Sedm znaků, že je váš partner nebezpečný manipulátor

Mnozí z nás touží a hledají láskyplný vztah. Koneckonců, mít partnera je jako být v týmu a sdílet radost i trápení. To hodně pomáhá v tomto rychle se rozvíjejícím a emocionálně náročném světě, ve kterém žijeme. V mnoha případech se ovšem může partner pokusit ovládnout svoji polovičku. Z dlouhodobého hlediska to pro vztah není dobré. Tady je sedm znaků, které by vás měly varovat před manipulativním partnerem.

Izolace od přátel a rodiny

Pro manipulativní osobu je to často první krok. Patří sem i stížnosti na to, jak často telefonujete se svým bratrem nebo nejlepší kamarádkou. Mohla by se vás dokonce pokusit obrátit proti komukoli, na koho se spoléháte a kdo je vašemu srdci blízký.

Kritika za maličkosti

Bez ohledu na to, jak neškodná se kritika zdá být, je-li součástí neustálé dynamiky vašeho vztahu, je těžké cítit se plnohodnotně a milovaně. Pokud všechno, co děláte, může být v očích partnera příště lepší, nejste na dobré adrese, co se kvalitního vztahu týče.

Nebezpeční psychopati: Naučte se je rozpoznat. Víte, které dva osobnostní rysy mívají nejčastěji?

„Já za nic nemůžu“

Nikdo není rád, když musí přiznat, že udělal chybu, ale lidé, kteří manipulují, si nedovolí přiznat chybu za žádnou cenu. I když je zjevné, že jde o jejich činy, najdou způsob, jak vám vyčítat, co se stalo.

Skryté hrozby

Hrozby nemusí mít nic společného s fyzickým násilím. Mohou být psychického rázu. Manipulátor může druhé osobě hrozit ztrátou domova, dětí nebo finanční podpory, pokud se pokusí se někomu svěřovat nebo dokonce odejít. I když takové hrozby často nejsou skutečné, je to způsob, jak ovládat druhou osobu.

Vina jako nástroj proti vám

Manipulátor udělá vše pro to, aby ve vás vyvolal pocit viny. Často se tak stanete otrokem emocí, protože po psychickém nátlaku budete dělat věci už jen tak, abyste se necítili provinile a uspokojili partnera. Pro manipulátora tedy uděláte první poslední, jen abyste měli klid v duši.

Tři nejsilnější manipulativní techniky: Díky nim vždy získáte vše, po čem toužíte

Čas sám pro sebe? Neexistuje!

Pokud vyjádříte touhu trávit čas sama se sebou, dostane se vám klasické odpovědi, že už nemilujete partnera dostatečně nebo že čas pro sebe nepotřebujete. Nezáleží, co chcete ve svém volném čase dělat, ale respekt svobody je ve vztahu velice důležitý. Pokud je vám upírán, žijete s manipulátorem číslo jedna.

Nikdy nejste dost dobrá

Ať už tím, že se budete cítit méně atraktivní než partner, nebo neustálým srovnáváním pracovních úspěchů, manipulátoři často chtějí, abyste byli vděční za to, že jste s nimi ve vztahu. Jejich ego funguje asi takto: Čím víc jejich roste, tím se vaše snižuje. V podstatě žijí na úkor vás.

Foto: Unsplash

Podcast