Korejci chystají ostrovní město, bude stoupat a klesat s hladinou moře

Nejen ve Spojených arabských emirátech budou lidé žít na uměle vybudovaných ostrovech. Jihokorejský Pusan dal zelenou plánům na vybudování ambiciózního projektu oceánské osady. V plovoucím městě, které se skládá z řady vzájemně propojených plošin, by mohlo najít domov až deset tisíc lidí.

Rozmar? Ne úplně.

Plovoucí města mají řešit problém se stoupající hladinou moře. Práce na první čtvrti projektu s označením Oceanix by měly začít příští rok a skončit nejpozději za další tři. Město má být soběstačné a především udržitelné. Lidé si v něm budou moci vyrábět vlastní potraviny a energii. Projekt byl představen už v roce 2019. Spolupracuje na něm mezinárodní tým designerů, architektů a inženýrů. Záštitu převzal i program OSN pro lidská sídla, který pomáhá řešit nové výzvy vzniklé mimo jiné stoupáním mořské hladiny.

Oceanix-City BIG-Bjarke-Ingels-Group_51.jpg

Čtěte také: Kuchyňský robot uvaří za vás

Čtvrti se spojí ve vesnice, vesnice v město

Navrhované platformy by měly stoupat a klesat spolu s hladinou moře. Každá z přibližně pětihektarových čtvrtí ubytuje tři stovky lidí žijících v až sedmipatrových budovách. Spojováním by měly vzniknout vesnice pro přibližně patnáct stovek lidí. Spojováním vesnic pak město až pro 10 tisíc lidí. V sousedství budou navrženy společné farmy, akvaponická zařízení na pěstování potravin a kompostové zahrady, zatímco v okolních vodách by mohly být umístěny farmy na mořské plody. Na neobydlených plošinách by mezitím mohly plout větrné turbíny a solární panely, případně se o nich uvažuje jako o plochách, kde by se pěstoval bambus pro stavbu nových budov. Navrhovaný urbanistický plán společnosti Bjarkle Ingels Group počítá také s produkcí sladké vody, a to prostřednictvím čističek a systémů pro sběr a uchovávání dešťové vody. Dopravu už stihli architekti vyřešit taky. A rozhodli se vsadit na elektrická vozidla, od vodních taxíků až po solární trajekty.

V aktuálním vydání pořadu Trendy Expres se Bára dále zabývá budoucností tenistky a influencerky Naomi Osaka, představí vám značky, které budou trendy, ale nebude je nosit každý a taky jídlo, které se vyrábí ze vzduchu! Poslouchejte v našem podcastu.

Kam dál? Budoucnost podle Nissanu: Obří investice a 23 elektrifikovaných modelů


Zdroj: Euro.cz, Ocenix City
Foto: Ocenix City / BIG

Podcast