Malá pacientka se vzácnou poruchou vytváří medvídky, kteří pomáhají ostatním dětem vyrovnat se s infuzí

Dětství má být plné zábavy a her. Ne všechny děti však mají to štěstí a bohužel jsou kvůli vážným zdravotním problémům často o čas na hraní ochuzeny. Místo hraní s kamarády jsou zavřené v nemocnicích nebo v domácí péči kvůli lékům a své léčbě. Pro některé děti může být pohled na nemocniční lůžko nebo vaky s infuzí děsivý. Jistá dívka se jménem Ella Casano však našla způsob, jak zmírnit trápení malých pacientů. Místo vaků s různými tekutinami totiž děti budou vzhlížet k přátelsky vyhlížejícímu medvídkovi.

Idiopatická trombocytopenická purpura

Ella Casano je dívka z Connecticutu, které byla diagnostikovaná idiopatická trombocytopenická purpura (ITP), když jí bylo pouhých sedm let. Jedná se o poruchu imunity v důsledku neobvyklé hladiny krevních destiček. Krevní destičky jsou buněčné fragmenty, které se přirozeně tvoří v kostní dřeni a vykonávají jeden důležitý úkol. Pokud totiž dojde k poškození jedné z krevních cév, krevní destičky přispěchají na poškozené místo, aby zde vytvořily sraženinu a zastavily tak krvácení. Na normální úrovni se pohybuje počet krevních destiček kolem 150 000 na mikrolitr. Pokud hladina klesne pod normální hodnotu, existuje riziko trombocytopenie. Pacienti s ITP mají obvykle počet krevních destiček pod 20 000. Při správné medikaci a transfuzi se však někteří z pacientů mohou během několika měsíců zotavit.

Paing Takhon: Myanmarská celebrita odsouzena ke třem rokům vězení, byla označena za nejkrásnější tvář na světě

Smutná vzácná forma

To však bohužel není případ Elly, která jich má pod 10 000 a hrozí, že se se z nemoci nevyléčí, což z její formy poruchy činí vzácnou. Musí každých 8 týdnů dostávat infúzi krve a týden po každé infúzi brát steroidy. Současně s léčbou nesmí provozovat žádné fyzické aktivity, aby se předešlo riziku úrazu a následného krvácení. Na rozdíl od svých vrstevníků tak nemůže hrát oblíbené sporty, lézt po stromech nebo třeba jezdit na kole. Přesto však našla jiné způsoby, jak se zabavit, kdy ráda čte, zpívá či rybaří.

Skuteční vymítači ďábla a bojovníci s nadpřirozenem nebo jen vychytralí podvodníci: Co z toho byli manželé Warrenovi?

Medvídek pomocník

Ellu pohled na infuzní vaky vždy děsil a všimla si, že ostatní pacienti zažívají podobné pocity. Napadlo ji tedy infuzní vak zakrýt medvídkem. Její nápad tak nadchnul ostatní děti i nemocniční personál, že se spolu s maminkou rozhodly vymyslet a vyrobit medvídky přímo určené na vaky s infúzí. Ella mamince přesně popsala, jak by měl medvídek vypadat, její matka poté nakreslila návrh a společně jej donesli výrobci, který jim vytvořil první prototyp medvídka, kterého pojmenovaly Medi Teddy. Na zadní straně hračky je umístěn vak z elastické síťoviny, ve kterém infúze drží. Medi Teddy pak skrývá před zraky malých vyplašených pacientů děsivé tekutiny v infuzi. Ellina matka poté spustila kampaň s cílem vytvořit 500 takových medvídků a darovat je nemocnicím. Sbírka získala obrovskou podporu dobrosrdečných dárců. Ella s matkou získaly spoustu pozitivní zpětné vazby a získaly s matkou status neziskové organizace. Obě doufají, že se jim podaří Medi Teddy rozšířit do co nejvíce nemocnic a nakonec začnou vyrábět i další zvířata a doplňky.

Ilka Brühl: Narodila se s extrémně vzácným defektem obličeje. Dnes porušuje standardy krásy a živí se jako modelka

Úvodní obrázek: Profimedia
Zdroje:
Today, Medi Teddy Inc., Instagram

Podcast