Odpoledne na Expres FM /
Celý playlist
Aktuálně

Stroj času: Co se stalo v roce 2001?

Avatar photo Michal Plšek
V Ranním klubu na Expres FM se (ne)pravidelně vracíme do daného roku, abychom zavzpomínali na tehdejší události, které se staly ve světě, ale i nám osobně.
17. 05. 2022

Před 20 lety byl zahájen projekt Wikipedia, pražské metro se rozrostlo o stanici Kolbenova, mistry světa v ledním hokeji se stali Češi (ve finále porazili mužstvo Finska 3:2 po prodloužení), Microsoft vydal operační systém Windows XP a také ve Spojených státech uvedl na trh první Xbox. A samozřejmě nemůžeme opomenout 11. září, tedy útoky islamistické teroristické organizace Al-Kajdá na věže Světového obchodního centra, sídlo Ministerstvo obrany neboli Pentagon a nezdařený útok na Bílý dům, který zmařili hrdinní cestující nad Pensylvánií. Administrativa začala považovat za nutné brát na letištích otisky prstů, sbírat fotografie přijíždějících turistů. V návaznosti na války v Afghánistánu a Iráku začala protiteroristická opatření ve Spojených státech nabývat na významu. Negativním ekonomickým dopadem byly především rychleji rostoucí ceny ropy na světových trzích, značné ztráty na příjmech amerických leteckých společností, kolaps cestovního ruchu v Evropě ze strachu cestovat letadlem a vysoký a roky rostoucí deficit státního rozpočtu USA, který vytvořil prostor pro masivní inflaci, a tím i postupný pád hodnoty dolaru vůči euru v průběhu roku 2002 a 2003, a též stoupající nezaměstnanost.

V roce 2001 navíc získalo svou licenci Expresrádio a na začátku příštího roku tak oslavíme 20 let v pražském éteru.

Ve věku pouhých 58 let zemřel člen legendárních Beatles a úspěšný sólový umělec George Harrison. 18. prosince se narodila současná superhvězda Billie Eilish.

Před 20 lety odstartovaly hned dvě veleúspěšné filmové ságy – Harry Potter a Pán Prstenů. Úspěšné období měl tehdy Russel Crow, který Oscara za Gladiatora a v kinech zářil coby Čistá duše, za kterou získal opět nominaci, double ovšem nezískal. Do tuzemských kin vtrhl český Peal Harbor neboli Tmavomodrý svět. Říká se, že právě podobnost těchto filmů připravila Zdeňka a Jana Svěrákovy o dalšího Oscara (toho získala například Amélie z Montmartru v podání Audrey Tatou). Na Českých lvech bodoval Švankmajerův Otesánek a taky poslední film Vlastimila Brodského Babí léto.

Hudebního Anděla získal zpěvák Dan Bárta, Tata Bojs získali cenu za videoklip roku k písni Duševní a objevem roku se stala kapela Kryštof. V zámoří si Grammy odnesli mimo jiné U2, Coldplay a hned šest si jich za album Song In A Minor – včetně písně roku, R'n'B alba roku a ocenění pro nejlepšího nováčka – odnesla Alicia Keys.

JT a Britney 2001 profimedia-0017486781.jpg

Britney a Justin se stali noční můrou návrhářů


V lednu 2001 se konaly American Music Awards a na červeném koberci se odehrálo něco zásadního. Britney Spears a Justin Timberlake, kteří spolu tou dobou chodili, přišli od hlavy k patě oblečení do denimu, čímž porušili nepsané módní pravidlo. Noční můra módních návrhářů se ve skutečnosti stala ikonou, která nám dnes nostalgicky připomíná počátek nového milénia. Celá řada celebrit se tímto ikonickým momentem inspirovala a se svým partnerem se objevili na červeném koberci v inspirovaném modelu, hodně dodnes letí také během Halloweenu. Pamětníci jistě z hlavy jen tak nedostanou bokovky, džíny bez kapes na zadku, kalhoty s nápisem (ideálně z kamínků) na zadku. Začátkem milénia se také nosily kšiltovky Von Dutch, údajně ji právě v roce 2001 měl trendsetter Pharell Williams, ale mainstreamem se stala o pár let později.

Naplno se rozjela éra reality show v roce 2000 měly v USA premiéru show jako Big Brother a Trosečník, které zaznamenaly takový úspěch, že se s nimi v našem roce 2001 roztrhl pytel a jsou tu s námi do dneška.


Foto: Profimedia.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM