1,5 milionu dolarů za 46 let života: Muž strávil většinu svého života ve vězení za zločin, který nespáchal

Richard Phillips, který byl téměř 46 let vězněný, strávil za mřížemi více času než jakýkoliv další neprávem vězněný člověk v Americe. Roku 2018 byl zproštěn obžaloby poté, co se k vraždě, za kterou byl odsouzen, přiznal jiný rodák z Michiganu.

Odsouzen byl na základě křivého svědectví jeho švagra

Phillips byl původně odsouzen za vraždu muže jménem Gregory Harris, kterého měl vytáhnout z auta a zastřelit. Švagr oběti totiž vyšetřovatelům řekl, že se s Phillipsem setkal v baru, kde vraždu naplánovali. Phillis se však k vraždě nikdy nepřiznal a sám během vyšetřování prohlašoval, že raději zemře ve vězení, než aby se přiznal k vraždě, kterou nespáchal. Ve vězení se mu stýskalo po jeho dětech a věděl, že jediný způsob, jak se k nim dostat zpátky, je dokázat svou nevinu. Jenže jedno jeho odvolání selhalo v roce 1974, další pak v roce 1975. Phillips to však nevzdal a nechal se zaměstnat ve vězeňské továrně, kde dostával kolem 100 dolarů měsíčně, aby si mohl najmout lepšího právníka. V roce 2010 se muž jménem Richard Palombo přiznal, že to byl on, kdo výše zmíněného Harrise zabil. O jeho přiznání se o čtyři roky dozvěděla The Innocence Clinic na právnické fakultě University of Michigan, která se podobnými případy neoprávněného uvěznění zabývá. Po letech právních tahanic pak byl koncem roku 2017 povolen Phillipsovi nový proces, který skončil jeho osvobozením.

Šokující smrt peruánského revolucionáře

Nad vodou ho ve vězení držel jeho tvůrčí duch

Již krátce po svém uvěznění prokázal Phillips svého tvůrčího ducha, kdy začal skládat básně. Roku 1990 k tomu začal ještě malovat, aby dle jeho slov odvrátil osamělost. Maloval, aby si zkrátil dlouhé dny a aby ve svém srdci udržel nějakou naději. Jeho akvarely se často dotýkaly témat naděje a přežití. Za třicet let svého uvěznění vytvořil širokou škálu uměleckých děl, které jsou dosud na prodej.

Nový život v novém světě mu mají umožnit zaplacené ztracené roky

Richard Phillips byl zatčen a odsouzen za vraždu v roce 1972, kdy mu bylo pouhých 27 let. Do vězení nastupoval, když žebříčky hitparád obsazovali Michael Jackson a Elvis Presley. Během více než čtyř desetiletí se však svět mimo vězení proměnil zcela k nepoznání. Poté, co byl Phillips roku 2018 propuštěn, byl mimo jiné překvapen i množstvím odrůd pomerančového džusu. Zákon, který byl přijatý v roce 2016, nařizuje vězňům, kteří byli neprávem odsouzeni, zaplatit 50 000 dolarů za každý rok strávený ve vězení. Phillipsovo odškodnění se netýkalo 15 let, které si odseděl za ozbrojenou loupež. Tu však podle něj také nespáchal a doufá, že se dočká zproštění viny i v tomto případě. Generální prokurátorka státu Michigan Dana Nessel oznámila, že bude Phillipsovi vyplacen 1,5 milionu dolarů z prostředků zákona o odškodnění za nesprávné uvěznění v Michiganu. To je pro zajímavost v přepočtu přes 33 milionů korun. Phillips kupodivu není zahořklý a plánuje si konečně užívat života a cestovat. S penězi neměl žádné bezprostřední plány, ale určitě chce pokračovat v malování.


Úvodní foto: Profimedia

Zdroje: Detroit Free Press, Prison Legal News

Podcast