Víkend na Expres FM /
Celý playlist
Mix

Děsivý kult Jima Jonese: Své členy obral na kost, zneužíval je jako otroky a nakonec připravil o život téměř tisíc lidí

Redakce
Kulty většinou začínají jako utopická komunita, která se však po čase může proměnit v nebezpečnou a svobodomyslnou skupinu fanatiků. Podívejte se na kult, který zašel příliš daleko a nechal za sebou přes 900 mrtvých.
18. 05. 2022

Kultovní vůdce Jim

Jim Jones se narodil 13. května roku 1931 v Indianě v USA. Už jako malé dítě pravidelně navštěvoval kostel a po absolvování Butlerovy univerzity se rozhodl vstoupit do duchovní služby. V 50. a 60. letech V Indianapolis získal pověst charismatického duchovního, který tvrdil, že má schopnost předpovídat budoucnost a zázračně uzdravovat nemocné. Svou popularitu ještě více upevnil tím, že se řadil mezi hlasité zastánce rasové integrace a také byl známý svou pomocí lidem bez domova.

Zrod děsivého kultu

V roce 1955 založil Jim Jones kult s názvem Wings of Deliverance (Křídla vysvobození), který se nakonec stal známý jako Peoples Temple (Chrám národů). Oslovil tím mnohé progresivní organizace, které obhajovaly občanská práva, nebo provozovaly domovy pro seniory či osoby s duševními problémy. Jonesovým cílem bylo vytvořit rovnostářské utopické společenství. Na začátku 60. let dokonce sloužil jako ředitel komise pro lidská práva v Indianapolis. V roce 1965 se pak s rodinou a členy kultu přestěhoval do Redwood Valley v Kalifornii na základě doporučení z článku časopisu o tom, kde přežít jadernou válku. V roce 1974 si pak spolu s kultem pronajal půdu v Guyaně, kam se nakonec celá skupina přesunula a ukryla se tak před mediálním dohledem. Zde vznikla velká zemědělská komuna. Do roku 1978 se populace "Jonestownu", jak se komuně kultu přezdívalo, rozrostla přibližně na 900 členů. Jones, který mezitím přijal jméno "Prorok", se stal posedlým mocí a čelil různým obviněním, zejména že nelegálně přesměrovával příjmy členů pro vlastní potřebu.

Z kultu nebylo útěku

Obvinění se stupňovala, kdy Jones měl podle všeho členům svého kultu zabavit pasy a hrozil jim bitím i smrtí. Po několika bizarních zkouškách na masovou sebevraždu začali mít někteří členové kultu opravdu zlé tušení a upozornili tak americká média na přítomnost ozbrojených lidí v kultu a přípravu na masovou sebevraždu. V listopadu roku 1978 kongresman Leo Ryan odcestoval spolu se třemi novináři do Jonestownu, aby se přesvědčil o pravdivosti tvrzení. On i jeho doprovod však byli zastřeleni, stejně jako lidé, kteří se pokusili z kultu uprchnout. Jones tušil, že tímto činem odsoudil svůj kult ke konci, nařídil proto svým stoupencům vypít nápoj s kyanidem. Ačkoliv ho řada jeho stoupenců poslechla, někteří jeho požadavek odmítli a následně byli zastřeleni, nebo jim byl jed vpíchnutý násilím. Sám Jones jed nevypil, ale zemřel na střelnou ránu do hlavy, kterou si podle všeho způsobil sám. V Jonestownu pak bylo nalezeno přes 900 lidí, z čehož 304 z nich byli mladší 18 let.


Seriál o brutálním vrahovi na Netflixu u Čechů boduje. 5 důležitých faktů o Hadovi, které musíte znát


Úvodní obrázek: Profimedia
Zdroje:
Britannica, The New European

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM