Nejlepší hudba v metropoli
Celý playlist
Poslouchat online
Nejlepší hudba v metropoli /
Celý playlist
Soutěže

Galerie Tančící dům vystavuje cenné kresby komiksu Muriel a andělé

Redakce
Nyní má veřejnost jedinečnou možnost se osobně seznámit s kresbami Káji Saudka a Macourkovým příběhem v Galerii Tančící dům, ještě nikdy totiž tyto originální tisky nebyly pro veřejnost vystaveny.
14. 06. 2022

Galerie Tančící dům vystavuje cenné kresby komiksu Muriel a andělé výtvarníka Káji Saudka v příběhu scenáristy Miloše Macourka, které rodina vloni vysoudila po osm let trvajícím právním sporu.

Výstava Kája Saudek: Muriel a andělé potrvá od 24. 5. 2022 do 31. 3. 2023

Galerie Tančící dům vystavuje originály komiksu Káji Saudka a Miloše Macourka Muriel a andělé. Po mnoha peripetiích, soudních sporech a rozkrývání pravd o tom, kde dílo leží a komu patří, se povedlo kresby zásadního českého komiksu získat do rodinné sbírky Saudkových, a uchovat je tak v původním celku.

Soudek_1

Těchto 130 původních kreseb komiksu Muriel a andělé, vystavených v druhém podzemním podlaží Tančícího domu, může veřejnost spatřit úplně poprvé. Součástí aktuální výstavy je také dalších 70 nejlepších Saudkových děl, grafických listů a originálních maleb, vystavených v přízemí a prvním podzemním podlaží.

Komiks Muriel a andělé má velmi kostrbatý osud, který alespoň znalci komiksu v Čechách dobře znají. Začal vznikat v době euforie z rozvolňování režimu po roce 1968. Především díky svému ztvárnění Kájou Saudkem byl na první pohled velmi odlišný od tehdejší komiksové tvorby. Použitý formát, výrazy a podoby postav, vtipné skryté významy kreseb ale především evidentní odkaz na západní kulturní kontext byly však jako celek trnem v oku tehdejšímu režimu, utvrzenému následně v roce 1969 invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Saudek_2

Originální kresby Muriel a andělů skončily před plánovaným vydáním na stolech v tiskárně a na dlouhou dobu o nich nikdo nevěděl. Z původně dvanácti rozsáhlých komiksových příběhů tak nevyšel ani jeden a tento ambiciózní projekt vycházející hvězdy komiksu Káji Saudka a scenáristy Miloše Macourka byl bohužel předčasně ukončen. Až začátkem devadesátých let se jako zázrakem objevily tiskové podklady k původnímu vydání z roku 1969.

Díky tomu mohl komiks v roce 1991 konečně vyjít – dodnes jsou tyto tisky poměrně žádanými sběratelskými kousky, i když toto vydání nedosahovalo zasloužených kvalit. Saudek byl nadšen, že alespoň „něco“ se podařilo zachránit.

Sám označil příběh kreseb v průvodním textu k vydání za „podivnou pohádku“.

V roce 2013, kdy se do Čech začala valit nová komiksová vlna, se náhodou objevily originály kreseb, považované i samotným autorem za ztracené. Po následujícím vleklém sporu o to, komu originály patří, soud v roce 2021 rozhodl, a tisky komiksu Muriel a andělé se dostaly definitivně do rodinné sbírky. Toho se však autor bohužel již nedožil.

Nyní má veřejnost jedinečnou možnost se s Muriel, anděly, Macourkovým příběhem a kresbami Káji Saudka v Galerii Tančící dům důkladně osobně seznámit, ještě nikdy totiž tyto originální tisky nebyly pro veřejnost vystaveny. Zahlédnout je mohli jen účastníci dražby těchto tisků v roce 2014 těsně před tím, než je zabavila policie. Tehdejší zásah byl také záchranou celého díla, které by jinak po kouskách putovalo k různým majitelům.

Saudek_3

Foto: Galerie Tančící důmDiskuzeMáme nové diskuze!

Sdílejte


Další na Expres FM