Největší hudební bitvy: Vykradla Lady Gaga královnu popu Madonnu? Před 10 lety se rozhořel spor o píseň

Před deseti lety se do sebe pustily královna popu a její ideová následovnice. Třenice vypukla v roce 2011, kdy Lady Gaga vydala singl s názvem Born This Way. Řadě lidí totiž přišlo, že se strukturou, melodií refrénu i aranžemi nápadně podobá velkému hitu Madonny Express Yourself z roku 1989. A navíc by se určitá podobnost dala najít i v tanečních krocích, které dělá v obou klipech taneční company.

Společné ukazatele

Nebylo to poprvé, co byla Lady Gaga obviněna, že si vypůjčuje důležité atributy z kariéry svojí starší kolegyně. K dalším patřilo používání katolických symbolů v klipech, angažovanost ve věci LGBTQ komunity, kuželovité podprsenky a podobně. Navíc, obě jsou brunety obarvené na blond a obě mají i italský původ (na čemž ale pochopitelně žádná z nich nemá žádnou zásluhu). Vtipné je, že Lady Gaga, vlastním jménem Stefani Joanne Angelina Germanotta, měla podle fotografií z mládí mezi horními předními zuby dost podobnou mezeru jako Madonna, ovšem nechala si ji ještě v dospívání srovnat.

Největší hudební bitvy: Blur vs Oasis

Nablblé srovnávání

Ale zpět k písní Born This Way. "Považuju to za skvělou předělávku mojí vlastní skladby. Jistě, všimla jsem si, že je tam drobná změna akordů, ale jinak je ta inspirace rozpoznatelná velmi dobře. Vím, že na mě Lady Gaga ve své práci obecně dost odkazuje, což je lichotivé i zábavné, protože je to často velmi dobře provedené," řekla Madonna, čímž velmi elegantně a mazaně kolegyni přímo nařkla z plagiátorství, aniž by ji urazila. Lady Gaga si to však nenechala líbit a jakékoliv srovnávání její písně s Madoninnou nazvala "nablblým". "Když dáte obě písně vedle sebe, ano, je tam podobný akordový postup. Ale je to tentýž akordový postup, který se v disko hudbě používá už přibližně padesát let. To, že jsem první hudebník po pětadvaceti letech, který ho dostal i do hitparád, ale neznamená, že jsem plagiátorka. Znamená to, že jsem chytrá," prohlásila Lady Gaga.

Největší hudební bitvy: Justin Bieber vs Justice

Hrany se obrousily

O několik měsíců později se však začaly hrany mezi oběma hvězdami obrušovat. Lady Gaga připustila, že Madonna má na její kariéru "úžasný vliv a že i její zásluhou dnes dělá to, co dělá". Na to se Madonna nechala slyšet, že Lady Gaga je "každým coulem velmi talentovaná interpretka a skladatelka a v kariéře jí přeje to nejlepší". Muck.


Největší hudební bitvy: Nirvana vs Guns N' RosesFoto: Profimedia.cz

Podcast