Expres Drive /
Celý playlist
Aktuálně

Nové supersporty: Automobilky se nevzdávají vrcholných modelů

Redakce
V posledních dnech se vyrojila spousta konceptů i sériových supersportů. Novou inkarnaci legendárního filmového auta ze série Návrat do budoucnosti představil DeLorean, zatím pouze "na papíře". Hmatatelnější obrysy mají vrcholné modely automobilek s lepším zázemím, Mercedes-AMG, Pagani a Maserati.
06. 06. 2022

Návrat do budoucnosti?

DeLorean Alpha5 je duchovním nástupcem slavného DeLoreanu DMC-12, irského pokusu o sporťák, který kdyby si nezahrál ve filmu Návrat do budoucnosti, tak by ho dnes nikdo neznal. Má být čtyřmístný, nadále má vzhůru výklopné dveře. Alespoň tedy na počítačových skicách, protože v jiné podobě zatím neexistuje. Spíš než jako sporťák vypadá jako manažerský sedan. Vzniknout má pouze 88 kusů a pohánět je bude čistě elektřina, konkrétně “více než 100kWh” baterie a elektromotory schopné poskytnout autu zrychlení na stovku za 3,4 sekundy a maximální rychlost 240 km/h. Dojezd by měl být kolem 480 km. Hladká a pouze 1,37 m vysoká karoserie má velmi dobrý součinitel odporu vzduchu – jen 0,23 – což je jen těsně za Mercedesem EQS a jistě by to pomohlo efektivitě. Moc se ale netěšte, podobných projektů už jsme viděli hodně a většinou je nikdo nedotáhl do konce.

Čtěte také: Vrací se slavná značka minulosti, sází na supersport

Mercedes s motorem z formule

Mercedes po letech dotáhnul svůj projekt hypersportu poháněného motorem z Formule 1. Mercedes-AMG One je okřídlená placka s hybridním pohonem o celkovém výkonu 1.064 koní. Jen samotný vidlicový šestiválec o skromném objemu 1,6 litru dává neuvěřitelných 759 koní. Umí totiž až 11 tisíc otáček za minutu! Přímé vstřikování, pneumatické ventily, speciální výfukové potrubí, dva elektromotory u předních kol, další u klikové hřídele a čtvrtý přímo u turbodmychadla, kde zajišťuje bleskovou reakci na plyn. Stovka za 2,9 sekundy nezní ještě tak zajímavě, ale dvoustovka za 7 sekund je neuvěřitelná. Technické informace a fotky hledejte na webu Garáž.cz.

Mercedes-AMG.jpg

Nový hypersport stylově v závodním padoku. Foto: Mercedes-AMG

Psali jsme: Mercedes vyučuje efektivitu. Koncept slibuje tisícikilometrový dojezd

Italští hřebci

Unikátní supersport Pagani Huayra NC je dalším výrobkem dílny Pagani Special Project. Jeho dvanáctiválec od Mercedesu je přeladěný na výkon o rovných sto koní vyšší, má tedy 830 koní. Přitom nadále smí na silnice. Hmotnost navíc klesla z 1.550 na 1.240 kg, prý díky použití nového druhu karbonu. Je prý o 20 % pevnější v ohybu, o 18 % v krutu, ale taky je o 450 % dražší.

Poslední novinkou je Maserati MC20 Cielo – což znamená italsky nebe. Na vaše čelo budou dopadat sluneční paprsky, protože jde o otevřenou verzi nového šestiválcového sporťáku. Na předchozí dvanáctiválec z modelu MC12 ztrácí jen deset koní, ale je lehčí a díky turbodmychadlům má výrazně lepší točivý moment. Cielo nepřišlo jen o střechu, liší se celou karoserií, oproti kupé je těžší o 65 kg. Střecha je skleněná s technologií digitálního zatmavení.

Pagani NC12.jpg

Pagani Huayra NC. Foto: Pagani China

Maserati Cielo.jpg

Maserati Cielo. Foto: Maserati


Kam dál? Podívejte se na videotest nového Multivanu:Úvodní foto: DeLorean

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM