Ranní klub /
Celý playlist
Aktuálně

Google má krizi středního věku: Vytáhnul z garáže AI kabriolet

Avatar photo Pierre Beneš
12. 05. 2023

Firma Google, která se za 25 let své existence stala páteří internetu, tento týden ukázala, jak si představuje budoucnost svého byznysu. Už půl roku totiž čelí otázkám, jak zareaguje na raketový vzestup AI technologií. Host dnešní Stopáže, technologický expert David Tvrdoň říká, že Google možná trochu zaspal, ale probudila ho konkurence v podobě vyhledávače Bing od amerického Microsoftu. Jak bude vypadat budoucnost vyhledávání? Poslechněte si celý rozhovor v audio přehrávači.

Koncem minulého roku se z generativní umělé inteligence stalo dominantní téma celého tech sektoru. Stalo se tak ve chvíli, kdy instituce OpenAI vypustila svůj model Chat-GPT. Proč najednou, pouhých 6 měsíců poté, Google na své konferenci nemluví o ničem jiném, než o umělé inteligenci? 

Přesně na tohle odpovídal i sám šéf Google Sundar Pichai, když odstartoval konferenci samotnou. Říkal, že už jsou roky AI first firma, která vkládá umělou inteligenci do svých nástrojů. A  v poslední době si můžeme všímat, že Google začal používat formulaci “Bold and responsible,” (Bezohledně a zodpovědně) což jsou dvě slova, která úplně nejdou dohromady. Nejspíš tím chtějí signalizovat, že vyvíjí rychle, ale zároveň se u toho snaží být zodpovědní. Myslím si, že za tím jsou hlavně dvě věci: Nikdo nečekal, že Chat-GPT na trhu prorazí tak rychle. Za dva měsíce dosáhl 100 miliónů uživatelů, což je rychlejší růst než například raketový TikTok. A druhá věc je, že Google si v pozadí svoje technologie vyvíjel, ostatně i to písmenko T (Transforem) ve zkratce GPT pochází z jejich technologie, ale neměl žádnou konkurenci, která by Google nutila vypouštět AI produkty na veřejnost. Takže v tuhle chvíli je Google v pozici, kdy se snaží dohnat něco, co už měli přichystané, ale snažili se to užívat zodpovědně. 

Pokud vás zajímá, co všechno Google na své konferenci připravil, v čem vidí svojí největší konkurenci, nebo jaký bude osud jeho deseti modrých odkazů, poslechněte si celý rozhovor v úvodu článku. Podcast Stopáž si můžete pustit i na naší platformě Podcasty.cz, v aplikaci Seznamu nebo ve vašem oblíbeném podcastovém přehrávači.

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM