Ranní klub /
Celý playlist
Aktuálně

Ani žena, ani muž: Kdo se rozhodl označovat jako nebinární?

Avatar photo Michal Plšek
Třicáté narozeniny dnes slaví jedna z nejzářivějších hvězd britské hudební scény, Sam Smith. Ten je zároveň i jednou z celebrit, které se rozhodly označovat jako nebinární, tedy necítí se být mužem ani ženou a v angličtině používají označení "they" čili "oni". Podívejte se na další známé osobnosti, které neřeší, jaké pohlaví si nechají zapsat do dokladů.
20. 05. 2022

Nebinární, genderqueer (GQ) nebo genderově diverzní či expanzivní se označují všichni, kteří nejsou výlučně mužského ani ženského pohlaví, stojí tak mimo genderovou binaritu. Nebinární lidé se mohou označovat jako genderflux (s překrývajícími se nebo nejistými liniemi genderové identity), s dvěma nebo více pohlavími (bigender, trigender, polygender, pangender), bez genderu (agender, nongendered, genderless, genderfree, neutrois), pohybující se mezi pohlavími nebo s kolísavou genderovou identitou (demiboy, demigirl, genderfluid) nebo jako třetí pohlaví.

Škatulkování moderní doby: Kdy se z LGB stalo LGBTQQIP2SAA?

Sam Smith

Dnešní oslavenec/oslavenkyně, kteří se proslavili písní Stay With Me, spoluprací s Disclosure a Naughty Boyem nebo písní k předposlední Bondovce Spectre, se rozhodli přestat řešit binaritu. V rozhovoru pro The Sunday Times uvedli, že se cítí být stejně ženou, jako je mužem. "Nejsem muž ani žena. Myslím, že se vznáším někde mezi," řekli Smith v dalším rozhovoru, tentokrát s herečkou Jameelou Jamil. Držitel/ka Grammy dále uvedli, že si uvědomili svou nebinaritu, když objevili právě slova non-binary a genderqueer. Později na svém Instagramu napsali dlouhé prohlášení, v němž mimo jiné uvedli: "Po celoživotní válce se svým pohlavím jsem se rozhodl/a přijmout se za to, kdo jsem, uvnitř i navenek, jsem tak nadšen/á a privilegovaný/á, že jsem obklopen/á lidmi, kteří mě podporují v tomto rozhodnutí, ale byl/a jsem velmi nervózní, když jsem to oznámil/a, protože se příliš starám o to, co si lidé myslí. Ale s— na to!"

Demi Lovato

I americká zpěvačka a herečka letos oslaví třicetiny, konkrétně 20. srpna. "Dnes je den, kdy jsem tak šťastný/á, že s vámi všemi sdílím více ze svého života," napsali loni na svém Instagramu, "hrdě oznamuji, že se identifikuji jako nebinární a oficiálně měním svá zájmena na they/them." Demi už dříve vystupovali jako pansexuálka, teď své pohlaví označují za fluidní.

Rány bičem, dvacet let za mřížemi i trest smrti: Poznejte nejhomofobnější země světa!

Jonathan Van Ness

Hvězda netflixovského seriálu Queer tým (Queer Eye) se stali symbolem sebepřijetí, mimo jiné i díky svým módním kreacím na červeném koberci. V rozhovoru pro Out Magazine vysvětlili, že s přibývajícím věkem stále více pociťovali potřebu identifikovat se jako nebinární. "Některé dny se cítím jako muž, jiné jako žena," doplnili.

Jonathan a Tan profimedia-0470908231.jpg

Jonathan se svým seriálovým kolegou Tanem Francem na červeném koberci. Foto: Profimedia


Janelle Monáe

Zpěvák/zpěvačka a herec/herečka, který/á se letos objeví mimo jiné po boku Daniela Craiga v druhém pokračování detektivky Na nože, nedávno oznámili svůj coming out. Zvolili k tomu animovaný GIF s popiskem "Jsi chlapec, nebo dívka? Jsem zkušenost. Není nic lepšího než žít mimo genderovou binaritu."

Amandla Stenberg

Hvězda série Hunger Games, ve které ztvárnila postavu Rue, se taky identifikuje jako nebinární, nicméně podle svých slov nepotřebuje genderově neutrální zájmena, aby se cítila pohodlně. "Připadalo mi to téměř škodlivé pro ty, kteří je opravdu potřebují," svěřila se Washington Post. "Prostě se jen necítím jako žena každý den," vysvětlila ještě na sociálních sítích.

Čtěte také: Sam Brinton a ti druzí aneb Koho se snažili "vyléčit" z homosexuality konverzní terapií

Ruby Rose

Model/ka a představitel/ka seriálové Batwoman dokonce natočili krátký film Break Free jako ódu na genderovou neutralitu. Popis pětiminutového videa slibuje film o genderových rolích, trans lidech a o tom, jaké to je, když se porušujete status quo. „Zamýšlel/a jsme to jako terapii pro nás, doufal/a jsem, že to bude mít pár zhlédnutí a sdílení, sto nebo tisíci lidmi, které mám na svém Facebooku,“ řekli Guardianu. "Samozřejmě je to velmi autobiografické," dodali. Rose dále přiznali, že se od dětství cítili být chlapcem a modlili se, aby jim nenarostla prsa.

Olly Alexander

Zpěvák projektu Years & Years a herec, který zazářili mimo jiné v sérii Byl by to hřích (It’s A Sin), uvedl v podcastu Press Play For Pride v roce 2016: "Cítím se velmi nebinární, identifikuji se jako gay a queer a nebinární.“ Olly přesto používá zájmena on.

Kam dál? Den, kdy mi komise schválila změnu pohlaví, byl nejlepší den v mém životě, říká Jenny RinnÚvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM