Hudba na prvním místě /
Celý playlist
Rozhovory

Tvůrci Rychlovek: Děláme zpravodajství pro mladé, lidi nad padesát nás nechápou

Avatar photo Michal Plšek
14. 01. 2026

V dalším vydání naší rozhovorové série Expres Star budeme probírat Rychlovky. Nebojte se, řeč nebude o pseudokuchaři Láďovi Hruškovi ani o ničem lechtivém, ale o speciálním zpravodajském formátu, který můžete sledovat na sociálních sítích. Představí nám ho redaktorka a moderátorka Ester Kabelová a dva muži v zákulisí, Jakub Bernáth a Jakub Čermák. 

Ester Kabelová vystudovala český jazyk na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a souběžně i Vysokou školu ekonomickou v Praze. Redaktorkou TN.cz se stala v březnu 2022, o dva roky později pak naskočila do Rychlovek na sociálních sítích.

Jakub Bernáth začínal na Nově v oddělení dabingu, přes DVTV a Seznam to vzal zpátky na Novu, kde působí jako koordinátor zpravodajských sociálních sítí.

Jakub Čermák svou profesní dráhu na TN.cz zahájil jako videoeditor a v současné době zde pracuje na pozici Social Media Specialist.

Jak byste Rychlovky představili?
Ester Kabelová: Je to krátký zpravodajský formát, zprávy pro generaci Z. Je to dělané takovým trochu jiným způsobem. Prostříhané memy, svěží, hravé a hodně to trollí.

Kde se nápad na takový formát zrodil?
Ester Kabelová: Měli jsme každé ráno porady, kde jsme si předávali i s televizí témata. Každý redaktor měl každé ráno vyhrnout z rukávu pár svých témat. Moje témata bývala trochu bizár a měla jsem to štěstí, že nejvíce se tomu bizáru smál ředitel celého zpravodajství Kamil Houska. A jednou ukázal „Téhle holce, musíme dát svoji show!“ Všichni se smáli, ale on řekl, že to myslí vážně a že by si přál, abych tím způsobem, jakým říkám ranní témata, jsem říkala zpravodajská témata pro mladé lidi.

Vy jste na to už trochu odpověděli, ale pro koho přesně jsou Rychlovky určené?
Ester Kabelová: To asi pro generaci Z hlavně, ale ukazuje se, že to hituje i mileniály, i další.
Jakub Čermák: Řekl bych, že takových 13-30 let, je naše rozpětí. 
Jakub Bernáth: Víceméně je to vidět na Silvestrovském speciálu, který jsme dělali, tam ty reakce byly hlavně od lidí, kteří nás normálně nesledují, to znamená třeba 50+. A ti moc nechápali.
Jakub Čermák: Zdravíme lidi na Facebooku!
Jakub Bernáth: Takže pro mladší spíš. 
Ester Kabelová: Teď jsem v Lucerně potkala dva kluky, kteří mě zastavili, jestli nejsem ta Ester z Rychlovek, a říkali, že na Silvestra koukali, že fakt dobré, že mamině se to líbilo, ale babička už to nechápala.

Pamatujete na to třeba při té tvorbě, že na to můžou koukat i lidi, kteří už nepatří do generace Z, ale jsou o generaci nebo i vlastně dvě starší.
Ester Kabelová: Je to humor a humor je pro všechny, takže to píšeme, co nás napadne, co je zrovna aktuální, to používáme. Občas se stane, že to třeba starší člověk nepochopí, ale zase se aspoň něco dozví, něco si najde, objeví nějaký nový mem, nějakou novou píseň.

Kamil Houska: Změnit vnímání zpravodajství televize Nova je běh na dlouhou trať, budoucnost je v online světě

Michal Plšek / 26. 02. 2025

Rychlovky jsou v této chvíli na Instagramu a TikToku, kde se na ně dívá víc lidí?
Ester Kabelová: Teď se nám to převrátilo na TikTok.
Jakub Bernáth: Teď je to víc na TikToku. Ze začátku to byl spíš Instagram, ale teď už to je spíš tiktokový pořad. Ještě to máme na YouTube, ale spíš je to pro ty dvě platformy.

Co na rychlovky říkají vaši kolegové ze zpravodajství?
Ester Kabelová: Já to řeknu, jak co na to říkají naši šéfové: „Je to s**čka, ale děláte to dobře!“

Jaké jsou reakce na sítích?
Jakub Bernáth: Podle toho, do koho se v Rychlovkách pouštíme, samozřejmě naběhnou různí příznivci různých politiků, nebo těch lidí, o kterých se tam o mluví, a začnou nám nadávat. Ale už jim nedojde, že předtím bylo dalších 52 dílů, v kterých jsme se věnovali něčemu a někomu jinému. 
Ester Kabelová: 95 % komentářů je pozitivní. Ta podpora je neuvěřitelná. Ale třeba zástupci nejmenovaného bijce, který teď skončil ve vazbě, to třeba trochu neustáli a hodili tam trošku negativní komentář.

Kolik se vám pod jedním videem cca sejde komentářů?
Jakub Čermák: To je díl od dílu, ale třeba včera jsme vydali nový díl a přes noc má nějakých 200 komentářů a asi 130 tisíc zhlédnutí. Takže většinou je to v řádech stovek. 

Tvůrce Rychlovek – zleva Jakub Bernáth, Ester Kabelová a Jakub Čermák – zpovídal moderátor Expres FM Michal Plšek

Jak vlastně probíhá výroba takového klasického dílu?
Ester Kabelová: Začínáme u psaní scénáře, kdy se obvykle sejdeme s Kubou Čermákem, vybíráme témata, která se nám zdají za ten týden, nebo teď za půl týdne, protože už jsme začali dělat dva díly týdně, nejaktuálnější, k tomu si píšeme, co nás k tomu napadá za vtipy. A tak vznikne scénář plný oslích můstků, dvojspřežek, dvojsmyslů, do závorek si k tomu dáváme, co za memy chceme použít. A pak to jdeme točit, což je buď druhý den, nebo to teď už zkoušíme ten stejný den. To je třičtvrtě hodiny ve studiu a pak přichází Kubova postprodukce.
Jakub Čermák: A pak přichází moje postprodukce, kdy tam připravuji grafiku, vybírám nějaké vtipné scénky, memy, to většinou zabere  2-4 hodiny. Záleží, co to je za díl, kolik efektů a vtipných obrázků a videí tam musíme vkládat.

Celá ta výroba probíhá ve vašem trojčlenném týmu, nebo se do toho přidává někdo další?
Ester Kabelová: Výroba probíhá u nás, pak přichází schvalování, aby všechno bylo v pohodě. Schvalují nám jak scénář, tak i výsledné video, které potom jde na sociální sítě.

Jsou porady nad tématy bouřlivé? Jak se na Rychlovky tváří konzervativní kolegové ze zpravodajství? A jak se tvůrcům daří balancovat na hraně mezi vtipností a trapností, která je zejména u Gen Z velmi tenká? 
Nejen to se dozvíte, když si poslechnete celý rozhovor v úvodu článku! 

Martin Synek: TN Live je platforma pro 21. století, na třetí zpravodajský kanál je český trh malý

Michal Plšek / 29. 01. 2025

Martin Čermák: Zajímavosti a bizáry do zpravodajství patří, s politiky si netykám 

Michal Plšek / 16. 04. 2025

Režiséři druhé série Metody Markovič Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar: Snažili jsme se, aby portrét spartakiádního vraha byl neúprosný

Michal Plšek / 07. 01. 2026
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM