Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Velekněz Církve Satanovy a autor Satanské bible: Jako malý hrál na nástroje a byl úplně obyčejný kluk

Redakce
Když se řekne “satanismus”, mnozí z vás si jistě představí tajemné rituály s obětmi a různé další hrůzné činy. Ve skutečnosti však satanismus podle zakladatele Církve Satanovy, kterým byl Anton LaVey, není takový, jakým se na první pohled zdá. Kdo byl vlastně LaVey a jaké byly hodnoty a princip satanismu v jeho pojetí?
07. 01. 2022

Z obyčejného kluka veleknězem

Anton Szandor LaVey, původním jménem Howard Stanton Levey, se narodil 11. Dubna roku 1930 v Illinois v USA. Mnoho detailů LaVeyova raného života je sporných či neznámých, ale podle dostupných informací se krátce po jeho narození přestěhovala jeho rodina do oblasti San Francisco Bay. Během dětství byl prý úplně obyčejný a normální kluk, který hrál na několik hudebních nástrojů. Podle některých výpovědí pak opustil střední školu a přidal se k cirkusu. Následně pracoval mimo jiné i jako jasnovidec a varhaník v nočním klubu. Mezitím se začínal zajímat o okultismus a mezi obyvateli San Francisca začal být považován za tajemnou a temnou postavu, která odmítá tradiční křesťanskou morálku a hodnoty. Poté, co si změnil jméno na Anton Szandor LaVey, založil roku 1966 o Valpružině noci Církev Satanovu a ustanovil se jejím veleknězem. O tři roky později vydal Satanskou bibli, ve které uvedl učení a rituály své církve.

Má IQ 136, stylizuje se do oživlé panenky a natáčí videa pro dospělé

Žádný Antikrist, ale etický egoismus

LaVey nikdy neprezentoval satanismus jako praktikování zla nebo uctívání skutečného Antikrista, ale celé své náboženství pojal jako druh etického egoismu, čímž narážel na pokrytectví tradičního náboženství a jeho omezování fyzických a emocionálních potřeb lidí. Jeho satanismus byl prý inspirován tím, že viděl stejné muže se modlit v neděli v kostele k Bohu za odpuštění, které viděl den předtím v nočním podniku sledovat burlesky. LaVeyův satanismus byl tak ve skutečnosti ateistický, protože představoval jakýsi boj s tímto pokrytectvím a opíral se o témata z každodenního života. Zároveň také instruoval své následovníky, aby dodržovali zákon a oddávali se slasti pouze tehdy, kdy tím neubližují ostatním.

Jasnovidka Baba Vanga: Uměla léčit i věštit. Jaké temné proroctví vyřkla pro rok 2022?

Maličká církev, ale slavná bible

LaVey byl jako osobnost daleko úspěšnější a známější, než byla kdy jeho církev. Církev Satanova totiž nikdy neměla více než 2000 lidí a zanikla roku 1975, když se zformovalo hnutí Sethův chrám, které se oddělilo od Církve Satanovy. Zatímco původní Církev Satanova považovala Satana za pouhou metaforu pro součást každé lidské osobnosti, Sethův chrám byla církev, která uctívala bytost Séth – Satan. Tuto církev založili bývalý členové Církve Satanovy Michael Aquin s manželkou Lilith Sinclair. Ačkoliv Satanova církev zanikla, LaVey mohl šířit své myšlenky dál prostřednictvím své Satanské bible, kterou vydal roku 1969. Kromě filosofických úvah autora zde dokonce můžete nalézt Satanské devatero, ve kterém najdete například, že „Satan znamená laskavost k těm, kdo ji zasluhují, nikoli lásku, vyplýtvanou na nevděčníky!“ a podobná přikázání. Přestože se tato bible stala uznávanou i ostatními odvětvími satanismu, není u nich považována za dogma a velké množství satanistů považuje filosoficko-náboženský směr, o kterém kniha pojednává, jako LeVeyův satanismus. LaVey zemřel 29. října roku 1997 v San Franciscu.


Úvodní obrázek: Profimedia

Zdroj: History, Instagram, YouTube

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM