Zatleskejte či dejte nohu přes nohu: Díky jednoduchým úkonům zjistěte, jaká hemisféra vašeho mozku je dominantní

Každý člověk používá obě hemisféry mozku, které spolupracují a společně řídí lidské tělo. U každého člověka je však dominantní jiná hemisféra. Pokud je dominantní pravá, člověk je většinou umělecky zaměřen a je kreativní, zatímco u dominantní levé hemisféry převládá logické uvažování a analytický mozek. Kterou hemisféru více využíváte, vám pomůže zjistit následující test. K jeho provedení budete potřebovat jen tužku a papír.

Král popu na stěně u vás doma nebo ošklivé celebrity: Podívejte se na nejlepší optické iluze, ze kterých vám bude přecházet zrak!

Sepněte ruce s propletenými prsty, jako byste se modlili

Poté, co tak učiníte, se podívejte, který palec máte nahoře. Pokud je to palec levé ruky, napište si na papír "A". Pokud je to palec pravé ruky, napište si na papír "B".

Zkřižte ruce na hrudi

Nyní se podívejte, jaká ruka je položena na druhé. Pokud máte nahoře levou a vespod pravou ruku, napište si na papír "A". Pokud máte navrchu pravou ruku a levou vespod, napište "B".

Zatleskejte

Pokud jste při tleskání měli dlaní dolů levou ruku, napište "A". Pokud jste měli dlaní dolů pravou ruku, napište "B". Pokud tleskáte tak, že máte obě dlaně proti sobě a hřbety rukou směřují do stran, napište si nulu.

Sedněte si a dejte nohu přes nohu

Pokud jste přehodili levou nohu přes pravou, napište "A". Pokud jste přehodili pravou nohu přes levou, napište "B".

Mrkněte jen jedním okem

Mrkli jste levým okem? Pak si napište na papír "A". Pokud jste mrkli pravým, napište "B".

Postavte se a zatočte se kolem své osy

Pokud jste se otočili po směru hodinových ručiček, pak si poznamenejte na papír "A". Pokud jste se otočili proti směru hodinových ručiček, napište "B".

Nakreslete na papír kruh

V jakém směru jste kruh kreslili? Pokud jste vedli čáru po směru hodinových ručiček, napište "A". Pokud proti směru, napište "B".

Foto: Freepik

Vyzkoušejte si také: Psychologický test: Odpovězte na 4 otázky a zjistěte, jaký jste typ osobnosti a zda máte geniální myšlení

Výsledek

Nyní sečtěte všechna písmena "A" a "B", která jste si napsali na papír. Nulu do výpočtů nemusíte nijak zapojovat. Pokud jste napočítali více A, pak je dominantnější vaše pravá hemisféra. Ta je zodpovědná za kreativní myšlení, intuici či umělecké zaměření. Proto bývá také dominantní u většiny umělců, spisovatelů či hudebníků. Lidé s dominantní pravou hemisférou dávají ve škole přednost jazykům či kreslení. Pokud jste napočetli více B, pak je dominantnější vaše levá hemisféra. Lidé, kteří mají dominantní levou hemisféru uvažují především logicky a analyticky, nedělají jim problémy ani těžší rébusy a ve škole dávali přednost matematice či fyzice. Pokud jste napočítali stejné množství obou písmen, vaše mozkové hemisféry se zapojují stejným dílem.

Otestujte výsledek testu pomocí videa

Na internetu je k vidění již notoricky známá optická iluze rotující baletky, kterou může každý vidět otáčet se jiným směrem. Roky byla tato iluze považována za test, který měl odhalit, která hemisféra mozku je dominantní, ale nakonec byla tato iluze díky několika studiím shledána pouze jako tzv. reverzibilní neboli nejednoznačný obraz. Díky tomu, že obraz postrádá hloubku, tak může opakovaně mást lidský mozek a každý tak obraz vnímá jinak. Přesto se můžete pro zajímavost na video podívat a porovnat směr rotace s výsledky testu. Pokud se baletka otáčí za levou rukou, měla být dominantní levá hemisféra, zatímco rotace za pravou rukou měla značit dominantní pravou hemisféru. Pokud se však budete soustředit, brzy zjistíte, že směr rotace můžete ovlivnit!

Vidíte jít koně na videu dopředu nebo dozadu? Jednoduchý test odhalí, jaká hemisféra vašeho mozku je dominantníFoto: Freepik
Zdroje:
Healthline, NYTimes, MentalUP

Podcast