Expres Drive /
Celý playlist
Aktuálně

Nepříjemný paradox dubajské klimatické konference: Bez diskuse s ropnými giganty klima nezachráníme

Avatar photo Pierre Beneš
01. 12. 2023
V Dubaji tento týden začala největší klimatická konference roku COP28. Ředitel instituce Fakta o klimatu dnešním rozhovoru podcastu Stopáž vysvětluje,  jak takový kolos funguje, čeho chce dosáhnout a proč je důležité mluvit s ropnými producenty. 

Můžete posluchačům ve dvou větách vysvětlit, co to vlastně COP28 je, a co všechno se na konferenci děje? 

COP28 je nejzásadnější klimatická akce roku.

Co se jednání tyče, když si představíte, že se do Dubaje sjedou zástupci 196 zemí světa, tak už jen to je dostatek programu, hrozně moc zájmů, které jsou dost nepřehledné. A k tomu na konferenci míří i zástupci firem, spousta lidí na COP jede jen za sebe. Očekává se, že to budou desetitisíce lidí.

Co konkrétně budou delegáti řešit? 

Zjednodušil bych to zhruba do čtyř bodů. První z nich je něco, čemu můžeme říkat třeba fórum. Místo kde budou vystupovat hlavy států, nebo nějací vysoce postavení představitelé. Na summit se chystá Ursula von der Leyen nebo třeba John Kerry jako klimatický velvyslanec Spojených států. 

Druhý bod bych asi nazval jako karneval. Demonstrace lidí, kteří chtějí projevit svůj názor, budou mít transparenty, budou dělat happeningy. A tyhle dva body se jistě budou dostávat do médií. Fotka Johna Kerryho nebo demonstrantů bude zcela jistě ve večerních zprávách. 

Ale pak na COP probíhají další dvě věci. To jsou jednání o textu té samotné úmluvy, kterou se v Dubaji snaží dojednat. A dále pak budou probíhat ještě bilaterální jednání nebo lobby jednotlivých aktérů navzájem. Takže ve zprávách se dozvíme primárně o jednání na fóru, o demonstracích, ale ty podstatné dohody, které můžou mít efekt, budou jednání za zavřenými dveřmi.

S čím na konferenci vyráží Česká republika? Jak bude vypadat inventura klimatických cílů? A proč je důležité nepropadat úplnému zmaru? Poslechněte si celý rozhovor podcastu Stopáž v přehrávači v úvodu článku. Pokud chcete poslouchat na cestách, všechny podcasty Seznamu najdete i v aplikaci Seznam.cz, na naší platformě Podcasty.cz a nebo ve vašem oblíbeném podcastovém přehrávači. 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM