Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

Psí útulky a zvířecí azyly ve válečné zóně: Otřesná svědectví z místa činu

Redakce
Válečný konflikt na Ukrajině zasáhl do života milionů lidí, ale také obrovského počtu zvířat. A i když se některým domácím mazlíčkům podařilo spolu s majiteli uprchnout do bezpečí, mnoho z nich zůstává v epicentru ostřelování. Vedlejším cílem ruských vojáků se stávají rovněž útulky. Aby jim opuštění pejsci nezůstali napospas, musí se změnit česká legislativa. Nejen o to se poslední dny snaží spolek Hlas zvířat.
03. 03. 2022

Němými svědky válek jsou i zvířata, která mnohdy zůstanou opuštěná v zemi devastované vojáky cizí armády. A nemělo by se na ně při pomoci zapomínat. Naštěstí jsou organizace, které se snaží jim pomoci. Vstup na území České republiky je od vypuknutí nepokojů, díky výjimce ze strany Státní veterinární správy (SVS), dovolen psům, kočkám a fretkám, které doprovázejí osoby prchající před válkou do naší země.

Pro tato zvířata platí desetidenní karanténa. Do 72 hodin by je měl vyšetřit veterinář, aby se vyloučila nákaza vzteklinou, zároveň je označí mikročipem, pokud ho ještě nemají. Mezi pátým až desátým dnem následuje další vyšetření, a jestliže se vzteklina u zvířete definitivně vyloučí, bude proti nemoci naočkováno.

S ukrajinskými organizacemi jsou v kontaktu české spolky, které už mají plán, jak dostat čtyřnohé obyvatele pryč. Co přesně mají v plánu a jak vypadá každodenní realita zvířat ve válečné zóně?

Čtěte také: Kapitán Ukrajina: Největší hrdina poslední doby Volodymyr Zelenskyj má už své memy

Všudypřítomný strach

Marina provozuje útulek Shelter Friend v třetím největším městě Ukrajiny, Dněpropetrovsku. Momentálně přemýšlí, jestli pošle svého syna evakuačním autobusem do Polska, bojí se i o dceru, která má ani ne dvouleté dítě. Vedle starostí o vlastní se rodinu navíc neví, zda zvládne péči o své čtyřnohé svěřence. Podařilo se jí sice vybrat dostatek peněz, ale potýká se s nedostatkem surovin. Chybí jí benzin, chleba, rýže i další potraviny, zásoby má na čtyři dny a denně shání další. V dojemném vzkazu děkuje všem, kteří se rozhodli pomoct. Chtěli bychom však poprosit čtenáře, aby jí neposílali slova podpory v soukromých zprávách. Je toho na ní opravdu moc.

Útulky pod palbou

Někteří jsou na tom ale ještě hůř. „Skoro všechny útulky, se kterými jsme v kontaktu nebo je sledujeme, protože nestíhají odpovídat na zprávy, mají ve své péči průměrně 500 až 600 zvířat a nová zvířata během válečného konfliktu do péče stále přijímají. Útulek Gostomel již eviduje několik mrtvých pejsků, byl zasažen během ostřelování, a to dvakrát během tří dnů. Útulek Ugolyok má ruskou armádu prakticky před dveřmi. Okolní domy jsou zničené a jejich obyvatelé jsou v nemocnicích, oni se zatím schovávají ve sklepě. Bohužel víme o mnoha dalších útulcích, azylech či zařízeních, kde zvířata denně umírají, či je ruští vojáci přímo a záměrně zabíjejí společně s jejich majiteli,“ popisuje předsedkyně a spoluzakladatelka spolku Hlas zvířat Tereza Plicka, kterou jsme poprosili o krátký rozhovor.

Usilovně pracujete na tom, aby se i zvířata z útulků či azylů mohla dostat bezpečně do Česka. Myslíte, že se vám podaří uspět?

Už minulý týden jsme s našimi právníky kontaktovali Státní veterinární správu s žádostí o udělení výjimky pro koně, ostatní hospodářská zvířata a volně žijící zvířata i s žádostí o rozšíření aktuální výjimky, aby bylo možné do ČR dostat větší počet zvířat ze zasažených útulků. Pokud bychom totiž přijeli na hranice a chtěli převzít např. psy, aniž by je doprovázeli jejich majitelé či osoby na útěku, nemusela by se výjimka SVS na tuto záchranu vztahovat. Na základě naší žádosti a podnětu o umožnění dalších výjimek se v pondělí a úterý konala porada napříč celou Státní veterinární správou.

A jaký je výsledek?

Vesměs kladný! Díky naší žádosti a skvělé spolupráci s SVS se nám podařilo docílit výjimky nejenom pro vstup koní na území ČR, ale rovněž se upravilo znění výjimky pro vstup psů, koček a fretek. Nyní je tak nově umožněn vstup v rámci výjimky pro tato zvířata s občany EU, kteří se vracejí z důvodů výjimečné situace na Ukrajině na území České republiky z Ruské federace. To nám či jiným organizacím a dobrovolníkům pomůže v rámci organizace záchrany zvířat.

Zmiňovala jste i hospodářská zvířata, máme vůbec v České republice pro takové množství zvířat kapacitu?

Na Ukrajině existuje hodně azylů pro zachráněná hospodářská zvířata a i tato zvířata si zaslouží šanci na přežití. Máme v ČR mnoho spolupracujících azylů jak pro domácí zvířata, tak pro zvířata hospodářská i volně žijící, kterým v ČR určitě najdeme s pomocí veřejnosti domov. Musíme však docílit právní jistoty okolo transportů zvířat do ČR. Proto nabídla naše advokátní kancelář Plicka & Partners své služby v rámci České advokátní komory pro bono pomoc zvířatům z Ukrajiny.

Jak je to vlastně s jinými druhy zvířat? Mohou si váleční uprchlíci do ČR přivést drobné domácí mazlíčky?

Co se týká ptáků (vyjma drůbeže), králíčků, hlodavců a např. plazů, tak pro tato zvířata jak z členských států EU, tak ze třetích zemí neexistují obecně žádná omezení. ČR tedy nestanovuje žádné veterinární podmínky pro vstup a je možné tato zvířata tedy do ČR z Ukrajiny převézt.

Může i veřejnost zvířatům z Ukrajiny nějak pomoct?

Lidé mohou pomoci nabídkou dočasné péče nebo trvalého domova jak pro psy, kočky, králíky, hlodavce, tak i pro ta větší – např. pro koně. Uprchlíkům z Ukrajiny, kteří přijdou i se svými zvířecími kamarády, mohou také pomoci s ubytováním pro jejich zvířecí kamarády, mohou jim zajistit pro ně krmení, pelíšky, hračky. Rovněž pomoci se zajištěním veterinárního ošetření včetně preventivní prohlídky, s naočkováním nebo načipováním zvířete. V současné době do útulků ve válečné zóně není možné se z bezpečnostních důvodů dostat.

Zvířatům na Ukrajině se rozhodla pomoct i Zoo Praha. Zapojit se můžete i vy, zjistěte jak.

Úvodní fotografie je pouze ilustrační. Zdroj: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM