Proč ženy přitahují darebáci?

Co stojí za tím, že spousta žen dá přednost darebákům, namísto toho, aby si našly hodného, starostlivého a citlivého muže? Tuto otázku si položili vědci i psychologové, a jak se zdá, našli na ni odpověď. Zjistěte, proč ženy jednají iracionálně, a co je vhání do náručí grázlů.

Není to trend dnešní doby

V dnešní době muži často naříkají nad tím, že ženy stojí pouze o darebáky a "hajzlíky". Často jsou odmítáni slovy "Jsi moc milý a mám tě opravdu ráda jako kamaráda, ale nic víc nechci." Když se na to přitom podíváme opačně, tak málokterý muž odmítne ženu, protože by byla moc hodná a laskavá. Kde je zakopaný pes, proč to ženy vnímají naprosto odlišně? Rozhodně není odpovědí, že by to byl nějaký trend dnešní doby, kdy by ženy najednou zničehonic zatoužily mít vedle sebe "zlého drsňáka". Když se podíváme zpátky do minulosti, zjistíme, že spousta objektivně velmi zlých mužů neměla nouzi o pozornost žen.

Jeden příklad za všechny: Připomeňme si například sériového vraha Teda Bundyho, o němž nemůže být pochyb, že byl ztělesněním zla. Přestože se doznal k 30 vraždám mladých žen (pravděpodobně jich bylo ještě více), měl obrovský zástup fanynek, při čekání v cele smrti dostal tisícovky milostných dopisů. A poté, co Netflix odvysílal dokumentární sérii Rozhovory s vrahem: Výpověď Teda Bundyho, se nad sériovým vrahem začaly na sociálních sítích hromadně rozplývat stovky žen. V tomto případě se jedná o tzv. hybstofilii (někdy se též označuje jako syndrom Bonnie a Clydea), což je označení pro sexuální deviaci, kdy ženu sexuálně přitahují zločinci a padouši, typicky sérioví vrazi.

Vědci mají jasno, mohou za to hormony

Vědci vidí hormony jako hlavní důvod toho, že ženy přitahují darebáci. Výzkum ukázal, že v době, kdy ženy ovulují, mají tendenci zajímat se o konkrétní typ muže, v této době jednoznačně upřednostní dominantní dravé typy mužů s výrazně mužnými rysy obličeje. V období ovulace jsou ženy nejplodnější a podvědomě si hledají silného muže s nejlepšími geny, který zajistí přežití rodu. Ale proč si některé ženy tyto typy mužů nevyberou? Doktorka Martie G. Haselton na to má jasnou odpověď: "Vzhledem k vysoké poptávce po alfa samcích, kteří jsou zároveň milí a pečující, se zdá, že se ženy naučily vyměnit sexy za stabilní, vyberou si raději spolehlivého muže, který jim pomůže s hnízděním."

I psychologové mají vysvětlení

Dr. Iskra Fileva působící na Univerzitě Colorado, která se specializuje na morální psychologii, si myslí, že lze tento jev vysvětlit tím, že muži, kteří se sice k ostatním mohou chovat naprosto příšerně, se mnohdy ke svým partnerkám chovají láskyplně a hezky. Taková žena má pak tendenci přehlížet a tolerovat chování svého muže k ostatním. Také mnohdy může zcela popírat objektivní realitu, je natolik zamilovaná, že nechce vidět, koho má ve skutečnosti vedle sebe. Partnera vidí v pozitivním světle však jen do té doby, než se samy stanou terčem jeho bezcitnosti a bezohlednosti. A nezapomínejme ani na spasitelský komplex, ten mnoha ženám není cizí. Některé sice vidí, že jejich muž není zrovna "značka: Ideál", ale nepřestávají věřit tomu, že ony jsou ty vyvolené, které ho změní. To se však reálně stane v naprosté menšině případů.Foto: Profimedia.cz

Podcast