Orion: Pustím si beat, otevřu pivo a přes noc napíšu song

Jedna z nejvýraznějších osobností českého rapu vydala novou sólovou desku Teritorium 3. Jak nahrávka vznikala? Jaké jsou jeho plány do budoucna? O tom se Orion rozhovořil ve Večerní show s Vladem a Radkem.

Máte za sebou koncertní léto, skončilo turné, můžeš zhodnotit?
My jsme celoživotně na šňůře, ale tohle léto bylo ještě tvrdší, protože jsme agresivně bookovali sami sebe, takže jsme se úplně přebookovali, že jsme třeba měli i pět koncertů týdně, do toho dělám sólový album, do toho je léto a do toho jsme to tak přehrotili, že jsme málem všichni skončili na kapačkách.

Jedna z těch úspěšných akcí byla smíchovská Náplavka, kde byla hlava na hlavě.
Tam prý přišlo asi pět až šest tisíc lidí. Byla to poslední takhle velká akce. Když jsme to dělali na Praze 2, tak tam přišlo asi 10 tisíc lidí, od té doby se tam akce nesmí dělat. Tak jsme to udělali na protějším břehu a taky jsme dostali ban. Nám je ten ban k ničemu, protože jsme avizovali, že je to poslední Náplavka, dělali jsme ji pro náš label Big Boss, který uzavíráme koncem roku 2021. Už to není potřeba dělat a my jsme si to užili.

Je něco nového okolo party Gruppo Salsiccia?
Já se teď snažím soustředit na svoje sólo album Teritorium 3, takže tenhle projekt je lehce u ledu, ale jenom na pár měsíců. Máme v pánu natočit nějaký videoklip a třeba i vydat nový singl. My jsme dva tři roky dělali do šuplíku, protože ten projekt neměl nějaký velký ambice a nechtěl jsem to vydávat. Nějak nám to ale přerostlo přes hlavu, máme naděláno asi třicet čtyřicet věcí, můžeme to takhle pomalu odbavovat.

Orion: Moje nová skupina koncertuje jedině za čtyři miliony

Nakousl jsi téma nového alba, pojďme se mu věnovat. Šestnáct let po první desce nastal čas trilogii Teritorium dokončit, je to tak?
Já jsem tu trilogii dokončil již v roce 2007, udělal jsem Teritorium Remixy, takže jsem jedno album udělal na tři části a byl to ode mne dobrý tah. Pak přišlo Noční vidění, PSH, Orikoule. Teritorium 3 bude současná věc odkazující na moje kořeny – kdo jsem, odkud jsem a jak to dělám celý život. Já mám pocit, že se to povedlo a na vás, na posluchačích, pak bude to nějak zhodnotit.

Ty jsi jeden z nejdéle fungujících rapperů u nás. Nahráváš nekolikáté album. Jak je pro tebe těžké hledat témata na nový materiál?
Kámo, byly doby, kdy měl člověk propady a myslel si, že už nic nenapíše a že už všechno řekl, ale když se oprostíš od tohohle uvažování, tak ono to padá. Pustím si beat, otevřu si pivo a přes noc to napíšu. Někdy to nejde, někdy tomu musíš naproti, někdy je to větší porod.

Když se zaposlouchám do tvých textů, tak mi přijde, že ty ses vždy vyhýbal egotripinu a gangsta věcem, a mám pocit, že, to co žiješ, tak to píšeš.
Asi jo, já nevím, co bych měl psát jinýho. Můžeš psát cokoliv. Můžeš si klidně vymýšlet a říkat úplný nesmysly. Dyť je to showbyznys, dyť je to písnička, chápeš? Je to pohádka a ty jsi Orion, ty nejsi Michal Opletal. Každý si může říct, jak moc prolne sebe samého do toho alter ega, který si vytvořil, do té postavy.

Na album Teritorium 2 dělal všechny beaty Wich, ale teď spolupracuješ převážně s Mikem Trafikem.
Myslím, že máš pravdu, většinu beatů v té době dělal Wich, posledních deset patnáct let většinu beatů dělá Trafor, protože je to můj producent číslo 1. Samozřejmě s Wichem jsme taky dobrý kámoši, na té desce budu mít nějaké jeho beaty a občas si přispíváme i na svoje projekty.

Na albu hostuje taky Ondřej Pivec. Využili jste covidové pauzy, kdy se Ondra z USA vrátil do Česka?
Ani ne, to můžeš dělat po internetu, pošleš pecku, a on si to u sebe ve studiu nahraje. Ale co se týče klipu, tak my jsme si den před natáčením říkali "tak to uděláme s Pivcem" a Trafor říká "Já mu zkusím zavolat, jestli náhodou není v Praze". Zavolal, on v Praze byl a druhý den přišel. Takže občas je vesmír nakloněn našim projektům.

Bude nějaký křest?
Křest bude asi až příští rok, někdy v únoru. Nikdo neví, co bude, jak se to zblázní, takže je těžký něco plánovat. Ale většinou je dobrý ten křest mít několik měsíců po tom vydání, aby si lidi naposlouchali texty. Tak snad příští rok, když bůh dá.

Jak to má Orion s trémou? Bude Teritorium 3 jeho poslední deska na labelu Big Boss? Jaké koncerty chystají s PSH? A co na nich budou hrát? To si poslechněte v podcastu.

Orion na Expresu.JPG

Orion

Kdo nezná nejstaršího českého rappera a největší legendu Oriona, jako by nebyl. Zakladatel PSH má během svého působení na scéně venku nespočet alb, singlů a videoklipů, na kterých se podílel. Netřeba dodávat, že vydával dema už v letech 1993 - 1994, kdy byl pražský hiphop ještě v plenkách, a je tak po právu označován za průkopníka hiphopové scény u nás. Vydání nového alba Teritorium 3 je naplánováno na 18. listopadu tohoto roku. Naživo pak PSH budou k vidění 3. listopadu v Roxy, kde oslaví 20. výročí od vydání legendární nahrávky Repertoár. Zásadní výročí si samozřejmě zaslouží i řádnou oslavu v podobě speciální show, věnovanou právě (a pouze) této desce!

Kam dál? Vladimir 518 chystá velké oslavy výročí první desky PSH


Foto: Bigg Boss

Podcast