Ta, která utekla z pekla

EXPRES OLD(S)COOL: Tina Turner - GoldenEye (1995) | Rokenrolová královna Tina Turner ve Švýcarsku, kde u Curyšského jezera, obklopeného horami, loukami a koňmi, našla před 25 lety nový domov, slaví 81. narozeniny.

Narodila se jako Anna Mae Bullock v městečku Nuttbush v Tennessee a jako dítě nepoznala lásku. Bylo jí deset, když její matka utekla od rodiny, a třináct, když si sbalil kufry i otec. O čtyři roky později ji do své kapely The Kings Of Rhythm naverboval Ike Turner, za kterého se provdala. Zpívající Tina byla uragán, ale za zavřenými dveřmi ji despotický Ike bil do obličeje roztahovákem na boty a lámal žebra. "Byla jsem připravená na smrt. Po jedné hádce v šatně jsem vyšla na scénu ze zlomenou čelistí a zpívala s pusou plnou krve," vzpomíná zpěvačka ve své autobiografii.

Po čtrnácti letech pohár teroru přetekl a Tina v hotelu počkala, až Ike usne, a s 36 centy v kapse navždy zmizela z jeho života. S albem Private Dancer se po několika letech vrátila na výsluní a její druhá kariéra se rozeběhla na plné obrátky.

Bondovku GoldenEye pro ní složili Bono a The Edge ze skupiny U2, produkoval jí Nellee Hooper, známý spoluprací s Massive Attack, Madonnou a Björk. Videoklip režíroval Jake Scott, syn Ridleyho Scotta.


Muži i ženy Tinu vždy obdivovali, když na vysokých podpatcích řádila na pódiu. Inu, posuďte sami na záznamu 20 let starého koncertu...


Foto: Profimedia.cz

Podcast