Odpoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Skutečný a krutý Drákula: Neskončil s kůlem v srdci, ale sám nechal nabodnout na kůl 20 000 lidí

Redakce
Příběh hraběte Vlada, kterému se přezdívalo Drákula, straší mnohé lidi do dnešních dní. Tvrdilo se o něm, že byl upír, a ačkoliv je toto tvrzení samozřejmě nepravdivé, jeho dílem byly přesto prolity litry krve, obzvlášť z lidí, které nechal nabodnout za své vlády na kůly. Údajně jich mělo být kolem 20 000!
12. 01. 2022

Román „Drákula“

Za celým příběhem upírského Drákuly stojí gotický román Brama Stokera Drákula, který vydal roku 1897 a byl předchůdcem řady další literatury o upírech a zlověstných postavách sajících krev svých obětí. Při tvorbě svého nesmrtelného antihrdiny, hraběte Drákuly, Stoker čerpal z populárních středoevropských lidových pohádek o „nemrtvých“ a také se inspiroval příběhy rumunského prince Vlada III. Draculy z 15. století, který měl přezdívku Napichovač. Tento princ byl totiž syn šlechtice Vláda II. Draculy, od kterého přijal své jméno, když byl zasvěcen do tajného řádu křesťanských rytířů známého jako Dračí řád. „Dracul“ totiž v rumunštině znamená drak.

Bram Stoker (zdroj Instagram)

Nejděsivější zbraně husitů: Jak se používal v boji cep nebo řemdih?

Krutovládce Vlad

Vlad Drákula, neboli Vlad Tepes, byl vládcem Valašska v letech 1456-1462. Narodil se roku 1431 v Sighisoaře a celý svůj dospělý život pobýval právě na Valašsku s výjimkou doby, kdy byl vězněný v Pešti a Visegárdu v Maďarsku. Jako vládce Valašska (dnešní součásti Rumunska) se Vlad Tepes proslavil naprosto brutálními praktikami, které používal proti svým nepřátelům. Patřilo mezi ně mučení, mrzačení a masové vraždy. Nevyhýbal se ani vykuchání zaživa, dekapitaci, uvaření zaživa ve vodě nebo nabodnutí na kůl. Ostatně nabodnutí na kůl nebo proražení dřevěných kůlů skrz těla obětí a ponechání obětí zemřít krutou a bolestivou smrtí byl Vladův oblíbený způsob popravy. Během svého tažení proti osmanským útočníkům roku 1462 měl dokonce obdobně krutým způsobem nabodnout na kůl více než 20 000 lidí na březích Dunaje. Ačkoliv byl zajat maďarskými silami a uvězněn, získal svou moc zpět roku 1476, což se mu stalo osudným. Téhož roku byl totiž zabit v bitvě. Kolem jeho osobnosti kolovali ještě dlouho po jeho smrti pověsti, že rád večeřel mezi nabodnutými těly svých obětí a dokonce si občas namáčel chléb do jejich krve.

Vlad Tepes (zdroj Instagram)

Tiberius, Caligula a další nejšílenější a nejkrutější římští císaři v historii

Upíří Drákula

Možná za to může množství prolité krve, že se právě z postavy inspirované skutečným hrabětem stala postava lačnící po lidské krvi. V knižní předloze od Brama Stokera se totiž Drákula stal archetypem krvežíznivého upíra, který se následně stal předlohou i mnoha dalších románů, filmů či seriálů. Ve většině z nich vystupuje jako vznešený upír, který se v některých filmových zpracováních dokonce dočkal i svého šťastného konce. Postava Drákuly však byla hojně využívána i v hororovém zpracování právě díky své tvárnosti a mystičnosti. Dokonce se Drákulův příběh ocitl i v České republice, kdy roku 1970 vznikl televizní film Hrabě Drákula a roku 1995 pak muzikál Karla Svobody Dracula, který oživil popularitu éry původních českých muzikálů.

Pijavice či pásy cudnosti: Jak se v minulosti léčily sexuální touhy žen?


Úvodní obrázek: Profimedia

Zdroj: Romania

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM