Zemřel Miro Žbirka: Připomeňte si jeho ikonické písně

Ve věku 69 let zemřel slovenský zpěvák Miro Žbirka. Informoval o tom slovenský deník SME, pravdivost tohoto sdělení potvrdil i zpěvákův manažer Rado Mešša. Odešla legenda slovenské populární hudby. Toto jsou Žbirkovy nejkrásnější písničky, prostřednictvím kterých na něj můžeme zavzpomínat.

Zpěvák Miro Žbirka zemřel

Ve věku 69 let zemřel slovenský zpěvák Miro Žbirka. Deníku SME tuto informaci potvrdil jeho manažer Rado Mešša na základě informací od Žbirkovy manželky. Legenda slovenské populární hudby před měsícem skončila v nemocnici na infuzích. "Přátelé, dostihl mě nějaký zákeřný bacil. Posílejte energii, budu ji potřebovat," vzkazoval tehdy zpěvák svým fanouškům. Ač se spekulovalo o onemocnění Covid-19, dle informací deníku SME touto nemocí zpěvák netrpěl. Odešla legenda slovenské hudební scény. Když v roce 1982 Miro Žbirka zvítězil v anketě Zlatý slavík, a porazil tak Karla Gotta, mluvilo se o tom ještě dlouho. Jím nazpívané písničky jako Atlantida, Sezónné lásky či Biely kvet si lidé zamilovali. Je bezpochyby jedním z nejúspěšnějších slovenských zpěváků. U diváků mimo zpěvu bodoval i jeho ironický humor.

David Žbirka: Tátovi se moje píseň líbí, vždycky má ale komentář

Nejkrásnější Žbirkovy písničky

Zavzpomínejte na legendárního zpěváka prostřednictvím jeho nejkrásnějších písniček.

Biely kvet (1982)

Asi největší Žbirkův hit vůbec málem nebyl vpuštěn do světa. Zajímavostí je, že se původně skladba jmenovala Čierny kvet, což se prý tehdejšímu režimu nezamlouvalo. "Někdo nahoře se okamžitě leknul, že je to smutné. Jako zpěváci jsme tehdy přeci měli šířit pozitivní nálady, ne zpívat o nějakém černém květu!" vzpomínal Miro Žbirka dle informací webu Total Film. Tehdy se vše vyřešilo k oboustranné spokojenosti tak, že se píseň přejmenovala na Biely kvet, ale skladba se stále nesla ve stejném duchu. Dnes je píseň již legendární, znají ji i v zahraničí jako Top Model od francouzského zpěváka Joela Prevosta.

Co bolí, to přebolí (2002)

Tato píseň se stala velkým hitem v Čechách i na Slovensku. Miro Žbirka ji nazpíval spolu se zpěvačkou Marthou. Píseň je součástí velmi úspěšné desky s názvem Modrý album. Zajímavostí je, že Miro Žbirka při nahrávání alba původně ani nepřemýšlel, že by tam tuto skladbu zařadil. "Po jeho vydání mi ale začali volat kolegové, jak je to skvělý song. Dokonce mi kvůli němu zavolal i brácha Tony, který se málokdy k něčemu vyjadřuje. A korunu tomu nasadil režisér Zdeněk Suchý. Když jsem mu dal CD, aby si vybral, na kterou skladbu chce natočit klip, čekal jsem, že to bude nějaká vypalovačka, ale on bez váhání vybral Co bolí to přebolí," řekl zpěvák pro web iREPORT. Zpěvák dal za pravdu dobře míněným radám od přátel, a píseň do Modrého alba zařadil. A to i přes protesty vydavatelské firmy. Zvláštností skladby je, že se jedná o československý duet. Češtinu dle zpěváka kontrolovala jeho manželka. Z písničky se nakonec stal hit. Když byl zpěvák dotazován, co si myslí, že stojí za úspěchem této písně, odpověděl, že vystihuje pocity lidí, kteří jsou právě na dně a zároveň je skladba dokáže povzbudit.

Čtěte také: Pamatujete Miro Žbirku jako moderátora?

Fair Play (2015)

Další smutná melancholická balada od Mekyho nese název Fair Play. Vznikla jako soundtrack k filmu o sprinterce Anně, kterou bez jejího vědomí a svolení v 80. letech v Československu zařadili do programu, kde jí podávali anabolické steroidy, aby ji takto připravili na olympijské hry. Píseň má slovenskou a anglickou verzi. Původně si Miro Žbirka nemyslel, že bude slavit úspěch. "A pak jsem najednou slyšel Fair Play v rádiu. Píseň, kterou jsem dělal jako nekomerční věc k filmovým titulkům, u níž jsem čekal, že se znovu bude líbit jenom mě. Že ji budu hrát na koncertech jako hit, to mne vážně nenapadlo," řekl o písni zpěvák, jak informoval web Total Film.
Zdroj:
Deník SME, Osobnosti, iREPORT, Total Film
Foto: Profimedia

Podcast