Ranní klub /
Celý playlist
Kalendář

Den, kdy na svět přišel nejlepší český tenista všech dob

Avatar photo Radek Honc
07. 03. 2023

7. březen je 66. dnem roku, do jehož konce zbývá 299 dní. Svátek má Tomáš, asi nejznámější český nositel tohoto jména, první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, se v tento den roku 1850 narodil. Které další významné osobnosti slaví narozeniny a jaké události považujeme za zaznamenáníhodné? 

Právnické melodrama po čtvrtstoletí: Jak dnes vypadají a co dělají hvězdy seriálu Ally McBealová?

Denisa Grofová / 06. 03. 2023

Narodili se

Josh Dewhurst, anglický hudebník (1997)

Kytarista Josh Dewhurst se narodil v Manchesteru, kde společně s baskytaristou Charlie Saltem, zpěvákem Tomem Ogdenem, bubeníkem Joe Donovanem a klávesistou Mylesem Kellockem dali v roce 2013 dohromady indiepopovou kapelu Blossoms. Jejich eponymní debut z roku 2016 dosáhl na vrchol ostrovní albové hitparády.

Paul Davis, anglický hudebník (1966)

Keyboardista anglické alternativě rockové party Happy Mondays byl nedílnou součástí slavného období rozkvětu kytarových kapel z Manchesteru a blízkého okolí. Určitě si vybavíte jejich hity z kraje devadesátých let Step On a Kinky Afro. 

Ivan Lendl, americký tenista českého původu (1960)

Muž s přezdívkou Ivan Hrozný reprezentoval Československo a po získání amerického občanství také Spojené státy. Do současnosti je nejlepším naším mužským tenistou historie. V 80. letech 20. století dominoval světovému tenisu a pobýval na špici světového tenisového žebříčku ATP až do začátku 90. let. V roce 2011 se stal trenérem Andyho Murraye, kterému pomohl ke grandslamovým titulům, olympijskému zlatu i vítězství na Turnaji mistrů. Krátce vedl také německého tenistu Alexandera Zvereva.  

Stalo se

2009

Rapper Coolio, byl po zatčení na letišti v L.A. obviněn z nedovoleného držení drog. Tehdy 45letý umělec byl později propuštěn na kauci 10 tisíc dolarů. Interpret a spoluautor hitu Gangsta’s Paradise z roku 1995, za který dostal Grammy v kategorii Best Rap Performance, zemřel loni na infarkt ve věku 59 let.

1987

Beastie Boys, se stali první rapovou kapelou jejíž deska se dostala do čela amerického albového žebříčku. Jednalo se o debut Licensed To Ill. Album se zároveň stalo nejrychleji se prodávaným debutem své doby.

1983

New Order, kapela vzniknuvší na základech Joy Division po dobrovolném odchodu Iana Curtise z tohoto světa, vydala singl Blue Monday. Skladba se stala nejprodávanějším singlem všech dob. Vyšla pak ještě jednou, a to v roce 1988 doprovázena ještě větším komerčním úspěchem než v době první edice. 

Původně to ani neměla být píseň, teď je to kultovní hit: Před 40 lety vydali New Order své Blue Monday

Pavel Kučera / 06. 03. 2023

1965

Během vystoupení The Rolling Stones v manchesterském klubu The Palace Theatre jedna z fanynek přepadla přes zábradlí ochozu do hlediště. Vzhledem k tomu, že byl koncert vyprodán, přihlížející dav dívčin pád ztlumil do té míry, že místo fatálních zdravotních následků odešla pouze s vyraženým zubem.

Deska Thriller by bez ní byla propadákem: Před 40 lety svět uhranula Billie Jean, bavila i Karla Gotta

Pavel Kučera / 05. 03. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com 
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM