Ženy, které byly uneseny a měsíce až roky vězněny. Co si musely prožít a jak jsou na tom tyto ženy dnes?

Některá jména jste možná zahlédli ve zprávách, některá možná ne. Přesto je však příběh těchto žen hodný pozornosti a soucitu s tím, jakým utrpením si musely tyto ženy projít, když byly unesené a měsíce či dokonce roky vězněné. Podařilo se jim vrátit do normálního života i po letech utrpení?

Amanda Berry, Michelle Knight a Gina DeJesus

V období mezi srpnem roku 2002 a dubnem 2004 byly postupně uneseny tři dívky. Amandě bylo v době únosu 16 let, Michelle 21 a Gině pouhých 14. Všechny tři byly uneseny stejným pachatelem, když přijaly odvoz domů při procházce po Lorain Avenue v Clevelandu ve státě Ohio. Pachatelem byl bývalý řidič autobusu Ariel Castro, který své zajatkyně v průběhu dalšího desetiletí znásilňoval, mučil a týral hlady.

profimedia-0161000162.jpg

Amanda mu dokonce v zajetí porodila dceru, přičemž Michelle byla údajně také několikrát oplodněna. Všechny tři dívky byly objeveny v květnu roku 2013 poté, co Castro odešel z domu a Amanda začala křičet o pomoc u vchodových dveří. Netrvalo dlouho a sousedé vykopli dveře domu, ze kterých okamžitě vyběhla Amanda se svou šestiletou dcerou a kontaktovala tísňovou linku. Zachráněny byly i ostatní dvě ženy. Castro byl následně obžalován z neuvěřitelných 177 únosů a 139 znásilnění. Měsíc poté, co byl odsouzen k trestu odnětí svobody na doživotí, byl nalezen oběšený na prostěradle ve své cele. Všechny tři ženy se dokázaly postupně vrátit ke svým životům a s traumatem se vyrovnat. Michelle napsala o svém traumatu hned dvě knihy, zatímco Gina s Amandou napsaly jednu společně. Amanda se také stala součástí pořadu o pohřešovaných osobách na místní zpravodajské stanici a Gina založila Clevelandské rodinné centrum pro pohřešované děti a dospělé nedaleko domu, ve kterém prožívaly po mnoho let okamžiky hrůzy.

Čtěte také: Nejmocnější mafiánští bossové všech dob jsou slavní i dlouho po smrti

Elizabeth Smart

Psal se rok 2002 a tehdy čtrnáctiletá Elizabeth Smart spala v ložnici se svou sestrou, když ji uprostřed noci unesl pod hrozbou ublížení nožem Brian David Mitchell, který sám sebe zval prorokem Immanuelem. Spolu se svou manželkou Wandou Barzee ji odvlekli do utažských lesů a drželi v zajetí. Dívku mučili hladem, podávali jí drogy a alkohol a denně ji Mitchell znásilňoval ve snaze vymýt jí mozek, aby uvěřila, že je prorok. Mitchell a Barzee se po Utahu a Kalifornii potulovali téměř devět měsíců, než byli konečně odhaleni a zatčeni. Klíčem k prolomení případu byla sestra Elizabeth, která muže dokázala policii popsat a identifikovat. Navzdory svému hrůznému prožitku se Elizabeth poměrně rychle vrátila ke svému původnímu životu, vystudovala a stala se známou obhájkyní přeživších únosů. Také založila vlastní nadaci pro oběti únosů a vydala monografii s názvem My Story.

Jaycee Dugard

V roce 1991 byla jedenáctiletá Jaycee Dugard unesena ze svého domova v South Lake Tahoe v Kalifornii. Její nevlastní otec, který byl svědkem únosu, okamžitě informoval policii, ale Jaycee se již nepodařilo dostihnout. Byla odvezena přes 300 kilometrů daleko do města Antiochie, kde byla vězněna násilníkem se jménem Phillip Garrido a jeho manželkou Nancy. Stejně jako Mitchell, i on věřil, že je božským prorokem a má pro své činy náboženské ospravedlnění. Jaycee nakonec byla vězněna dlouhých 18 let, během kterých porodila Garridovi dvě děti. Díky Garridovo snaze o šíření jeho nové církve God’s Desire si ho všimla policie, kterou jeho trestní rejstřík přivedl až k záchraně Jaycee. Jaycee se pak znovu shledala se svojí rodinou, s jejíž pomocí se pokusila vrátit se k normálnímu životu. Založila nadaci JAYC na pomoc obětem traumatu a vydala memoáry a knihu o svém vlastním traumatu a ukradených letech jejího života.

Kam dál? 1,5 milionu dolarů za 46 let života: Muž strávil většinu svého života ve vězení za zločin, který nespáchal

Úvodní foto, foto v článku: Profimedia
Zdroje:
JAYC, AZcentral, abcNews

Podcast