Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Říkají o vás často, že jste nepořádní, nebo zanedbáváte osobní hygienu? Možná trpíte tzv. Diogenovým syndromem

Redakce
Každý člověk měl doma menší či větší nepořádek, nebo si z různých důvodů například nevyčistil večer zuby. Také si dost lidí především v mládí vyslechlo, že jsou „bordeláři“. Jenže pokud slýcháte na svou adresu poznámky o nepořádnosti často, možná trpíte tzv. Diogenovým syndromem. Lidé s tímto syndromem totiž nepořádnost dohání i do úplných extrémů, která je často vyřazuje ze společenského života.
20. 12. 2021

Syndrom „nepořádnosti“

Diogenův syndrom je porucha chování, která postihuje starší dospělé ženy i muže. Hlavními příznaky je nadměrné hromadění věcí, absence úklidu domácnosti a zanedbaná osobní hygiena. Lidé s tímto syndromem se také často žijí samotářskými životy. Lidé s tímto syndromem si také často neuvědomují, že je na jejich chování něco v nepořádku. Jenže prostředí, ve kterém žijí, jim pak může způsobit i různé alergie, zápal plic, úrazy nebo různé nehody například v podobě požáru. Často jsou to pak tyto situace, kdy se nad sebou tito lidé poprvé zamyslí, že s jejich životy je něco v nepořádku. Diogenův syndrom je také často spojen s duševními chorobami, jako jsou například schizofrenie, obsedantně-kompulzivní porucha (OCD), deprese, demence či různé typy závislosti (zejména na alkoholu). Tento stav může být obtížně léčitelný.

Má IQ 136, stylizuje se do oživlé panenky a natáčí videa pro dospělé

Příznaky, které jsou cítit

Diogenův syndrom je někdy diagnostikován i u lidí středního věku, většinou se však vyskytuje u lidí starších 60 let. Příznaky se obvykle vynoří pozvolna v průběhu času. Jedním z prvních příznaků je právě náhlé samotářství a vyhýbání se druhým. Lidé s tímto syndromem také mohou začít projevovat špatný úsudek, změny osobnosti či nevhodné chování. Pozdější příznaky jsou již pro okolí podstatně znatelnějšími. Patří k nim kožní vyrážky způsobené špatnou hygienou, rozcuchané a neupravené vlasy, zarostlé nehty, neupravený vzhled, nevysvětlitelná zranění, podvýživa, dehydratace a také silný tělesný zápach. Zápach se pak netýká pouze postižených osob, ale i jejich domácnosti a potažmo čehokoliv, co z ní pochází. V krajním případě může být domácnost také napadená hlodavci, jelikož lidé s tímto syndromem mají tendenci shromažďovat uvnitř domácnosti obrovské množství odpadků. Na toto téma dokonce vznikla v roce 2010 dokumentární reality show Po krk v odpadcích. Osoba s diagnostikovaným Diogenovým syndromem obvykle vykazuje většinu výše uvedených příznaků a zároveň také popírá svoji situaci. Za nepořádek či svůj zanedbaný vzhled necítí žádné rozpaky a podporu či pomoc odmítá.

Pravidlo sedmi sekund: Jak si násilníci vybírají své oběti?

Rizikové faktory

Mít jeden či více z následujících rizikových faktorů nutně neznamená, že se u dotyčné osoby tato porucha vyvine. Často je totiž spouštěčem nějaká tragická událost jako třeba smrt blízké osoby, rozvod či ztráta zaměstnání. Přesto je však nutné být obezřetnější, pokud došlo u osoby k mrtvici, ztrátě pohyblivosti, srdečnímu selhání, demenci, schizofrenii, problémům se zrakem, rostoucí křehkosti či depresím. Existují dva typy Diogenova syndromu: primární a sekundární. Primární je stanoven jako diagnóza, pokud nebylo diagnostikováno žádné jiné duševní onemocnění. Sekundární je stanoven jako diagnóza, pokud je syndrom součástí celkové diagnózy dalšího duševního onemocnění. Z Diogenova syndromu je možné se vyléčit, ale je zapotřebí pomoc a podpora druhých a především léčebný plán od lékaře, který může předepsat i vhodnou medikaci.

Úvodní foto: Profimedia

Zdroje: Instagram, PubMed, FDb

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM