Filmový tip: Střípky ženy

Na Netflix dorazilo očekávané intimní drama o bolesti způsobené ztrátou novorozeného dítěte s fenomenálním výkonem Vanessy Kirby.

Televizní premiéru předcházely vzrušené festivalové ohlasy, které se týkají nejen odzbrojující Vanessy Kirby (princezna Margaret v The Crown), která si za svůj výkon odvezla z loňského festivalu v Benátkách cenu pro nejlepší herečku a nepochybně bude útočit i na Oscara, ale především vyzdvihují emočně vyčerpávající půlhodinovou úvodní sekvenci, po které se teprve rozeběhnou titulky. Virtuózně natočená scéna domácího porodu, který, ať už vinou zaskakující porodní báby či nikoliv, nedopadne dobře, vznikla v reálném čase a bez střihů a vtáhne diváky tak blízko, že kontrakce silně pocítí i muži.

Po zdrcující tragédii následuje bolestná roční odysea Marthy a Seana (Shia LaBeouf), mladého manželského páru, který se nestal rodinou. Distingovaná Martha pochází ze zámožné bostonské rodiny, prudký dělník Sean staví mosty. Milují se navzdory nesouhlasu Marthiny invazivní matky (skvělá Ellen Burstyn), ale ztráta novorozené dcery ten pomyslný most, který je spojuje, zboří a postaví místo něj nepropustnou zeď. Sean se s traumatem vyrovnává destruktivním způsobem a Martha ho odmítá vpustit do své rozbité duše, která v nastalém vakuu prochází zármutkem, vztekem, přijetím i odpuštěním, zatímco v pozadí její cesty probíhá soudní proces s porodní asistentkou iniciovaný její matkou. První anglicky mluvený film maďarského režiséra Kornéla Mundruczóa (Bílý Bůh) po fantasticky rozehrané první třetině mohl z tématu vymáčknout více, ale apatický pohled prázdné a ztracené Marthy se vám vryje do srdce navždy.


Střípky ženy (Pieces of a Woman)

Režie: Kornél Mundruczó
Hrají: Vanessa Kirby, Shia LaBeauf, Ellen Burstyn
Kde se dá vidět: na Netflixu (premiéra 7. ledna 2021)Foto: Netflix

Podcast