Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Bohumil Kartous: Šíření kremelské propagandy není součástí svobody slova, je to akt války

Redakce
Bohumil Kartous z občanského hnutí Čeští elfové se dlouhodobě se zabývá tématem dezinformací, fenoménu hoaxů, dezinformačních webů, fake news a jejich dopadů na společnost. V rozhovoru pro Večerní show na Expres FM mimo jiné, prozradil, jak můžeme dezinformační válce čelit i jaké jsou aktuální trendy právě v tomto odvětví.
11. 04. 2022

Covid přišel a s válkou zase odešel

Čeští elfové čelí v kyberprostoru čínské a ruské propagandě, je to tak?
My jsme vznikli inspirováni z pobaltských zemí, zhruba v roce 2014, kdy začaly pronikat řízené dezinformační kampaně do prostoru pobaltských zemí, na Slovensko, k nám a do dalších středo- a východoevropských zemí. Snažíme se to monitorovat, analyzovat, předkládat, co se tam děje. Jsme lidé, kteří mají poměrně vysoké know-how v analýze dat z digitálního prostoru a tato data se pak snažíme předkládat široké veřejnosti. Na našem webu najdete poměrně širokou databázi řetězových e-mailů a můžete se podívat, jaké e-maily u nás už roky kolují.

Jaká je definice dezinformace?
Dezinformace je záměrně šířená manipulace, jejímž cílem je změnit váš postoj k nějaké společenské události, většinou politické, třeba jako je agresivní válka Kremlu proti Ukrajině. A lidé, kteří nevědomě šíří dezinformace, nejsou dezinformátoři. Můžeme jim říkat různě – třeba misinformátoři nebo užiteční idioti.

Téma dezinformací ohledně covidu tedy nahradilo nové téma dezinformací týkající se války na Ukrajině, lze to tak chápat?
Covid přišel a s válkou zase odešel, v podstatě jako by nebyl, to je problém informačních vln, které překrývají jedno téma druhým. Dezinformace týkající se války nepřišly teď, Rusko se snaží dlouhodobě budovat prostřednictvím dezinformačního aparátu v některých zemích určitou náklonost části společnosti. Nejvíc jednotícím kritériem je menší sídlo, vysokou roli hraje vzdělání, sociální sítě a v případě starších lidí hrají velkou roli také dezinformační e-maily. Snažíme se ukazovat, jaké jsou v pozadí motivy, proč někdo šíří dezinformace. V některých případech je to jasné, například propaganda Kremlu. Pak tu máme dezinformace typu, že 5G technologie vám uvaří mozek, tam je potřeba hledat, kdo a proč tyto dezinformace šíří.

David Neff: Jezdím do míst, odkud lidé utíkají

Boj slušným chováním

Překrývají se nějak covidoví dezinformátoři s těmi proruskými?
Výborná otázka, covidové skupiny vznikly s tím jediným tématem a dlouhou dobu to vypadalo, že je to jediné téma, které je zajímá – boj proti opatřením a očkování. Zajímavé je, že některé z nich časem začaly projevovat jakési prokremelské sklony.

Některé dezinformační weby u nás byly zablokovány, pomohlo to?
Byly zablokovány pouze české domény, takže ty weby fungují dál a svým uživatelům velmi rychle nabídly manuál, jak se k nim připojit. Symbolicky je to správný krok, protože si musíme uvědomit, že to nemá nic společného s omezováním svobody slova. To jsou zdroje, které šíří kremelskou propagandu, propagandu země, která nás jako Českou republiku označuje za naprostého nepřítele a která se vůči nám i nepřátelsky chová. Vůbec nemá žádný smysl spekulovat o tom, jestli je šíření kremelské propagandy součástí svobody slova. Je to nepřátelský akt, akt války, která se vede v digitálním prostoru. Je to hybridní hrozba, se kterou tady dlouhodobě zápolíme a teď si uvědomujeme, jak nebezpečné to může být.

Dezinformační weby fungovaly delší dobu, nabízí se otázka, proč se nevypnuly daleko dříve?
Protože demokratické země mají dojem, že svoboda slova je natolik cenná a našlapuje se okolo ní politicky opatrně, že až nyní zjišťujeme, jak jsou události, jako je válka a s ní spojené informační a psychologické operace, nebezpečné.

Pomohlo, že prezident vyvěsil na Hradě ukrajinskou vlajku?
Postoj prezidenta je v tomto případě klíčový. Je mnohem důležitější než vypnutí domén zmíněných webů, protože on dlouhodobě poskytoval podporu lidem, kteří dezinformace zneužívali zejména k politickým účelům. Jsou to lidé v jeho okolí, politici z hnutí SPD nebo ANO a další populisté. Vezměte si, jak velký problém byla migrace, přesto Babiš s tímto tématem vyhrál volby.

Jsou nějaké nové trendy v dezinformátorství?
Cesty jsou zhruba stejné a využívají tři kanály – dezinformační skupiny na Facebooku, dezinformační weby a řetězové e-maily, poslední dobou také hodně jede ruská chatovací platforma Telegram. Z obsahového hlediska buďme připraveni na to, že témata jako zvyšování cen, strach z jaderného výbuchu a podobně budou využívány dezinformátory k tomu, aby nahlodaly masivní přesvědčenost české společnosti, že je potřeba Ukrajině pomáhat a vzdorovat Putinovi.

Jak můžeme proti dezinformacím bojovat?
V digitálním prostoru projevovat autentický postoj a chovat se slušně – nehádejte se s trolly a nebuďte agresivní. Ve skutečnosti je dezinformátorů hrozně málo, ale vzbuzují dojem, že jich je hodně a ten digitální prostor občas opanují.

Tomáš Etzler: Mezinárodní olympijský výbor je v čínských zadnicích hlouběji než pan Tvrdík

Ocitli jsme se v úplně jiné době

Co je to Pražský inovační institut, který vedeš?
To je inovační centrum, které mají skoro všechny kraje, Praha ho donedávna neměla a vzniklo před dvěma lety. Já v něm pracuji jako ředitel a především se snažíme podporovat inovační strukturu v Praze, spolupráci mezi městem, výzkumnými institucemi a byznysem. A je třeba, aby to někdo koordinoval. Dále pak máme čtyři linie: vzdělávání, podpora podnikání, podpora v oblasti vyvíjení inovací a městské inovace.

Představíš ještě projekt Cirkulární Praha 2030?
To je taková studie, která ukazuje kudy jít, aby se principy cirkularity dostaly do oblastí, které Praha může ovlivnit – stavebnictví, nakládání s odpady, doprava nebo energie. Jde o to, jakým způsobem vytvořit udržitelnou budoucnost, abychom zbytečně neplýtvali a produkci udělali co nejméně náročnou na zdrojích. V té studii poukazujeme na města, kterým se to podařilo zvládnout a lze se inspirovat i v krajích v České republice.

Jsi autorem knihy No Future: Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality, o čem je?
Je o tom, jakým způsobem se nedokážeme popasovat se změnou ve výchově a vzdělávání děti. Ocitli jsme se v úplně jiné době, která je charakteristická zejména stále větším a větším pronikáním digitálního světa do toho našeho. A na nás to klade úplně jiné nároky.

Kartous VR - R+A.jpg

Bohumil Kartous

Postu ředitele Pražského inovačního institutu se ujal 1. července 2020. Jako odborník v oblasti rozvoje vzdělávání publikuje v řadě českých médií, pravidelně pro česká média komentuje události, které se ve vzdělávání odehrávají. V říjnu 2019 mu vyšla kniha z žánru non-fiction nazvaná No Future: Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality? a v témže roce mu Masarykova univerzita udělila malou bronzovou medaili. Ve svém předchozím působišti – think tanku EDUin – vytvořil koncept Auditu vzdělávacího systému v ČR. Bob je spoluzakladatelem expertní občanské platformy KoroNERV20. V uplynulých letech například pomáhal rozjíždět vzdělávací startup Education Republic či s centrem současné kultury DOX zrealizoval vzdělávací program Synapse. Dlouhodobě se zabývá tématem dezinformací, fenoménu tzv. hoaxů, dezinformačních webů a fake news, a jejich dopadů na společnost. V listopadu 2018 představil jakožto mluvčí virtuálně a anonymně fungující skupiny Čeští elfové, která si vytkla za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu

Čeští elfové

Občanské hnutí, které mapuje, analyzuje a aktivně bojuje proti cizím dezinformačním kampaním na českém internetu. Volnou inspiraci našli v podobném hnutí Elfů z pobaltských republik, kteří už léta bojují proti ruským hybridním a dezinformačním operacím.


Kam dál? Původně kriminálníci, dnes elitní armáda: Jak se změnila cizinecká legie?


Titulní foto: Bohumil Kartous
Foto v textu: Expres FM / Petr Novák

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM