Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Sametovou revoluci si připomeneme v obýváku

Redakce
PRAŽSKÁ KOSTKA: Oslavy Sametové revoluce si užijeme doma, Radotín marně čeká na lávku, proměnu Petřína určí studie
16. 11. 2020

Zazní Modlitba pro Martu a Praha se rozsvítí barvami trikolory

Oslavy 17. listopadu se blíží, ani letos se na ně nezapomnělo. Tak například z balkonu Národního divadla zazpívá Aneta Langerová modlitbu pro Martu. Abychom o zážitek nebyli ochuzeni, píseň budou vysílat ampliony městského rozhlasu, veřejnoprávní televize a řada rozhlasových stanic. Dále se rozsvítí barvami trikolory třicet budov v centru města. Je jimi například Pražský hrad, Kongresové centrum, Žižkovská věž, Petřínská rozhledna, Tančící dům, Strakova akademie, budovy univerzit nebo sídla několika firem. A co my? My budeme na rozdíl od loňského roku, kdy do Prahy vyrazilo slavit přes 200 000 lidí, slavit doma. V poklidu. Naladíme si on-line vysílání, které má i své výhody. Tak například z Národní třídy budou vysílané koncerty, divadla či literární blok v Obýváku Václava Havla. On-line formát pořadatelům navíc umožňuje připravit delší divadelní představení nebo celý blok tematických debat. A my si to všechno užijeme z tepla domova.


Kam se poděly sestřičky?

Koronakrize prohloubila již existující nedostatek zdravotních sester. Mluvčí pražských nemocnic tento týden zveřejnili, jak jsou na tom jednotlivá zařízení s nedostatkem personálu. Tak například v Nemocnici Na Bulovce chybí téměř 100 zdravotních sester. K tomu všemu je sedm z nich doma kvůli pozitivním testům na Covid-19. Nemocnice Žižkov na tom není o moc lépe, také se potýká s nedostatkem personálu. V současné době hledají všeobecné zdravotní sestry na plný či částečný pracovní úvazek. Všeobecná fakultní nemocnice hlásí asi 500 zaměstnanců na neschopence, ale i za normální situace jí chybí asi 30 sester a deset lékařů, které by ráda zaměstnala. Na pomoc nemocnicím naštěstí přispěchali studenti lékařských fakult. Společnými silami snad tuhle situaci zvládnou.


Radotínská lávka se hned tak náhrady nedočká

Ani po dvou letech se nepodařilo najít firmu pro její stavbu. Radotínská lávka je ve špatném stavu. Už na to má taky nárok, postavena byla v roce 1994. A jak čas i řeka Berounka plynou, se její stav samozřejmě nezlepšuje. Navíc ji pěkně zatopily povodně v letech 2002 a 2013, kvůli kterým musela být následně dvakrát podepřena ocelovými podpěrami, další zpevnění bylo provedeno v dubnu 2018. Dále bylo určeno, že je potřeba lávku vyměnit nejpozději letos – to už se asi nepodaří. Pražský magistrát začal hledat firmu už před dvěma lety na podzim, všechno šlo dobře, dokud nebyla podána námitka, že je ve výběru upřednostněna jedna firma. Antimonopolní úřad následně rozhodl, že je stěžovatel v právu. Stěžovatel se ale do soutěže nepřihlásil a tak jsme v bodě, kde zase žádnou stavební společnost nemáme. Snad se lávku v budoucnosti už konečně podaří postavit, aby se Radotínští mohli zaradovat.


Prahou po síti

S Covidem tu máme velký rozmach online. Odborníci dokonce tvrdí, že kus cesty, který online prošel za posledních pár měsíců, by za normální situace trval léta. Dokonce i prohlídky s Czech City Tourism se přesunuly do online prostředí. Jsou to přednášky Pražské vlastivědy. A hned první takové online přednášky se můžete zúčastnit v pondělí 23. listopadu v 17.00. Tématem je Zmizelá Praha. Matka měst bývá často označována jako učebnice architektury. Jedny z největších novodobých změn Praha zažila ve dvacátém století a na přednášce se podíváte na ty nejviditelnější změny. Přednášky se můžete zúčastnit z vašeho počítače tabletu nebo mobilního telefonu. Povede ji PhDr. Jaroslava Nováková. Nezapomeňte ale, že si vstup na tuto online přednášku musíte zakoupit za 120 Kč na eshop.prague.eu. V prodeji budou již od začátku týdne.


Novou podobu Petřína určí studie

Budoucí podobu pražského vrchu Petřína určí nová koncepce, kterou si nechá vypracovat vedení města od Institutu plánování a rozvoje (IPR). Budou se na ní podílet odborníci i veřejnost. Rozvoj Petřína v minulosti provázely spory, když tu město chtělo stavět zázemí pro zahradníky a veřejné toalety. Proti tomu se postavili místní obyvatelé. Petřínský vrch patří mezi nejhodnotnější a nejpestřejší parkové komplexy v Praze. Území o rozloze zhruba 78 hektarů se skládá z několika historických zahrad a parků, které se od sebe liší svým účelem, obdobím vzniku i současným vzhledem. Celá koncepce pak bude hotova na podzim 2021. Praha v minulosti na Petříně opravovala cesty a mobiliář. Proměnou prošel například prostor u Petřínské rozhledny včetně křížové cesty. Do plánů magistrátu se dostala i rekonstrukce schodiště přes Petřínské skalky.

Petřín.jpg



40 tisíc litrů bahna je pryč

Letos revitalizována retenční nádrž Jiviny v Praze 6, dočkala se odbahnění a dalších úprav. Hlavním účelem této stavby je protipovodňová ochrana spodní části povodí Litovicko-Šáreckého potoka, nádrž slouží též jako rybářský revír.

Retenční nádrž Jiviny byla postavena v letech 1980 až 1984 na Litovicko-Šáreckém potoce v Praze 6 pro zachycení dešťových vod. Nebyla od svého vzniku nikdy čištěna a na jejím dně se za tu dobu usadilo více jak 40 000 metrů krychlových sedimentu. Díky více než pět metrů vysoké a téměř 300 metrů dlouhé hrázi je schopna při povodních pojmout až 240 000 metrů krychlových vody, plocha zátopy činí téměř 12 hektarů a tím se Jiviny řadí mezi největší pražské nádrže. Nádrž byla poslední velkou vodní plochou v majetku hlavního města, která nebyla odbahněna.

Foto: Facebook neziskové organizace Díky, že můžem, 16. 11. 2020

Foto: Facebook Petřínská rozhledna a Zrcadlové bludiště, 16. 11. 2020

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM