Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

Tyto kouzelné věci z knížek o Harrym Potterovi nejsou výmysl a skutečně existují!

Redakce
Kdo by netoužil se alespoň na den ocitnout v kouzelném světě Harryho Pottera. Ne všechno si však autorka vymyslela, tipnete si, které magické věci z knížky o slavném čaroději doopravdy existují? Je jich celá řada, přinášíme vám povídání o čtyřech z nich, u kterých vás dost možná překvapí, že to nejsou jen výmysly bujné fantazie.
04. 06. 2021


Veritasérum

Veritasérum neboli nápoj pravdy se objevuje hned v několika dílech Harryho Pottera. V knize je popisováno jako bezbarvý nápoj, jehož vypití dotyčného přinutí mluvit pravdu. Jeho použití správně podléhá přísným směrnicím Ministerstva kouzel, ale ve skutečnosti s ním kouzelníci manipulují dle své libosti, ve snaze dosáhnout svých cílů. Takovým příkladem může být scéna, kdy profesorka Umbridgeová vyhrožuje Harrymu, že je donutí nápoj vypít, aby z něj dostala informace. Toto sérum je dostupné i v mudlovském světě. Vědci nejprve experimentovali s alkoholem, jehož účinky jsou však pomalé a ukázal se být dosti nespolehlivým. Brzy našli lepší metodu, začali používat látky, které byly původně určené k uklidnění mysli a navození spánku. Poté, co si člověk lék vezme, cítí se lehce omámeně a rozespale, a je náchylnější k tomu, aby řekl pravdu, protože lhaní vyžaduje vyšší koncentraci. Používají se i různá dopaminová séra, která zvyšují ochotu spolupracovat. Avšak sérum pravdy má i své limity, jeho účinnost není prokázána, navíc je to poměrně kontroverzní záležitost, takže se v současné době chemikálie u výslechů nepoužívají.

Šílené dokumentární filmy podle skutečné události: U jejich sledování si budete přát, aby to byla fikce


Asfodel

"Pottere, co získám, když přidám rozdrcený kořen asfodelu k výluhu z pelyňku?" Toto je první otázka, kterou profesor Snape položil Harrymu Potterovi při výuce lektvarů. Ačkoliv asfodel může znít jako výmysl autorky, není tomu tak, tato rostlina skutečně existuje. Říká se o ní, že roste jen na místech, která jsou "zapomenutým rájem". Najít ji můžeme například na Kanárských ostrovech, Maltě, ve Španělsku a v Izraeli. Vzhledem se nejvíce podobá lilii. Staří Řekové si ji spojovali s podsvětím a věřili, že má léčivé účinky. Také se zde používala jako pohřební květina, věřilo se, že její umístění na hrobech chrání mrtvé před zlými silami. Rostlina v sobě ukrývá prudký jed kolchicin, který se v medicíně používal jako lék na záchvaty, zásadní je však jeho dávkování, už velmi malá dávka je životu nebezpečná. V lidovém léčitelství se tato rostlina také využívá k léčbě kožních chorob.

Tato herečka má hrát Pamelu Anderson: Maskéři odvedli dobrou práci


Neviditelný plášť

Neviditelný plášť Harry Potter dostal od Brumbála, který ho měl schovaný po Jamesi Potterovi. Tato užitečná věc je schopná učinit vás neviditelným pro zraky druhých. A kdo z nás by si alespoň na malou chvilku nechtěl něco takového vyzkoušet. Neviditelné pláště v současné době nejsou volně k prodeji, ale britským vědcům se podařilo takový plášť vyvinout. Tento typ látky pracuje s elektromagnetickými vlnami a prozatím umí skrýt objekty. U lidí by to dle autora tohoto vynálezu bylo také možné, jen by si na tělo museli umístit speciální bezdrátové senzory. Vědci z univerzity v Rochesteru také objevili způsob, jak předměty zneviditelnit pomocí manipulace se světlem. A další experimenty provedli kanadští vědci, těm se podařilo vyvinout tzv. spektrální plášť, který skrývá objekty za pomoci změny frekvence světla. Vypadá to tedy, že ač jsou v kouzelnickém světě neviditelné pláště vzácné, v tom mudlovském se brzy mohou stát dostupnými.

Herec Jude Law má nádhernou dceru: Takhle jí to slušelo na Grand Prix v Monaku


Mandragora

V díle Harry Potter a Tajemná komnata dostanou Ron a Harry za úkol přesazovat mandragory v rámci výuky bylinkářství. Možná si ještě vzpomenete, jak kysele se tvářil Ron, když přesazoval tuto rostlinu připomínající malého človíčka, který křičí jako o život. Mandragora je reálná rostlina, jejíž vzhled skutečně připomíná zmenšeninu lidského těla. Vyskytuje se v jihovýchodní Evropě, západní Asii a severní Africe. Ve starověkém Egyptě ji lidé používali jako afrodiziakum. Rostlina je opředená řadou legend, takže se není co divit, že ji J. K. Rowling do své knihy zařadila. Dokonce si nevymyslela ani pasáž se "smrtelným křikem mandragory". V dávných dobách se tradovalo, že rostlina má podobnou duši té lidské, a že ten, kdo ji ze země vytrhne, bude usmrcen jejím mocným křikem. V pozdějších dobách ji údajně čarodějnice používaly do svých magických mastí, kterými potíraly svá košťata, než vzlétly. I dnes se výtažek z mandragory přidává do léčivých krémů a mastí, jelikož zmenšuje otoky a hojí popáleniny.


Foto: Profimeda

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM