Recept na dlouhověkost: Jak žijí nejzdravější lidé na světě?

Máte pocit, že abyste dosáhli pevného zdraví a vynikající fyzické kondice, musíte strávit hodiny v tělocvičně cvičením? Pokud odpovíte ano, jste na omylu. Nejzdravější lidé na světě fitka ani posilovny nepotřebují. Život v modrých zónách jim totiž umožňuje to, o čem se většině lidí v dnešní době může nechat jen zdát. Jaké je tajemství dlouhověkosti nejstarších lidí na planetě? Možná, že až se dozvíte, co vědci před časem odhalili, přehodnotíte většinu svých dosavadních návyků, nebo dokonce vyměníte své nynější zaměstnání.

Jak už jsme vám naznačili, lidé, kteří se dožívají vysokého věku, rozhodně nemusejí posilovat ani spěchat každý den na hřiště hrát tenis nebo volejbal. Je pravda, že původ dlouhověkosti s pohybem samozřejmě souvisí, ale nejedná se o vrcholový sport. Vystačíte si totiž s tím nejpřirozenějším způsobem cvičením. Zjistěte, čím se vyznačují takzvané "modré zóny" a proč jsou tolik prospěšné pro zdraví a lidský život. V čem tkví tajemství pevného zdraví?

Co říká barva jazyka o vašem zdraví? Odhalí kvasinkovou infekci, problémy se srdcem nebo chybějící vitamin C

"Modré zóny"

Podle vědců se nejvyššího věku dožívají lidé žijící v takzvaných modrých zónách. V těch žijí lidé s nejdelší průměrnou délkou života na světě. Pokud ale očekáváte, že je to proto, že zde objevili kámen mudrců či jiný lektvar nesmrtelnosti, budete nejspíš zklamaní. Podle vědců jsou modré zóny významné něčím zcela jiným a překvapivě nečekaně obyčejnějším. Obyvatelé modrých zón totiž musejí kvůli tamním nesnadným podmínkám bez moderních technologií neustále vykonávat manuální práci a přirozeně se hýbat. Dalo by se tak říct, že fakt, že je oblast, kde tito lidé bydlí, poněkud nemoderní a zastaralá, prodlužuje životy. Lidé v těchto takzvaných modrých zónách se totiž musejí starat o většinu věcí sami a svépomocí. Mají tak neustále dostatek práce, která je nutí k pohybu. Navíc se místní obyvatelé většinou vyhnou škodlivému stereotypnímu sedavému zaměstnání, což je pro jejich zdraví další plus.

joshua-earle-ICE__bo2Vws-unsplash.jpg

Noční buzení: Odhalte skryté zdravotní problémy podle hodiny, ve kterou se budíte

Každodenní fyzická zátěž prodlužuje život

Fakt, že každodenní fyzická zátěž, kterou člověk vykonává, mu může prodloužit život, potvrzují také vědci. Podle webu prokondici.cz je totiž právě přirozený pohyb společnou činností většiny nejstarších lidí na světě, kteří díky němu dosahují skutečně vysokého věku. Právě zdravý a pravidelný pohyb je tak osvědčenou metodou k dosažení dlouhověkosti. Jak ale zmiňuje autor článku na webu prokondici.cz, oproti minulosti, kdy sedavé zaměstnání tvořilo pouhých 10 % ze všech profesí, v dnešní modernější době je tomu právě naopak. Sedavá práce se totiž týká až 90 % povolání. Právě práce tak je paradoxně také tím, co mnoha lidem v dnešní době může při nevyváženém životním stylu škodit.

Každý pohyb se počítá

Pokud se také řadíte mezi lidi, kteří většinu pracovní doby sedí na židli a zírají do monitoru, možná je na čase své návyky trochu pozměnit. Alespoň ty volnočasové. To sice při větší pracovní vytíženosti nemusí být jednoduché, ale při trošce snahy vám to rozhodně půjde. Je jasné, že pokud vaše zaměstnání zahrnuje neustálé telefonování, psaní emailů a další práci na počítači, čas strávený prací moc neovlivníte. Můžete ale ovlivnit aktivity, které děláte, když máte zrovna volno, případně při cestě do práce. Jak na to?

Podle výsledků nedávných studií, vám k tomu, abyste udělali něco pro své zdraví, postačí například cesta pěšky do práce či krátká procházka po ránu. Už patnáctiminutová chůze každý den, může mít podle vědců významně pozitivní účinky na vaše zdraví. Každá další každodenní fyzická aktivita, kterou budete dělat k chůzi navíc, pak blahodárné účinky pravidelného pohybu na vaši fyzičku ještě posílí. A to už stojí za to se překonat a najít si chvilku na zdravotní procházku, která vám zlepší zdraví a zvedne náladu.

Dejte se s chutí do domácích prací

Asi většina lidí nemá domácí práce v oblibě a už vůbec s nimi nechce trávit svůj volný čas. Fakta, která odborníci zjistili, ale možná váš dosavadní názor na úklid zcela přehodnotí. Všechny přirozené pohyby, které při velebení domácnosti musíte provádět, totiž podle názoru badatelů výrazně prodlužují život. Navíc úklid a vytřídění věcí v domácnosti zlepší i vaši psychickou pohodu tím, že vám pomůže si lépe srovnat v hlavě všechny myšlenky, nápady a starosti.

Chcete žít déle? Pak zařaďte do života těchto pět překvapivých věcí, které podle vědců prodlužují život

Několik hodin chůze za týden chrání před nemocemi

Přirozený a pravidelný pohyb může mít opravdu mnoho benefitů. Stojí za zmínku, že pravidelná chůze v počtu alespoň 6 hodin týdně ochrání vaše srdce i cévy. Toto tvrzení dokazují také výsledky nedávné studie provedené American Cancer Society, které porovnávali lidi, kteří chodí dostatečně s jedinci, kteří jezdí převážně autem. Ty navíc ukázaly, že snižují nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, ale také riziko vzniku rakoviny. Podle vědců můžete výrazně snížit riziko vážných onemocnění už při dvou hodinách chůze týdně, navíc tak můžete prodloužit svůj život, protože posilujete svou celkovou tělesnou a duševní kondici, protože snižuje také riziko vzniku demence až o 40 %. Takže podtrženo a sečteno, jak řekl pro web bluezones.com Dr. David Agus, profesor medicíny a inženýrství na Universitě v Jižní Kalifornii: "Naše těla byla navržena k tomu, aby se pohybovala."
Zdroje: bluezones.com; prokondici.cz
Úvodní foto: Profimedia
Foto v článku: Unsplash

Podcast