Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Vodácký spolek chce oživit slalomářskou dráhu na Štvanici umělou surfovací vlnou

Redakce
Divoká voda v centru Prahy? Surfování s výhledem na Pražský hrad? Takový cíl spojil partu vodáků, kteří chtějí vybudovat unikátní dráhu s divokou vodou na Štvanici. Zakladatel spolku Vlny Štvanice, Martin Leskovjan, byl naším hostem na drátě a my jsme se ho zeptali na podrobnosti tohoto zajímavého plánu.
10. 10. 2021

Jak moc jste v kanoistice zběhlý?
Já běhám po vlnách na kánoi každý den, takže docela to mám zběhlý.

Co je to surfovací vlna?
Surfovací vlna využívá přirozeného toku řeky a gravitace k tomu, aby simulovala surfovaní na moři.

V poslední době narůstá obliba tohoto sportu, protože se dá surfing provozovat v centru města.
Velmi oblíbené je to třeba v Mnichově, kde se z té riversurfingové vlny stala obrovská atrakce, něco jako kostel nebo zajímavá památka. A podobně se tam lidi chodí dívat na ty surfaře, kteří uprostřed města dělají různé triky.

A je ta surfovací vlna určena jenom pro surfaře nebo se na ní dá jezdit i na paddleboardu nebo na kajaku?
Riversurfingová vlna je udělaná speciálně pro to, aby se na ní dobře nastupovalo z klasického surfu, se kterým se jezdí na moři. Pro ty ostatní plavidla to hypoteticky může být také zajímavé, ale pro ně budeme provozovat zbytek té dráhy s divokou vodou na Štvanici, kde je dalších skoků, válců a vln hromada. Pro surfaře právě plánujeme vlnu, která bude na začátku celé trati a bude hezky vidět z mostu, takže by to potenciálně mohla být taková městská atrakce. A zbytek dráhy bude určen slalomářům, paddleboardistům, raftařům, prostě všem kteří jezdí na čemkoliv na divoké vodě.

Důležitá informace, Martine kolik ta vlna bude stát? Respektive na kolik to bylo spočítáno, protože my víme, že na HitHitu vybíráte peníze, přičemž by to třeba mohl někdo zasponzorovat, ale vy jste se rozhodli jít touto cestou. Proč?
Nám se dostalo nabídek od investorů, kteří to chtěli zaplatit a tak trochu si tu vlnu koupit nebo minimálně se s ní nějak zviditelnit. Ale pro mě je velmi důležité zachovat komunitní ráz toho provozu a zároveň chci otestovat taky vodáckou komunitu, jestli o to skutečně má zájem. To že se objeví investor, je super, ale já bych vlastně chtěl tady tím způsobem získat zpětnou vazbu právě od široký vodácký komunity – jestli o to vážně stojí a jestli ten zájem bude dostatečný. A zatím to vypadá, že jo. Ta cena je takhle vysoká proto, že se jedná o vcelku komplikovanou ocelovou konstrukci, na které budou dřevěné fošny. Ta konstrukce je dost velká a budou jí vyrábět skejťáci z nedalekého skateparku. A dost jsme si s tím užili, protože jsme od nich dostali první nabídku před létem, ale v souvislosti s obrovským nárůstem cen všech stavebních materiálů se nám náklady na tu vlnu téměř zdvojnásobily.

Takže ta cena 480.000 Kč je konečná?
Původně to mělo vyjít na nějakých 200 až 250 tisíc korun včetně nákladů na kampaň, takže se nám to zdvojnásobilo. Ano, těch 480.000 Kč je konečná cena, která vystačí na postavení vlny, vyrovnání všech odměn na HitHitu a nákladů na kampaň.

Do konce sbírky zbývá 17 dní a máte vybranou zhruba třetinu. Hypoteticky – pokud se podaří vybrat celou částku –, kdy by ta vlna mohla být uvedena do provozu?
Skejťáci na tom začnou makat v půlce října. Samotná ta konstrukce bude trvat spíš v řádů týdnů než měsíců, takže pevně doufáme, že nejpozději se letos uskuteční vánoční surfování. Jsme přesvědčení, že samotná instalace proběhne ještě letos, my potom budeme ladit parametry té vlny a spodní hladinu, nicméně předpokládám, že to nějakých pár týdnů zabere. Pak nastane surfařsky méně oblíbená část roku, leden a únor, kdy chodí na vodu opravdu jen ti nejotrlejší, ale od března, od dubna to pojede naplno každý den.

My držíme palce, ať můžeme na Vánoce vyrazit koukat se, jako v Mnichově, na řádící surfaře, a ať se vyberou ty peníze, aby se to mohlo uskutečnit.
Děkujeme moc, přibývají tam nové odměny, snažíme se je dělat zážitkové a atraktivní a doufám, že si posluchači nějaké vyberou, a když ne, tak nám klidně napište svůj tip a my se vám pokusíme vyjít vstříc.

Spolek Vlny Štvanice vznikl po dlouhých jednáních o dalším osudu původně tréninkové dráhy armádního klubu vodního slalomu Dukla. Nový dech a podobu se rozhodli dát Štvanickému kanálu závodníci ve vodním slalomu, jezdci na extrémních vodách a nadšení surfaři Martin Leskovjan, Jakub Šmakal, Jan Vondra, Štěpán Tichý, Vojta Knezu a další. Smyslem spolku je hledat cesty, jak rozšířit využití Štvanické dráhy pro vodní sporty a přinést riversurfing do Prahy.

MartinLeskovjan.jpg

Martin Leskovjan

Zdroj fotografií: Vlny Štvanice

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM