Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Katarzia: Práce se zvukem a elektronikou je budoucností hudby

Avatar photo Petr Novák
Slovenská písničkářka Katarzia usazená v Praze patří mezi nejoriginálnější umělkyně. Dokázala to i na své poslední desce N5, která patří mezi nejlepší nahrávky loňského koku. Do Večerního klubu dorazila v dobré náladě a s Vladem a Radkem probrala nejen album, ale i samotu, obživu v době karantény a seriál Honzy Hřebejka.
20. 05. 2022

Stále platí, že ti samota nevadí, jak jsi zpívala ve skladbě na desce předešlé s názvem Celibát?
Ten text vlastně znamená, že mi samota vadí a zpívám si ho kvůli tomu, abych tomu uvěřila. A to se mi podařilo. Doufám, že se to podařilo i posluchačům.

A co se u tebe za poslední dva roky událo?
Myslím si, že jsem si začala více vážit svého hudebního života a toho, že můžu pracovat jako muzikant a živit se tím, co mě baví. Mám pocit, že před covidem jsem si toho už moc nevážila. A zároveň mám pocit, že jsem trochu dospěla, je mi 33, což je přelomový věk.

Občas jsem upadala do velkého smutku

Poslední dva roky se koncertovat nedalo, jak jsi zabíjela čas během pandemie?
Nejen umělecká branže trpěla, trpělo hodně lidí, bylo to dobrý restart a zároveň připomínka toho, že vše není úplně samozřejmé. Zároveň jsem se věnovala svému duševnímu zdraví, protože jsem občas upadala do velkého smutku, tak jsem se s tím snažila pracovat. A zlepšilo se to.

Podepsala se na náladě desky, která je poměrně chladná, právě pandemie?
Možná je to i zvukem, protože mi s ní pomáhal producent Oliver Torr, který pracuje hlavně ze zvukovým designem a je z experimentální pražské scény, což přispělo i prospělo mé desce. Já jsem vždy měla tendenci dělat ty věci melancholicky a bavilo mně to. Některé skladby jsou ze seriálu pro Českou televizi a jsou trochu odosobněné, protože se týkaly scénáře, a nevycházely z mého života, tak možná to bude tím, každopádně přiznám, že v tom období jsem nebyla nejveselejší.

Na albu je o poznání více elektroniky, je to přirozený vývoj?
Vždy jsem se cítila spíše jako člověk budoucnosti než minulosti a přijde mi, že elektronická hudba je současná věc. A já jsem chtěla dělat něco současného, sama sebe vzdělávat a posouvat se, zároveň mně inspirovala zahraniční hudba z elektronické scény a to se na tom určitě projevilo. Myslím si, že práce se zvukem a elektronikou je budoucnost hudby.

7krát3: Vzniká málo hudby, při které by se lidé mohli milovat

Album jsem vydala sama

Ty jsi zmínila, že se cítíš jako člověk z budoucnosti, s tím koresponduje i obal tvé poslední desky…
To je vizuál Alexandra Martsynyuka, absolventa AVU v oboru nových médií, který pracuje s 3D, má rád počítačové hry a sci-fi.

Co ta záhadná zkratka N5 znamená?
N5 znamená Number Five, odkaz na fakt, že se jedná o pátou desku. Název měl být mnohem složitější, protože v elektronické scéně jsou moderní nejrůznější symboly.

A chápeme to správně, že katalyzátorem vzniku desky byl Jan Hřebejk a jeho seriál?
Ano, částečně, ale některé ty skladby jsem složila ještě před začátkem prací na seriálu, některé mezitím. Kolem alba nebylo žádné PR a nevyšlo u velkého vydavatelství, vydala jsem si ho sama.

Jací umělci Katarzii inspirují? Jakou roli si zahrála v chystaném seriálu? Jak to má s drogami, alkoholem a nočním životem? A na jaké speciality se fanoušci v dohledné době mohou těšit?
To se dozvíte v našem podcastu.

Katarzia+kluci.jpg

Katarzia

Rodačka z Nitry Katarína Kubošiová, slovenská textařka a hudební producentka. Kvůli její tvorbě se už nejeden fanoušek a hejtr pohádali v erotické atmosféře nočního baru. Představuje generaci počítačových začátečníků narozených kolem roku 1989 a hledí do budoucna s vědomím své i slovenské minulosti. Žije v autě, na cestách mezi malými městy a Prahou, kde tvoří a zkouší s jazzovou kapelou. V současnosti koncertuje se slovenským producentem Pjonim.

Kam dál? Tonya Graves: V devadesátých letech tady byla větší svoboda než v Americe




Foto: Expres FM / Petr Novák

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM