Expres Drive /
Celý playlist
Ostatní

Záhadné jezírko zvané Ďáblova díra

Redakce
Podivné jezírko, které dosud nebylo pořádně prozkoumáno, přestože děsí mnoho turistů, se nachází v přírodní rezervaci Ash Meadows v Nevadě v USA. Pro svou záhadnost je přezdíváno Ďáblova díra. Ozývají se z něj totiž neobvyklé a tajemné zvuky, navíc jedná o záhadný geologický útvar. Pod ním se nachází také další hlubiny, které vědci dosud příliš neprozkoumali. Proč lidi tak děsí a co o něm výzkumníci zjistili?
06. 04. 2022

Devil hole alias Ďáblova díra je sice součástí přírodní rezervace a chráněné oblasti Ash Meadows, ve které se nachází pouštní vyvýšeniny a pramenné oázy, leží však odděleně až v oblasti národního parku Údolí smrti. Podle badatelů je totiž jezírko součástí spletitou součástí komplexu podvodních jeskyní, o kterých se vědci domnívají, že vedou právě až do Death Valley neboli Údolí smrti. Podle geologů vznikl tento podivný jeskynní útvar spolu s ostatními jeskyněmi přibližně před 500 000 lety. Dodnes však nebyly Ďáblova jeskyně a její labyrint kompletně prozkoumány, protože mnozí lidé se při pokusech o podrobnější průzkum této oblasti setkali s neúspěchem. Někteří při svém bádání přišli o život nebo se ztratili.

Vědci rozluštili záhadu Zóny ticha: Co skrývá místo, kde se rychle vybíjejí baterky, kompasy vymykají kontrole a lidé se téměř neslyší?

V jezírku žijí vzácné druhy ryb

Ďáblovo jezírko je na povrchu dlouhé přibližně přes dvacet metrů a asi přes tři metry široké. Kousek pod hlubokým jezírkem však tento útvar pokračuje dál. Najdete tam takzvanou Acreeovu propast, do které se z jezírka dostanete úzkým otvorem. Komora je dlouhá devadesát metrů a dosahuje šířky 40 metrů. Badatelé se dostali při jejím zkoumání nejdále do hloubky přibližně asi 150 metrů, její dno se však doposud nikomu prozkoumat nepovedlo. Zajímavostí je, že voda v jezírku je slaná, navíc si udržuje stálou teplotu 33 °C. Právě proto v něm žijí jedny nejvzácnějších druhů rybek na světě. Vědci v jezírku objevili jeden z kriticky ohrožených druhů ryb – Cyprinodon diabolis v roce 1930. Rybky v jezírku žijí v hloubce dvaceti metrů. Stěny jeskyně jim poskytují potravu, navíc v mělkém šelfu, který se nachází na jednom z mělkých okrajů jezírka, se mohou rybky třít. Podle vědců se v něm tyto rybky vyskytují až 25 tisíc let. Zajímavostí však je, že nikde jinde se přitom už skoro nevyskytují.

Cyprinodon diabolis

Zdroj: Wikimedia commons, public domain

Kameny, které samy rostou a množí se: Najdete je v Rumunsku na místě s neobvyklým množstvím geologických záhad

Zaznamenává zemětřesení

Dalším zajímavým faktem o Ďáblově jezírku je jeho schopnost zaznamenávat i vzdálená zemětřesení. Přestože se zvláštní jeskyní útvar nachází na území, dokáže rozpoznat například i chvění země v Chile, Indonésii, Japonsku nebo Mexiku, tedy ze zemí, které jsou od Nevady vzdálené stovky kilometrů. Ptáte se, jak se zemětřesení na jezírku odráží? Vodní plocha v jezírku začne šumět, cákat, hlasitě šplouchat, navíc se v něm začnou tvořit i malé podvodní vlny tsunami. Ty mohou dosahovat neuvěřitelně značné výšky až dvou metrů. A to je poměrně výrazný jev, protože se často může jednat o skutečně velice vzdálené zachvění země.

Vstup zakázán

Kdybyste se náhodou chtěli k tajuplnému jezírku vydat na základě přečtených zajímavostí, máte pravděpodobně v současnosti smůlu. Celá oblast kolem jeskyně je totiž oplocená a přístup k Ďáblově díře je kvůli ekologii i bezpečnosti zakázán. V roce 2017 byla po dobu dnů kvalita vody v jezírku prozkoumána vědeckým týmem paleoklimatologů z Innsbrucku, kameramanovi J. Birdovi se zde dokonce bylo během toho získat záběry z jezírka pro tvorbu dokumentu. Podmínky pro vstup do jezírka jsou ale velice přísné a kvůli vzácným druhům ryb je také potřeba, aby potápěči nejprve provedli důkladnou dezinfekci veškerého svého vybavení. Navíc musejí napřed získat povolení Správy národního parku. Všem běžným turistům ale nezbývá nic jiného, než si jezírko prohlédnout pouze z výšky při návštěvě místní vyhlídky.



Zdroje: dotyk.cz, nps.gov, travelnevada.com
Úvodní foto: Wikimedia commons by Stan Shebs,
CC BY-SA 3.0

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM