Eleonora Zugun: Dívka, jejíž nadpřirozené schopnosti svět děsily i fascinovaly

Eleonora Zugun se narodila jako obyčejná rumunská dívka. V 7 letech se u ní však probudily nadpřirozené schopnosti, které svět děsily i fascinovaly zároveň. Říkalo se o ní dokonce, že je posedlá ďáblem. Jak dopadlo její zkoumání vědci?

Její nadpřirozené schopnosti lidi zpočátku děsily

Eleonora Zugun pocházela z malé rumunské vesničky známé jako Talpa. Narodila se 24. května 1913 do rolnické rodiny. Zajímavé je, že už o její babičce se povídalo, že je to čarodějnice. Dodnes o Eleonoře v Talpě lidé nechtějí mluvit, jelikož jsou přesvědčeni, že si tím na sebe „přivolávají ďábla“. Jediný, kdo je ochotný její příběh vyprávět, je její synovec Marcel Zugun. Nadpřirozené schopnosti se u děvčátka probudily už v 7 letech. Ve vesnici tou dobou začalo docházet k paranormálním jevům. Eleonora Zugun má přezdívku „dívka Poltergeist“.

V mládí šikanovaná supermodelka, která ze své vady na kráse udělala přednost a stala se vzorem pro ostatní

profimedia-0116277794.jpg

V její přítomnosti se totiž samovolně hýbaly předměty. Například když seděla v domě, začaly okny prolétávat kameny z nedalekého jezera. Také se zničehonic začaly pohybovat všechny předměty na půdě, když byla dívka doma. Jeden z návštěvníků domu uvedl, že jej létající miska s kaší bolestivě uhodila do hlavy. Jindy zase domem poletoval džbán naplněný vodou, která se ovšem nerozlil. Často se stávalo, že věci v její přítomnosti „útočily“ na všechny okolo. Rodina si s dívenkou nevěděla rady, nakonec se rozhodli vzít ji k exorcistovi. Jen co Eleonora vstoupila do kláštera, všechna okna se naráz vysklila. Vymítání nebylo úspěšné.

Z blázince ji vysvobodila rakouská hraběnka

Ve 12 letech byla Eleonora umístěna do ústavu pro duševně choré. Odtud ji zachránila rakouská hraběnka Zoë Wassiliko van Serecki, která se dlouhodobě zabývala parapsychologií. Ta ji předala ke studiu specialistům. Postupně si jejího případu začal všímat i tisk, a její příběh obletěl svět. Vzbudil i zájem Fritze Grunewalda, známého inženýra a psychologa z Berlína. Ten se rozhodl její schopnosti prozkoumat. Zjistil, že je dívka bystrá, fyzicky zdravá, inteligentní, avšak na svůj věk nevyspělá.

profimedia-0116277777.jpg

Pomocí zkoušek zkoumal její nadpřirozené schopnosti. Během přítomnosti dívenky se skutečně předměty v místnosti začaly pohybovat. Například nůž na dopisy vystřelil zničehonic přes celou místnost a trefil zavřené dveře. Přičemž všechny osoby od něj byli vzdáleny nejméně tři metry. Když Eleonoru zkoumali v německé laboratoři, došlo i k podivnému incidentu, kdy zničehonic upustila šálek čaje a vykřikla bolestí. Na její ruce se objevilo zranění připomínající kousnutí. Kousanec však do hodiny zmizel. Byly provedeny i další testy, při kterých se prokázalo, že předměty se v její přítomnosti samovolně pohybují.

Malá pacientka se vzácnou poruchou vytváří medvídky, kteří pomáhají ostatním dětem vyrovnat se s infuzí

Schopnosti zmizely přes noc

Výzkumníci z celého světa měli zájem dívku obdařenou nadpřirozenými schopnostmi zkoumat. Avšak došlo k něčemu těžko vysvětlitelnému. Nadpřirozené schopnosti zmizely přes noc, když bylo Eleonoře 15 let. Stala se z ní úplně normální puberťačka, která v tu ránu přestala být pro vědce zajímavá, a tak byla poslána zpět do své domoviny. Jeden z odborníků tvrdil, že zmizení dívčiných schopností mohlo být důsledkem neustálých zkoušek, kterým byla Eleonora podrobována. Eleonora zemřela v roce 1996, její příběh si ale lidé vypráví dodnes.

Zdroj úvodní fotografie: Profimedia, zdroj fotografie v textu: Pixabay

Zdroje informací: History of Yesterday, Anomalien

Podcast