Coldplay exkluzivně: Měli jsme pocit, že pro fanoušky nic neznamenáme

Skupina Coldplay vydala nový singl Higher Power. Do Večerní show se připojili baskytarista Guy Berryman a bubeník Will Champion. Vlado se jich zeptal nejen na novou píseň, ale taky na online verzi legendárního festivalu Glastonbury nebo vztah k Česku. A zavzpomínali i na jeden pokažený koncert.

Vlado: Čau kluci, tak jak to jde?
Guy & Will: Máme se skvěle… Jsme rádi, že si můžeme pokecat.

Vlado: Za to díky moc. Snad to vypadá, že se pomalu blížíme ke konci pandemie. Tak jak se poslední dny cítíte?
Guy: No, jestli to tak skutečně bude, tak budu nesmírně šťastný. Pro všechny to byla opravdu dlouhá doba. Všem chybí možnost potkávat se s rodinou, nějak se socializovat a potkávat se s lidmi na akcích. Takže ano, cítíme se pozitivně. Do toho nám ještě vychází nový singl, ze kterého jsem nadšený, takže těch důvodů, proč být pozitivní, je hned několik.

Vlado: To je fajn slyšet. Váš nový song Higher Power jsem akorát slyšel a musím říct, že je to pecka. Doteď mi hraje v hlavě.
Will: OK, super. To je vždycky dobrý znamení.

Vlado: Přesně, věřím, že to bude velký radiový hit. Zkuste nám říct, o čem samotný song je?
Will: No myslím, že jedna z věcí, která je důsledkem pandemie, je, že jsme měli spoustu času přemýšlet o různých věcech. Samozřejmě to neplatí pro každého. Je spoustu lidí, kteří měli zdravotní problémy a stalo se dost smutných a tragických věcí, se kterými se všichni museli vypořádat. Ale zároveň spoustu lidí mělo čas jen samo pro sebe a díky tomu začali přemýšlet o tématech, o kterých věřím, že přemýšlet už nepřestanou. Jsou to zásadní otázky, jak se v životě chovat. A současně k nim ve světě nacházíme strašně silné a rozdílné názory. Takže myslím, že náš song je o tom, jak hledat odpovědi. Ať už se týkají čehokoliv. Hledání náboženství, přemýšlení o vesmíru nebo o víře v lidi, prostě cokoliv. A je to o tom, jak to dělat citlivě. Mnoho z nás se na svět okolo sebe začalo dívat z jiné perspektivy. Vidíte potom věci jinak – že věci, které nás kolikrát trápí, nejsou zas takovým problémem. Když se třeba na naši planetu podíváš z větší dálky, jakoby z vesmíru, tak vidíš, že je to krásné, živé místo. Doslova je to koule plná přírody a to je ta absolutně nejdůležitější věc. Takže song je o hledání všech těchto odpovědí a možná taky o dívání se na věci více ze široka.

Vlado: Je pravda, že to vypadá, že ten roční výpadek díky Covidu bude mít skvělý dopad na přírodu.
Will: Přesně tak. O tom to je.

Vlado: Na vaše sociální sítě jste napsali následující hlášku: Higher Power je song, který vzniknul na malé klávesnici a koupelnovém umyvadle začátkem roku 2020. A já si říkám "co"? Jak to myslíte? (smích)
Will: Rytmus toho songu opravdu vznikl na umyvadle, na kterém ho někdo poprvé zabubnoval. Takže v tracku můžete fakt slyšet zvuk umyvadla. (smích)

Vlado: OK. (smích)
Will: Opravdu to tak je. A Chris s tím nápadem následně ještě dál pracoval. V ložnici u postele vždycky mívá takové malé klávesy, na kterých zkouší různé nápady a pracuje na tom dlouho do noci. Některé věci mohou prostě zpočátku vypadat nepravděpodobně, a nakonec vykvetou v něco úplně jiného. Takže počáteční nápady někdy vypadají šíleně a hloupě. Ale víme, že ty nejlepší věci někdy vycházejí z maličkostí. Takže jen musíme být trpěliví a být otevření ve formě samotného songu.

Vlado: OK, myslel jsem, že je to nějaká metafora, ale je to váš pravdivý příběh…
Will: Přemýšlíš o tom až moc do hloubky. (smích) Fakt to bylo jen umyvadlo a malý klávesy.

Vlado: OK. Producent songu Higher Power Max Martin je pravděpodobně jeden z největších hitmakerů v historii hudby a pro Coldplay to s ním byla první spolupráce. Tak proč jste si ho vybrali až teď?
Guy: Něco malého jsme s ním dělali už v minulosti.
Will: Song Orphans.
Guy: Jasně spolupracoval už lehce na songu Orphans z posledního alba. Potkali jsme právě při tvorbě poslední desky a jeho práce na zmíněném songu nás opravdu zaujala, a proto jsme ho oslovili znovu. Stali se z nás opravdu dobří přátelé. Někdo by sice mohl říct, že jsme z úplně jiných hudebních světů, ale upřímně jako lidé jsme naladění na naprosto stejnou vlnu, máme stejné zájmy i stejnou filozofii, jak dělat a produkovat songy. Takže pro nás to byla skutečná radost pracovat s ním a moc jsme to užili.
Will: Bylo to jako najít poslední chybějící kus do skládanky, o kterém jsi nevěděl, že ti chybí. Do nahrávání tracku přinesl čerstvou energii. Jak jsme říkali, byla to radost pracovat s někým tak talentovaným a hrozně nás to bavilo.

Vlado: Jasný. Jak už jsem říkal, Higher Power bude velký hit, takže jste vybrali dobře. (smích)

Vlado: Co vlastně říkáte na své fanoušky, kteří neskutečně rychle našli odpověď na vaši záhadnou kampaň? Zhruba za jeden den už se vědělo, že ona skrytá zpráva zní: Coldplay, Higher Power, 7. květen. Překvapili vás?
Guy: Absolutně! Bylo to neuvěřitelné. Víš, někdy máš pocit, že pro fanoušky už tolik neznamenáš, ale tohle ukázalo neskutečnou obětavost a věrnost našich fanoušků. A jenom jsme žasli, jak lidi rychle rozluštili tuhle ukrytou informaci.
Will: Čekali jsme, že se to víc protáhne a že všechny budeme moci lákat o něco déle, ale jak jsi říkal, během jednoho dne na to přišli, a i na další informace, o kterých jsme nevěděli ani my. Tak nějak nechtěně se to stalo, takže musíme uznat, že máme opravdu oddané a bystré fanoušky.

Vlado: Přesně tak, spoustu vašich fanoušků si myslí, že nová deska se bude jmenovat Alien Radio. Takže bude? A budete ve vaší kampani ještě pokračovat?
Guy: Bohužel nemáme moc informací, se kterými se teď můžeme podělit. Sami ještě nevíme, jak to vše bude. Zatím vychází ten nový singl, kolem kterého je ještě spoustu práce.
Will: Je toho ještě hodně, co musíme udělat.

Vlado: Za pár dní budete součástí online verze festival Glastonbury. Vím, že k tomuhle festivalu máte speciální vztah - jak se na to těšíte?
Will: Těšíme se opravdu hodně. Bude to asi nejzvláštnější Glastonbury, na jaké jsme kdy byli. Poprvé jsme tam hráli myslím v roce 1999, kdy jsme hráli jen v nějakém stanu, ale alespoň pár lidi na nás přišlo. A díky následnému progresu jsme se postupně dostali až na hlavní stage. Takže je to pocit, jako hrát na Glastonbury zase poprvé. Zpočátku jsme hráli na několika festivalech, kde na našem koncertu doslova nebyla ani noha, takže teď si to tak trochu připomeneme a určitě to bude zábava. (smích) Je zvláštní to vidět z té druhé strany, kde nevidíš stovky a tisíce fanoušků jako obvykle. Glastonbury je pro nás opravdu speciálním místem, jak jsi říkal, se všemi lidmi okolo festivalu máme speciální vazby a za každý rok, kdy tam můžeme hrát, jsme vděční, a letos obzvlášť, protože lidem neskutečně chybí živá muzika. A i když to nebude stejné, jako být na velkém koncertě se spoustou lidí, tak doufám, že lidi pochopí, jak důležité Glastonbury je a že je důležitou součástí nejen britské, ale i světové hudební scény. Takže jsme nadšení, že pro ně něco takto můžeme udělat a doufáme, že všem dodáme správnou energii i bez chybějících davů. Budeme se proto snažit udělat to nejlepší.

Vlado: A co vaše další koncerty? Protože jste prohlásili, že nevyrazíte na tour, dokud nenajdete nějaký uhlíkově neutrální způsob, jak cestovat? Tak přišli jste na něco?
Guy: Objevili jsme několik skvělých nápadů, jak by to šlo udělat. Není to jen o jedné věci, kterou změníš a je to. Je to o hledání spousty a spousty způsobů, jak změnit uhlíkový dopad. Strávili jsme spoustu času prací na nápadech a také spoustu lidí a společností nám nabízelo svou pomoc, že pro nás mají řešení, jak toho všeho docílit, což bylo úžasné sledovat. A až vyrazíme na tour, tak to vše chceme uvést do chodu. Věřím, že bude vzrušující to celé sledovat.

Vlado: OK, doufám, že se vám to povede. Poslední otázka se týká vašich koncertů v ČR, nevím, jestli máte třeba nějaké pěkné vzpomínky. Ale…
Will: Akorát jsme o Česku před rozhovorem mluvili.

Vlado: Ptám se, protože spoustu českých fanoušků slyšelo velmi speciální verzi vašeho hitu Fix You. Pamatujete si to?
Will: Ty bláho. Budeš nám to muset připomenout.

Vlado: Bylo to na vašem úplně prvním koncertu v Čechách v O2 Aréně a v úvodu songu Fix You jste udělali pár chybiček. A na konci koncertu jste to zahráli znovu, ale ještě jste trochu upravili text a bylo ta opravdu unikátní česká verze písně Fix You.
Will: Aha. OK. No občas se to stane a pro profesionální muzikanty je pak vždycky trochu trapas, který se s tebou pak ještě nějakou dobu táhne. Takže asi všichni, co na tom koncertu byli, si teď pamatují, jak špatní jsme tam tenkrát byli. Občas se to stává. (smích) Ale pak jsme u vás hráli ještě jednou na nějakém fotbalovém stadionu.

Vlado: Přesně tak. Na stadionu Slavia Praha.
Will: Jasně, ten si vybavuji.

Vlado: Věřím, že to bylo jen taková jedinečná chyba speciálně pro české fanoušky a díky za ni.
Will: Přesně tak! Není za co. Kdykoliv pro vás budeme chybovat znovu. (smích)

Vlado: Díky moc za váš čas, mějte se fajn a užijte si Glastonbury.
Will: Bylo nám potěšením.
Guy: Díky moc.
Will: Díky moc, Vladimíre. Bylo fajn se takhle potkat.
Foto: Coldplay

Podcast