktiky z dob tudorovské Anglie: Krvavá afrodiziaka, rybí vnitřnosti jako antikoncepce a další nechutnosti

Redakce
Nová kniha od anglické spisovatelky Carol McGrath pojednává o surové realitě tudorovské éry. Autorka se zaměřila na zvrhlé praktiky, které se v té době odehrávaly. Zjistěte, z čeho všeho se tehdy vyráběla afrodiziaka a jak se lidé tehdy chránili před početím.
14. 01. 2022

Muži jako afrodiziakum používali svou krev a další tělesné tekutiny

Carol McGrath je uznávanou autorkou, která je známá především psaním historické fikce. Carol McGrath se ale tentokrát rozhodla zúročit svoje vědomosti ze studia historie a anglického jazyka. Její nejnovější kniha odkrývá pravdu o životě v tudorovské Anglii. V knize popisuje tehdy běžné praktiky, které bychom dnes považovali za zvrhlé a nechutné. Zatímco v současné době se jako afrodiziaka používají potraviny či speciální přípravky určené na zvýšení libida, muži v tudorovské Anglii měli jiný recept na to, jak partnerku dostat do postele. Pokud nedokázali zaujmout svým šarmem, krásou či bohatstvím, nezbývalo jim nic jiného, než se uchýlit k čarodějnictví. Existovaly kouzelné lektvary, které údajně byly schopny přimět druhé, aby se do vás zamilovali. V jejich složení se nacházel měsíček, různé bylinky i rozmačkaní červi. Další variantou pak byly tzv. „potní koláčky“, které obsahovaly i krev a další tělesné tekutiny. Měly fungovat jako přírodní afrodiziakum.

Kokainový král Pablo Escobar: Kolumbijský Robin Hood, který stavěl nemocnice a denně pašoval přes 15 tun kokainu

lektvar.jpg

Ženy v té době spoléhaly na poněkud jemnější způsoby, jak nalákat muže ke svému loži, prádlo provoněly růžovým olejem nebo pižmem. „Růžový olej vyrobený destilací se na dvoře krále Jindřicha stal populárním nejen proto, že probouzel smysly nebo proto, že vůně byla příjemná, ale také proto, že růže byla symbolem dynastie Tudorovců,“ píše McGrath. Tehdejší příručky myslely i na léčbu impotence. K té se používal vrabčí mozek, tuk z čerstvě zabitého kozla i poněkud méně odpudivá směs – hřebíček naložený v mléce a borůvkové šťávě. Dokonce tehdy měli i recept, jak odolat svodům a nepodlehnout nevěře. Stačilo prý, když muž snědl směs obsahující semena květáku a vodu z čočky. Pokud by tento pokrm nefungoval, byla zde ještě druhá možnost. Potřít si úd kafrem. Říkalo se, že poté ochabl. Mělo to jedno úskalí, většina mužů v tudorovské Anglii by si jen těžko tuto vzácnou surovinu opatřila.

Rybí vnitřnosti sloužily jako antikoncepce

Účelem manželství bylo v tudorovské době plození, ale pokud jste zrovna netoužili mít potomka, existovaly prý způsoby, jak se chránit. Jako antikoncepce tehdy sloužily různé věci – plátky citrónu, vlna namočená ve víně i rybí vnitřnosti. Tehdejší „kondomy“ byly vyráběny z rybích či ovčích střev obrácených naruby. Střevo se ustřihlo v požadované velikosti, posléze prošlo sušením. Poté bylo namočeno do mléka či vody, aby se rehydratovalo. Takto vyrobené kondomy byly velmi ekologické – bylo možné je po sexu vyprat a znova použít. Nebylo je možné považovat za stoprocentně účinnou antikoncepci, ale prý neměly špatné výsledky. Prý částečně chránily nejenom před nechtěným početím, ale také před pohlavními nemocemi.

Nejděsivější zbraně husitů: Jak se používal v boji cep nebo řemdih?

Existovaly další bizarní způsoby, kterými se lidé za éry Tudorovců snažili chránit před nechtěným početím. Ženy jako bariérovou formu antikoncepce používaly plátky citrónu či chomáč vlnu namočený ve víně či v medu. Také se věřilo,že sůl smíchaná s něčím mastným vytvoří směs, která zabije spermie. Mezi nejnebezpečnější metody pak patřilo pití olověné tinktury či pojídání semen skočce – nejjedovatější rostliny světa. Oba dva způsoby mohly vést ke smrtelné otravě.

Zdroj úvodní fotografie: Profimedia, zdroj fotografie v textu: Pixabay

Zdroj informací: Daily Mail



Diskuze



Vstoupit do diskuze

Sdílejte





Další na Expres FM