Chcete žít déle? Pak zařaďte do života těchto pět překvapivých věcí, které podle vědců prodlužují život

Kdo by si nechtěl život prodloužit alespoň o pár let? Podle vědců to možné je. O zdravém stravování, pravidelném pohybu a vyhýbání se stresu už jsme slyšeli všichni. Překvapí vás však, které další věci dovedou lidem život prodloužit.

Manželství

Vdané ženy a ženatí muži žijí déle a spokojeněji. Alespoň to říkají vědci ze Sociologického ústavu AV ČR. Vdané ženy se v průměru dožívají o 8 let více než svobodné a ženatí muži o 9 let více než ti, kteří do manželství nikdy nevstoupili. Vědci si to vysvětlují tím, že v manželství druhému zpravidla nechybí emoční podpora a sociální a finanční stabilita. A projevuje se to i v oblasti zdraví, vdané ženy a ženatí muži mají vyšší šanci na vyléčení, to se týká zdraví duševního i fyzického.

Čokoláda

Když se novináři časopisu Daily Mail v roce 2018 ptali tehdy 102leté Eunice Modlin, čemu vděčí za to, že se dožila takového věku, asi netušili, že její odpověď bude čokoláda. Všude totiž slýcháme, jak jsou sladkosti nezdravé. Avšak tmavá čokoláda je zdravá velmi. Je bohatá na flavonoidy a antioxidanty, které chrání buňky před poškozením. Vědci také zjistili, že nás chrání před onemocněním srdce a snižuje riziko cévní mozkové příhody. Také zlepšuje naši náladu, nezapomínejte, že stres je jedna z věcí, která nejvíce zkracuje život. Proto lze jezení čokolády "na nervy" plně schválit. Dle studie provedené Harvardskou univerzitou vám už dva čtverečky čokolády denně prodlouží život. Ale pozor! Pouze kvalitní hořká čokoláda, mléčné a bílé čokolády takové účinky nemají a navíc obvykle bývají plné cukru.

Pejsek

Časopis American Heart Association zveřejnil v roce 2019 překvapivou studii. Vědci došli k závěru, že lidský život dovede prodloužit pořízení domácího mazlíčka – pejska. Studie se zúčastnily více než 3 miliony lidí. Výsledky hovořily jasně, majitelé psů měli o 24 % nižší riziko úmrtí z jakýchkoliv možných příčin. Také měli o 31 % nižší šanci, že onemocní kardiovaskulární chorobou. Jak je to možné? Autoři studie mají svou teorii, majitelé pejsků se více hýbou, protože musí své miláčky často venčit. A pejsci mají také pozitivní vliv na naše duševní zdraví. Pomáhají nám překonávat úzkost a deprese. Přítomnost pejska také snižuje stres a odbourává vnitřní napětí.

Čas strávený s rodiči

Chcete své mamince či tatínkovi prodloužit život o pár let? Podle studie z roku 2012 publikované ve vědeckém časopisu JAMA je zapotřebí, abyste s nimi trávili více času. Studie došla k závěru, že osamělost je významný faktor, co se týče snižování kvality života, včetně rizika deprese, zhoršení kognitivních funkcí mozku, srdečních chorob a dalších onemocnění. Vědci zkoumali 1.600 dospělých žen a mužů, kterých se dotazovali na otázky ohledně samoty. Smutnou pravdou je, že osaměle se cítilo 43 % z nich. Po roce se ukázalo, že zemřelo 23 % těch, kteří sami sebe nazvali osamělými a 14 % těch, kteří se sami necítili. Osamělost má vliv nejenom na naše duševní zdraví, ale také na to fyzické. Proto si na své rodiče udělejte čas, budou mít radost a ještě navíc jim tím prodloužíte život.

Nakupování

Konečně mají ženy naprosto legitimní důvod, který ospravedlňuje jejich nakupování a utrácení v obchodech. Nakupování totiž prodlužuje život, a co by člověk pro své zdraví neudělal, že? Vědci z Tchaj-wanu zjistili, že ti, kteří nakupují každý den, mají nižší riziko úmrtí (o 27 %) než ti, kteří nakupují méně často. Vědci si nejsou jistí, co přesně za tím stojí, ale předpokládají, že je to zdravý pohyb – chůze, zároveň roli může hrát i pozitivní vliv na duševní zdraví, během nákupů lidé často navazují i sociální kontakty.Titulní foto: Profimedia.cz

Podcast