Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Procvičte si mozkové závity: Dokážete najít všech 7 rozdílů?

Redakce
Procvičování mozkových závitů je prevence vůči demenci, ukazuje se, že lidé, kteří pravidelně trénují svůj mozek, mají lepší kognitivní funkce posléze i ve vyšším věku. Vyzkoušejte hledání rozdílů na obrázcích, při této činnosti zapojíte hned tři oblasti mozku.
21. 08. 2021

Procvičování mozkových závitů jako prevence demence a Alzheimerovy choroby

Dle britské NHS existují důkazy o tom, že lidé, kteří jsou sociálně aktivní a procvičují svou paměť a kognitivní funkce mozku, mají nižší riziko, že u nich jednoho dne propukne demence. Riziko Alzheimerovy choroby a dalších typů demence lze snížit tím, že budete váš mozek pravidelně "trénovat". Hlavní je nezůstat pasivní a dodávat vašemu mozku neustále nové podněty a důvody k zamyšlení. Už tím, že čtete tento článek, snižujete pravděpodobnost, že u vás demence propukne. Existují však i další způsoby kromě čtení, které snižují riziko propuknutí demence, jsou jimi: učení se cizích jazyků, hra na hudební nástroje, dobrovolnictví v rámci místní komunity, skupinové sporty, nové aktivity a koníčky, aktivní společenský život, trénink mozku za pomoci řešení rébusů, hádanek, luštění křížovek, sudoku a podobně.

Vidíte jít koně na videu dopředu nebo dozadu? Jednoduchý test odhalí, jaká hemisféra vašeho mozku je dominantní

Observační studie, která zkoumala kognitivní schopnosti více než 19 000 lidí, hledala odpověď na otázku, zda lidé, kteří svůj mozek trénují různými aktivitami (hádanky, puzzle, trénink logického myšlení), mají ve věku 50 až 93 také lepší kognitivní funkce mozku. Hodnotila přitom různé aspekty – prostorovou představivost, verbální dovednosti, reakční čas i pozornost. Lidé byli rozděleni do skupin dle toho, kolik běžně denně řeší číselných i slovních hádanek. Ti, kteří alespoň jednou měsíčně svůj mozek trénovali, měli o mnohem lepší výsledky v provedených testech. Míra pozornosti byla nejvyšší u těch, kteří hlavolamy řešili nejčastěji. Vědci se domnívají, že samotné řešení hlavolamů nedokáže riziko propuknutí demence zcela eliminovat, ale rozhodně dokáže oddálit její nástup. Procvičování mozkových závitů je jednou ze součástí komplexního programu boje proti demenci, který dále zahrnuje cvičení, zdravé stravování a sociální kontakt.

Hledání rozdílů na obrázků trénuje hned několik mozkových laloků

Dnes si procvičíme mozkové závity tím, že budeme hledat rozdíly na obrázcích, což je velmi efektivní trénink mozku z důvodu, že zapojíte hned několik mozkových laloků. V momentě, kdy budete identifikovat předměty na obrázku, které vidíte, procvičíte si týlní (okcipitální) lalok, který slouží jako centrum pro vizuální zpracování. Tím, že budete obrázky analyzovat a porovnávat, procvičíte temenní lalok. Také si musíte zapamatovat, kde se co nachází, to je trénink krátkodobé paměti, kde zapojíte i čelní lalok. Celkově tedy procvičíte hned tři oblasti mozku. Nyní už přejdeme k samotnému tréninku mozkových závitů. Poslouží nám k tomu obrázky, které tvoří maďarský umělec Gergely Dudás s cílem potrápit váš mozek co nejvíce.

Dovedete najít všech 7 rozdílů?

.

.

.

.

.

.

.

.

Řešení

Písmeno Z nacházející se nad spícím králíčkem je otočené obráceně.

Medvídkovi na spodním obrázku schází jeho úsměv.

Láhev s vodou je na vrchním obrázku plná, na spodním obrázku prázdná.

Portrét na stěně u okna má na každém obrázku jiný úsměv.

List rostliny nalevo od medvídka vypadá na každém obrázku jinak.

Rostlině umístěné na skříni chybí na dolním obrázku jeden list.

Knihy nevypadají stejně na obou obrázcích, zatímco nahoře má čtvrtá a pátá kniha fialovou barvu, na dolním obrázku je čtvrtá kniha fialová a pátá oranžová.

Test osobnosti: Komu z těchto 4 lidí byste pomohli jako prvnímu?

Zdroj ilustrační fotografie: Freepik
Zdroje
NHS, Alzdiscovery, Lifehack

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM