Dámský gambit probudil zájem o šachy

Minisérie Netflixu trhá rekordy. Pokud jste i vy propadli královské hře, nechte se inspirovat pořadem Trendy Expres k nákupu pěkné sady. Třeba pod stromeček...

Dámský gambit uhranul miliony lidí

Netflix v týdnu oznámil, že Dámský gambit (Queen's Gambit) se stal nejsledovanější hranou uzavřenou minisérií. Za 28 dní si ji podle firmy pustilo 62 milionů domácností. Série dorazila do nabídky streamovacího obra v říjnu, díky šeptandě si ji lidé doporučovali tak dlouho a intenzivně, že teď dosahuje těchto čísel. Pokud jste sérii ještě neviděli, doporučujeme. Krásné kostýmy, silný příběh, dobré herecké výkony. Nikdo by asi nečekal, že šachy mohou být tak napínavé a akční. Navíc se na seriálu podíleli skuteční mistři šachu a tahy jsou reálné. Herci učení partií přirovnávali k tanci - prostě se museli naučit jednotlivé kroky. Například šachový velmistr Magnus Carlsen má k seriálu své výhrady, ale vesměs se mu líbil. Přišlo mu ale například divné, že hlavní hrdince moc nejdou zrychlené partie. V jednom rozhovoru se také rozpovídal o šachu a ženách.

Queen's gambit profimedia-0565806200.jpg

Seriál Dámský gambit, foto Profimedia.cz


Svět zažívá šachové opojení

Úspěch Dámského gambitu má zajímavý vedlejší efekt. V Americe se ve velkém začaly prodávat šachové sety a také knihy o této hře. Šachy jsou díky Anyě trendy. Spousta lidí kroutila hlavou, když se dozvěděli, kdo bude hrát mladou Furiosu z Šíleného Maxe. Teď ale miliony lidí vědí, kdo je Anya-Taylor Joy.

Pokud jste i vy propadli díky seriálu šachu, server Highsnobiety připravil seznam setů, se kterými si ostudu neuděláte. A ještě budou hezky vypadat na stolečku - prostě žádné šachy z mazlavého válečného komisárku.

Například thajská designérka Panisa Khunprasert navrhla set 2v1 - šachy a dáma - pro Muzeum moderního umění. Minimalistický, i když barevný design možná nebude úplně vhodný pro začátečníky. Všechny figurky jsou vlastně válečky s obrázky, což vás může trochu mást, která figurka je pěšák a která věž. Značka Pendleton má v portfoliu cestovní šachy, podobné, jaké můžete vidět v seriálu, jen v Pendletonském designu, který je typický pro jejich výrobky. Jsou to různé geometrické tvary, indiánské vzory apod. Součástí je také obal, kožené pouzdro a válec, do kterého smotáte šachovnici a uložíte figurky.

Velice hravý je set v designu umělce Keitha Haringa, v němž pěšáci jsou štěkající psi, figury připomínají spíš tanečníky na party. Vše v typické Haringově kresbě. Pak jsou tu sety s mrakodrapy a samozřejmě dětské sady se zvířátky. Čím dřív s hrou začnete, tím lépe…

Queen's Gambit Haring set.jpg

Šachový set Keitha Haringa, foto MoMA Design Store


Mohli jste slyšet v pořadu Trendy Expres, kde dále zazněly tipy na adventní kalendáře, trendy v zimních módních materiálech, informace o designu norských pasů i chystaném podmořském parku v Miami.

Titulní foto: Profimedia.cz

Podcast