Uplaval 81 metrů pod ledem bez neoprenu. Co má v plánu dál?

Světový rekordman v plavání pod ledem David Vencl se zapsal do Guinessovy knihy rekordů! Uplaval 81 metrů pod ledem na jeden nádech bez neoprenu. Dějištěm byl vápenný lom Lahošť u Teplic. Jak vzpomíná na ten památný den? A jak dlouho vydrží na jeden nádech?

V únoru letošního roku jste uplaval 81 metrů pod ledem. Jak na ten den vzpomínáte?
Je to takové speciální. Celou dobu jsem se snažil, když jsem k tomu dni směřoval, aby byl úplně normální. Hlavně proto, abych snížil stres, který na mě byl kladený. Díky tomu na něj vzpomínám jako na úplně obyčejný den. Byl to tak normální den, že mě doma přivítala dcera, jestli jsem jí přinesl bublifuk. Úkolem toho dne bylo sehnat bublifuk. A teprve pak se tatínek může jít vykoupat s kamarády.

My jsme narazili na další rekord od finské otužilkyně Johanny Nordblad, která uplavala 103 metrů a překonala tak rekord váš. V čem je její rekord jiný?
Johanna je moje kamarádka a je úžasná. Na rovinu chci hned na úvod říci, že její výkon je mnohem hodnotnější než můj, přestože jsem měl mnohem těžší podmínky. Těžší v tom, že jsem nemohl používat žádné pomůcky jako třeba závaží na krk. A fakt, že jsem neměl čepici na hlavě, mě stál měsíc tréningu navíc. To závaží běžně pomáhá freediverovi zlepšit výkon až o třicet procent, je to jako skákat do výšky s tyčí a bez ní. Ona použila tu tyč a skočila výše, ale i tak považuji její výkon za lepší.

Ale pořád je to trochu jiná disciplína, že?
Ano, je to jiná disciplína. Když jdeme do závodu, tak to závaží máme, protože bez něj 25 metrů v bazénu plavu na pět temp a s ním na tři tempa, takže výrazně pomáhá. V tomto případě jsme to závaží kompenzovali tím, že jsem klesl do třímetrové hloubky, kde je větší tlak, díky tomu jsem byl těžší. To mi trochu pomohlo. Johanna plavala v půlmetrové hloubce.


Čtěte také: Nejrychlejší evropská plavkyně Barbora Seemanová miluje vůni chloru

Takže jste nemohl využít setrvačnosti, kterou vám dává to závaží?
Přesně tak. Díky závaží mnohem lépe splýváme pod vodou, se závažím mě to stojí méně energie.

Dokážete fakt, že vydržíte bez dechu třeba tři minuty, zúročit i jinde a jindy než při plavání pod vodou?
Ve statické poloze dokáži dech zadržet na osm minut, v pohybu něco přes tři minuty. Teď chodíme v rouškách a nemůžeme dýchat, já dýchat nemusím. Trochu s nadsázkou proběhnu supermarketem na jeden nádech. A když roušku zapomenu a někdo mne zastaví, tak řeknu, že stejně nedýchám. Jsem také známý tím, že jsem odpůrce kouření. V legraci říkám, že Teplice mě naučily nedýchat. Když procházím parkem do města, zadržuji dech, kdykoliv cítím kouř. A díky tomu jsem na té úrovni, na které jsem.

Ještě jednou moc gratulujeme k vašemu výkonu. Kdy přijde ta plaketa?
Tu si člověk musí objednat. Můžete si objednat jeden, tři nebo pět kusů. Takže čekáme na Českou poštu, až to doručí.

Máte v hledáčku pokoření další fyzické hranice či rekordu?
Ano mám něco před sebou. Moc rád bych vyzkoušel zadržet dech na více než pět minut, ideálně na šest, opět v ledu bez neoprenu. A pokud se poštěstí, chtěl bych se potopit pod led do hloubky padesáti metrů, taky bez neoprenu. Ovšem to už nepůjde tady na Lahošti, kde je hloubka 12 metrů, ale potřeboval bych někam do ciziny, kde je ideální prostředí a krásná viditelnost.

David Vencl (* 6. května 1982 Vrchlabí) je český reprezentant freedivingu. Vyrůstal v Lomnici nad Popelkou, od roku 2006 žije v Teplicích. Původním povoláním je učitel tělesné výchovy a matematiky. V minulosti se závodně věnoval basketbalu, fotbalu a atletice. Freedivingu se začal věnovat v roce 2012 a od roku 2017 je reprezentantem České republiky. Je držitelem několika národní rekordů.

23. 2. 2021 ve 12 hod zaplaval světový rekord v asociaci Pure Apnea v plavání pod ledem bez neoprenu a v těch nejtěžších podmínkách, tedy bez čepice a závaží, na které jsou freediveři zvyklí. Rozhodčí asociace Pure Apnea dali výkonu bílou kartu, ale rekord potvrdili až po zhlédnutí videozáznamu. Uplaval pod souvislou vrstvou ledu o síle 31 cm do vzdálenosti 80,9 metrů, měl povoleno několik jistících děr. Pod ledem jeho bezpečnost zajišťoval zkušený tým potápěčů Seamasters Teplice.

DavidVencl2.jpg

Kam dál? Vodácký spolek chce oživit slalomářskou dráhu na Štvanici umělou surfovací vlnouFoto: David Vencl

Podcast