Inženýr Řezník: Kdo je vlastně kontroverzní vítěz Slavíka?

Letošní vyhlášení ankety Český slavík, která se na obrazovky vrátila po dlouhých čtyřech letech, bylo při předávání cen okořeněno peprným výstupem kontroverzního rappera Řezníka, který se obul do současné české hudební scény. Monika Bagárová poté neudržela emoce a prohlásila po Řezníkově "děkovné" řeči, že je shnilá a plesnivá osoba. Kdo je vlastně rapper, který nosí masku, kterou si nezapomněl vzít ani na udílení cen?

Kdo je vlastně člověk, který jako Řezník vystupuje

Pseudonym Řezník má člověk, který vystupuje jako rapper z dosud nepříliš rozšířeného hudebního odvětví "horrorcore". Jeho skutečné jméno je Martin Pohl a narodil se 1. října roku 1986. Roku 2012 získal na Vysoké škole ekonomické v Praze titul inženýr, kdy obhájil svou diplomovou práci na téma "Marketing v pohřebnictví". Kromě rapu je také režisérem, scénáristou, herním vývojářem, kreslířem a podnikatelem. V jeho filmové tvorbě se odráží jeho černý smysl pro humor a sám uvádí, že se snaží o syrové filmy, do kterých obsazuje i své alkoholické či drogově závislé kamarády. Mezi jeho nejznámější filmovou tvorbu patří například filmy Život není krásný z roku 2008, Jehovova pomsta z roku 2010 nebo Párty Hárd z roku 2019. Co se týče počítačových her, vytvořil Martin Pohl sérii freewarových počítačových her s názvem Život není krásný, které vydával v letech 2002 až 2007. Svůj osobitý humor však promítá i do své malířské tvorby, kdy pravidelně vydává kresby s prvky černého humoru pod názvem Martyho frky.

Čtěte také: Z vězně, který se díky policejní fotografii stal modelem, je milionář

Kontroverze, soudy a rozruch na Českém slavíkovi Mattoni roku 2013

Kolem Martina Pohla alias Řezníka se točí nejedna kontroverze. Roku 2011 například stanul společně s rappery s pseudonymy Hrobka a Pitva před soudem za skladbu Konečné řešení, která měla podle všeho propagovat násilí, rasismus a hnutí, které směřuje k potlačení práv a svobod člověka. Nakonec byl soudem osvobozen a v reakci na celou kauzu natočil klip Soudní Proces. O rok později stanul u soudu Řezník znovu, kdy prodával přes internet trička s podobiznou Andrese Behringa Breivika. V roce 2013 se pak postaral o pořádný rozruch při předávání cen Český slavík Mattoni 2013. Z ní byl totiž navzdory drtivému vítězství v kategorii Hvězda internetu vyškrtnut, vzhledem k tomu že podle pořadatelů jsou jeho texty údajně v rozporu s právním řádem ČR a odporují dobrým mravům. V reakci na to se poté ze soutěže odhlásil Tomáš Klus, Michal David nebo třeba Matěj Ruppert. Za rappera se postavil i zpěvák Xindl X, který postup pořadatele přirovnal k totalitním praktikám. Řezník v reakci na celou událost poté vytvořil skladby s videoklipy Pořád jenom hate a Pořád jenom hate 2, v nichž nevybíravým způsobem kritizoval pořadatele ankety. Společnost Karlovarské minerální vody po něm poté požadovala stažení videoklipu a omluvu řediteli firmy, přičemž Řezník tyto požadavky nesplnil.

Děsivá upíří žena je starostlivou matkou s profesí právničky


Monika Bagárová a Patricie Pagáčová se do rappera obuly

Řezník si při projevu po převzetí svého Slavíka v kategorii Hip Hop & Rap nebral servítky a zkritizoval současnou českou hudební scénu pop music, ze které se mu prý dělá fyzicky zle, když ji slyší v rádiu. Také se vyjádřil k existenci ankety Český slavík a dodal, že upřímně doufal, že už se nebude obnovovat. Také pak poprosil své fanoušky, aby už mu neposílali příště hlasy. Monika Bagárová poté několik minut po jeho projevu projevila silnou nevoli, když ho označila za shnilou a plesnivou osobu. Patrície Pagáčová se pak k projevu vyjádřila na svém instagramu, kde napsala, že gratuluje všem vítězům, kromě "toho individua, co vyhrálo kategorii hip hop". Také napsala, že dlouho neviděla někoho, kdo by si tak "nakálel" do úst. A co si myslíte o projevu interpreta vy?

Kam dál? Předběhli dobu: Muzikanti, kteří nosili masky, než to bylo povinné


Úvodní foto: Profimedia,
Zdroje:
ČSFD, Osobnosti

Podcast