Márdi: Vypsaná fixa ještě není vyhořelá. Jestli nepovolí koncerty, budu hrát na ulici do futrálu

Hostem Vlada a Radka ve Večerní show na Expres FM byl frontman pardubické kapely Vypsaná fixa. Dozvěděli se, jak kapelu baví hraní online, proč vydala album svých písní v táborákové úpravě a co chystá na letošní koncertní sezonu. A jelikož měl Márdi s sebou kytaru, zahrál živě i dva hity právě v táborákové úpravě.

Vlado: Naším dnešním hostem je Michal Mareda aka Márdi ze skupiny Vypsaná fixa. Vítám tě u nás ve studiu.
Márdi: Ahoj! Zdravím všechny!

Vlado: Za ten poslední zmatený rok jsem se o Fixe několikrát zmiňoval, že jste jedna z nejaktivnějších kapel. Právě, co se několika posledních pandemických měsíců týče. Pro své fanoušky jste toho udělali dost a za to určitě palec nahoru.
Márdi: Díky!

Radek: Myslím, že v tomhle, kdo toho nastreamuje víc, jste se přetahovali ještě s PSH.
Márdi: A taky ještě se skupinou Mňága a Žďorp.

Radek: No a jak se ti líbilo v online prostoru?
Márdi: No nebylo to moc dobrý. V podstatě jsme přišli na to, že nemá cenu to tolikrát opakovat. V té první Koroně… ty jo to zní, jak první světová válka co? (smích)... tak ze začátku jsme vysílali každý a zjišťovali jsme, že sledovanost jde dolů. Úplně nejlepší to bylo na samém začátku, kdy jsme pomalu ani nevěděli, jak se to dělá. Řešili jsme třeba, jak mít obraz na šířku. Pak jsme se to snažili zlepšovat a paradoxně čím vím jsme ty videa zlepšovali, tím víc klesala sledovanost.

Vlado: Na druhou stranu ty jsi v online prostoru jako doma, protože YouTube kanál Vypsaný fixy díky tobě obrovsky žije.
Márdi: YouTube se nám dost zlepšil. Dokonce máme ještě kapelu pro děti, takže v té první Koroně jsem každý den nahrál jednu písničku od Fixy na španělku a pak jsem asi ještě 25 dní v kuse vydržel vysílat pro děti. A díky tomu mi dny krásně utíkaly. To bylo super. Ale pak už to bylo moc bláznivý a celé se to zastavilo a teď streamujeme koncerty Fixy zhruba jednou do měsíce a myslím, že je to tak akorát.

Radek: A pro děti taky ještě streamujete?
Márdi: Dětský koncert jsme dělali jen jednou, ale bylo to hrozně fajn, tak bychom to mohli zopakovat.

Vlado: Já jen zmíním, že ona dětská kapela se jmenuje Mixle v Piksle. Jinak pro děti jsi dělal i neskutečně krásný večerníček, ne?
Márdi: No, to bylo těch 25 dní v kuse. Četl jsem jim Děti z Bullerbynu. Díky dětem, aby nebyly zklamaný, mi pak bylo blbý to přerušit, takže jsem nemohl jen tak říct, že končím. (smích) Tak jsem to tak pomalinku zastavoval a pak naštěstí přišlo rozvolnění a já si hrozně oddechl.

Radek: To je jak kdyby Bohdalová sekla s Křemílkem a Vochomůrkou…
Márdi: No přesně. (smích)

Vlado: Tvé čtení dětem ale mělo skvělý ohlasy. Lidi z mého okolí, co poslouchají Fixu, to s dětmi sledovali a chválili si to.
Márdi: No podle mě jsem musel hrozně zvýšit prodejnost knížky Děti z Bullerbynu. (smích)

Vlado: Kromě večerníčku jsi na YouTube kanál Vypsaný fixy vyslal i desítky a desítky písní s podtitulem K táboráku. To znamená akustické verze vašich klasických songů. Jak vzniknul tenhle nápad?
Márdi: Byl to prostě takový nápad. Když začala Korona, tak jsem takhle nahrál jednu píseň a když se to pak celý zavřelo, tak jsem pokračoval. Přes den jsem si pak vždycky vybral jeden song, který jsem si nacvičil a pak jsem to poslal ven. Něco jsem nahrál hned a něco jsem si musel zahrát třeba 30x, takže jsem díky tomu i trénoval. A pak mě překvapil ten ohlas lidí, protože já jsem vlastně takhle nikdy nehrál.

Vlado: Já si právě říkal, jak byl těžký výběr, jestli každá věc od Fixy se dá lehce akusticky přehrát, nebo byly i songy, se kterými jsi měl problémy.
Márdi: Třeba song Mažoretka je postavený na basovém rifu, tak to by se třeba těžko hrálo. Ale snažil jsem se to nějak zaonačit. Ale zbylo několik songů, které jsem takhle nenahrál. Pak začali psát i lidi, jaký songy mam akusticky nahrát a díky tomu to začala být i slušná výzva. Třeba píseň Druhá půlka žárovky, tam jsem si vůbec nedovedl představit, jak to zahrát na španělku, ale dal jsem to do kupy a překvapil jsem sám sebe, že to jde.

Radek: A co na to kolegové z kapely? Záviděli nebo tě podporovali?
Márdi: Ze začátku jsme se moc neviděli, ale třeba náš kytarista Mejla do mě ryl. Ptal se, jestli pracuji na sólový kariéře. (smích) A já mu říkal, že všechno dělám pro kapelu. Kluci mi pak psali a podporovali mě a ukázalo se, že nejsme ještě tak vyhořelý nebo mrtvý a dokážeme se vzájemně motivovat, a i v těchhle krušných časech něco předvést.

Vlado: Právě na základě fanouškovské podpory, o které jsi mluvil, následně vzniklo album K táboráku, které je k poslechu třeba na vašem profilu na Spotify. Nedostaly se tam samozřejmě všechny věci, které jsi takhle přehrál, protože jich bylo asi 50. Ale jak moc těžký bylo vybírat songy, které si zaslouží být na desce?
Márdi: Ptal jsem se lidí na Facebooku a pak jsem si to seřadil podle počtu shlédnutí. Prostě hlas lidu je hlas boží. (smích)

Mardi VR 600.jpg

Vlado: První, co mě napadlo, když jsem tyhle písně slyšel, tak byl koncert Nirvany MTV Unplugged a vlastně jsem si říkal, že by vám podobný hraní asi taky slušelo.
Márdi: Mně to pomohlo hlavně v tom, že mi došlo, že bych mohl hrát takhle sám. Ono to totiž není jednoduchý táhnout to sám. Vždycky, když se člověk bojí, tak někomu řekneš "Pojď se mnou". Takže díky Covidu, který mi přinesl 99% negativních věcí, vzniklo i něco pozitivního.

Vlado: Doufám, že neposlouchá Mejla, aby nebyl zase nervózní. (smích)
Márdi: Ne. (smích) On má taky nějaký svoje projekty.

Vlado: Když se bavíme o té pandemické době, tak jste během ní stihli velmi speciální koncert, kdy jste hráli před publikem, které sedělo ve svých autech. Tak jaký to bylo hrát před takovým parkovištěm?
Márdi: No nejlepší popis k tomu dal někdo z naší kapely, kdo řekl, že to bylo jak seriál Arabela.

Radek: No jo vlastně, jak je tam proměnili na auťáky. (smích)
Vlado: Takže taky všichni blikali a troubili?

Márdi: No jasně! My z toho máme i klip. Je to k písní Pojedeme spolu, tak je to hezky vidět, jak to celé probíhalo.

Vlado: Asi těžká otázka, ale co další letošní hraní?
Márdi: Těžko říct. Krachly všechny letní festivaly. Poslední byl Rock for People, kde jsme měli hrát. K tomu jsem vlastně četl i hrozně vtipný komentář, že nějaký týpek si koupil lístek na Rock for People, když mu bylo 28 let, a když to dobře dopadne, tak na ten festival se dostane až mu bude 31. (smích) Takže teď sháníme hraní a čekáme, co řekne naše vláda, jako kolik povolí lidí nebo jestli koncerty nepovolí vůbec. Vlastně furt ustupujeme a ustupujeme, až je tady šance, že budu hrát sám někde na ulici do futrálu, než tam teda někdo přijde a zruší mě. (smích)

Vlado: No a jak v těchto dnes tráví čas Vypsaná fixa? Spoustu kapel tohle období využívá k nahrávání nového materiálu, tak co vy?
Márdi: Teď jsme byli tři dny ve studiu Sono Records a nahráli jsme základ k třem novým písničkám, pomalu se tak začíná rýsovat nová deska. Celkově to nahrávání bylo moc fajn. Vlastně jsme tam oslavili, že jsme po delší době zase spolu. Každý totiž bydlíme v jiným městě, a když normálně nahráváme, tak každý spěchá, ať už je doma, ale tady jsme si to fakt užívali společně i s Dušanem Neuwerthem a Ondrou Ježkem, který desku produkují, a bylo to skvělý.

Vlado: Tak to jsou pro fanoušky super informace. Poslední deska Kvalita vyšla v roce 2019 a vy jste z ní ještě letos vypouštěli videoklipy. Poslední byl na začátku roku klip Ester jede pryč, tak dočkáme se ještě dalších?
Márdi: Ještě je hotový klip na píseň Kvetoucí alej a dodělává se ještě poslední klip k písní Nedělní chvilka v jiné dimenzi, u které se naši fanoušci sami natáčeli při sledování našeho online koncertu. A deska Kvalita se tak stane naší úplně první deskou, která má ke všem písním i videoklipy. To se nám ještě nikdy nepovedlo.

Vlado: A prozradíš, kdy se dočkáme tedy i dvou posledních videoklipů?
Márdi: To dost záleží na borcovi, co to stříhá. Aktuálně řešíme, jestli nejdřív vypustit Kvetoucí alej nebo Nedělní chvilku. Na konci dubna bychom chtěli udělat ještě jeden online koncert, tak podle něj se rozhodne, ale ven půjde všechno.

Vlado: Máme tu jeden dotaz od našeho posluchače a ten se ptá, jestli Fixa třeba neplánuje vydat i zpěvník, když vám ten táborák tak jde?
Márdi: Už jsme se o tom bavili, ale teď je to celý na Mejlovi, který si to musí vzít graficky na starost. A pak byla i debata o formě zpěvníku, kdy tam můžeš mít buď jenom akordy nebo najdeš borce, který umí noty a dostane ti do toho i notový záznamy a tak. Takže tohle všechno řešíme, protože si o to psalo hodně lidí.

Radek: Ještě nějakého ševce, co to sešije, protože k táboráku to musí být správný chlupatý cancák.
Márdi: No jasně! (smích) Takový ty starý, kde to bylo napsaný rukou a nad tím akordy.

Vlado: Prostě taková Vypsaná fixa - Já písnička.
Márdi: No třeba Já fixička. (smích)

Radek: Díky moc za tvojí dnešní návštěvu. Bylo to vynikající!
Márdi: Já taky díky moc za pozvání.
Vlado: Taky díky a měj se krásně.
Titulní foto: Martin Veselý / MAFRA / Profimedia

Podcast