MidnightDrip /
Celý playlist
Kalendář

Den, kdy John Lennon naštval Ameriku a narodil se fenomenální varhaník Ondřej Pivec

Avatar photo Radek Honc
04. 03. 2023

4. březen třiašedesátým dnem letošního roku, do jehož konce jich zbývá ještě 302. Svátek má Stela, Estela a Jadranka. Před 345 lety, tedy 4. března 1678, se narodil italský klasik Antonio Vivaldi. Kdo další slaví a které události stojí za připomenutí? 

Který film získal Českého lva jako první a kdo z herců drží rekord? Otestujte své znalosti prestižních filmových cen

Kristýna Ševčíková / 02. 03. 2023

Narodili se

AJ Tracey, britský rapper (1994)

Jeho kariéra začala stoupat kolem roku 2016. Jeho eponymní debutové album z roku 2019 se dostalo na třetí místo UK Albums Chart. Mimochodem, jeho občanské křestní jméno Che mu jeho matka, jungleová djka, dala po kubánském revolucionáři Che Guevarovi.

Ondřej Pivec, česko-americký varhaník (1984)

Z původně jazzového hudebníka hrajícího téměř výlučně na nestandardní nástroj, Hammondovy varhany, se postupně propracoval na americkou scénu R’n’B, soulu, popu a gospelu. Od ledna 2009 žije v New Yorku, od března 2019 je také občanem USA. Poslední roky je nedílnou součástí doprovodné kapely několikanásobného držitele Grammy, zpěváka Gregoryho Portera, s nímž také jeden gramofonek získal. V Česku pak vystupuje se svou skupinou Ondřej Pivec Organic Quartet, v USA s kapelou Kennedy Administration. Hostoval také na deskách Monkey Business a rappera Oriona. 

Kdybych věděl, co mě čeká, tak do toho nejdu, říká Ondřej Pivec, držitel Grammy, o životě v New Yorku

Miloš Pokorný / 23. 11. 2022

Jos Verstappen, automobilový závodník (1972)

Johannes Franciscus Verstappen je nizozemský automobilový závodník a bývalý pilot Formule 1. V roce 1993 se stal mistrem německé Formule 3 a téhož roku se stal také vítězem již zaniklého závodu Masters of Formula 3. Jeho syn Max je dvojnásobným mistrem světa Formule 1 z let 2021 a 2022. Zítra se opět postaví v barvách stáje Red Bull na startovní rošt v úvodním závodu letošního ročníku, jede se v Bahrajnu.

Bobby Womack, americký hudebník (1944)

Robert Dwayne Womack začínal jako back vokalista v rodinné kapele Valentinos. Později se začal profilovat jako skladatel pro ostatní z branže, nejvíce se proslavil napsáním prvního hitu Rolling Stones  It’s All Over Now z roku 1964. Později spolupracoval i s o generaci mladšími Gorillaz. Jejich společný a Womackem nazpívaný singl Stylo najdete na desce Plastic Beach. Bobby Womack zemřel ve svém kalifornském domově 27. června 2014 ve věku 70 let.

Stalo se

2019

Keith Flint, frontman britských The Prodigy, spáchal sebevraždu. Londýnský rodák před tím, než se stal jejím zpěvákem, začínal ve zmíněné kapele jako tanečník. Stalo se tak na desce The Fat Of The Land z roku 1997, na které najdeme i ikonický singl Firestarter Vedle The Prodigy byl lídrem punkové kapely Flint a patřil mu motocyklový team Traction Control se kterým vyhrál několik závodů. V době dobrovolného odchodu z tohoto světa bylo Keithovi pouhých 49 let.

1994

Kurt Cobain byl přijat do nemocnice poté, co se předávkoval léky a alkoholem. Cobain údajně požil přes 50 tablet Rohypnolu, které mixoval se šampaňským. Stalo se to v rámci římské zastávky jejich evropského turné. 11. března měla Nirvana zahrát i v Praze. Vzhledem k tomu, že Kurt Cobain vzal osud do svých rukou, ke koncertu nikdy nedošlo.

1966

John Lennon prohlásil v interview pro London’s Evening Standard, že The Beatles jsou populárnější než Ježíš Kristus. Ve Spojeném království to většinu společnosti nechalo klidnou. Stejný článek vyšel v USA těsně před třetím americkým turné Brouků, kteří tak vstoupili na žhavou americkou půdu. A to doslova. Mnoho křesťanských spolků mimo jiné proti kapele protestovalo třeba pálením desek legendární čtveřice. John Lennon se později za svá slova omluvil s tím, že šlo o nedorozumění.

Jiří Havelka: České lvy mám spojené s oslavou a hodně pozitivním pocitem, večer by mohl mít větší spád

Miloš Pokorný / 28. 02. 2023

Slavné oběti psychopatů: Lennonova smrt rozpoutala debatu o držení zbraní, mladou zpěvačku vrah zastřelil na autogramiádě

Martina Hoblová / 21. 01. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com 
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM