Oni po nás blátem, my po nich krví. I takové byly devadesátky

EXPRES OLD(S)COOL: L7 - Pretend We're Dead (1992) | Je libo trochu poctivého hlučného grunge v řízném dívčím podání?

Ještě před Nirvanou tu byly čtyři opravdu ostré holky z Los Angeles, které uměly pořádně řezat do kytar a bicích. Radikální feministky L7 se daly dohromady v roce 1985. O sedm let později frontwoman Donita Sparks během festivalu v britském Readingu hodila do lidí svůj použitý tampon. "Oni po nás blátem, my po nich krví," okomentovala její kousek baskytaristka Jennifer Finch. Píseň Pretend We're Dead pochází z třetího alba Bricks Are Heavy, které produkoval tentýž Butch Vig, který rok před tím stvořil slavnou desku Nevermind od Nirvany.

"Seděla jsem ve svém bytě čerstvě po rozchodu a snažila se se zlomeným srdcem napsat text. První, co mě napadlo, bylo 'Budu prostě předstírat, že jsi mrtvý',“ vzpomínala po letech Donita Sparks. "Jevilo se to jako jediná možnost, jak se z toho dostat. Pak jsem si řekla, že je to trochu moc a změnila text na 'předstírat, že JSME mrtví' (pretend we´re dead), což je vlastně i dětská hra. Lovesongy tehdy v naší kapele nepřicházely v úvahu, protože jsme nemohly prezentovat vlastní zranitelnost. Byly jsme tvrdé holky v tvrdém rocku. Takže to byl v podstatě lovesong, ale nikdo o mém utrpení neměl ani páru," vysvětlila zpěvačka.

Dámy spolu mimochodem stále hrají, jak můžete vidět na titulním snímku z jejich předloňského vystoupení na britském Download Festivalu v Donington Parku.

Foto: Profimedia.cz

Podcast