Ranní klub /
Celý playlist
Aktuálně

Dnešní zprávy ve 3 minutách: Veto Miloše Zemana, kritika zákroků policie i duhový festival

Redakce
Martin Vondrášek na tiskové konferenci. Foto: Profimedia
08. 08. 2022

To nejdůležitější z dnešních zpráv: Prezident Miloš Zeman vetoval vládní novelu o zdravotním pojištění. Pětikoalice věří, že ho přehlasuje. Kvůli incidentům na akcích Andreje Babiše dostanou policisté školení jak zasahovat na politických shromážděních Vyvěšením duhové vlajky na budově magistrátu začal týdenní festival sexuálních menšin Prague Pride.

Novelu, která má snížit platby státu zdravotním pojišťovnám na loňskou úroveň a od roku 2024 je valorizovat jako důchody, dnes vetoval prezident Miloš Zeman. Vláda chce novelou ušetřit v rozpočtu 14 miliard korun. Hlava státu si myslí, že by to negativně ovlivnilo kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Pětikoalice takový argument odmítá a věří, že prezidentské veto přehlasuje. Opoziční hnutí krok prezidenta vítají. 

Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích na politických shromážděních. Policejní prezident Martin Vondrášek k tomu vyzval kvůli nedávným kritizovaným zákrokům na akcích Andreje Babiše v jižních Čechách. Kvůli nim se také Vondrášek večer sejde s ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Hnutí ANO hodlá na svých mítincích vyhradit zvláštní místo pro odpůrce.

Vyvěšením duhové vlajky na budově pražského magistrátu začal dnes v Praze festival hrdosti sexuálních menšin. Pořadatelé Prague Pride připravili na 150 akcí – koncertů, workshopů, debat nebo divadelních představení. Program vyvrcholí sobotním karnevalovým průvodem centrem metropole.

Konec homofobie v Česku? Aktivista Kryštof Stupka se denně setkává s nenávistnými komentáři

Karin Šnýdrová / 05. 08. 2022

Co další se dnes dělo?

Zhruba tisícovka hasičů postupně likviduje poslední ohniska požáru v Českém Švýcarsku. Jeden ze čtyř sektorů zásahu už převzala správa národního parku. Hasicí letouny Canadair se opět vrátily do Itálie. Podle generálního ředitele hasičů Vladimíra Vlčka by do pátku měl být požár zcela zlikvidován. Práci ale komplikuje sucho.

Bývalý náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček, který je obviněn v korupční kauze kolem pražského dopravního podniku, loni zaplatil 2,49 milionu korun za poloviční podíl při koupi bytu ve Španělsku. Politik měl loni jiné vedlejší finanční příjmy 1,69 milionu korun. S odkazem na Hlubučkovo majetkové přiznání to dnes napsal server Seznam Zprávy.

Dva fotbaloví sudí dostali stopku kvůli špatnému výkonu v nedělním utkání pražské Slavie se Zlínem. Videorozhodčí Vít Ondráš má zastavenou delegaci až do zimní přestávky, také hlavní sudí Dalibor Černý si nezapíská první fotbalovou ligu do konce září. Hlavním důvodem bylo, že nevyloučili hostujícího Martina Cedidlu za zákrok na Brazilce Ewertona. Jde o dosud nejvyšší trest Fotbalové asociace za dobu působení současné komise rozhodčích pod vedením Radka Příhody.

Škatulkování moderní doby: Kdy se z LGB stalo LGBTQQIP2SAA?

Redakce / 27. 04. 2022

Kouřit cigaretu generaci Z neuvidíte. Hitem jsou sáčky, které obsahují násobně víc nikotinu, říká adiktolog

Karin Šnýdrová / 02. 06. 2022
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM