Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Prokletá píseň, která nutí lidi k sebevraždě: 18 mrtvých již měsíc po jejím vydání

Redakce
Možná už jste o ní kdysi slyšeli. Prokletá píseň Gloomy Sunday, což znamená v překladu Ponurá neděle, nemá daleko do nejkontroverznější písně všech dob. Údajně má totiž na svědomí nejméně 100 lidských životů.
03. 02. 2022

Autor písně spáchal sebevraždu

Píseň složil roku 1933 maďarský skladatel Rezső Seress, který se texty inspiroval u maďarského básníka Lászlo Jávora. Již pouhý měsíc po vydání písně došlo údajně v Maďarsku k 18 sebevraždám, které měly souviset s poslechem písně. Například článek z roku 1936 v časopise Time popsal úmrtí maďarského obuvníka Josepha Kellera, který spáchal sebevraždu a zanechal po sobě vzkaz s textem Ponuré neděle. Dále se měla utopit skupina lidí v řece Dunaj, kdy lidé drželi v rukou noty k této písni. Bylo nahlášeno ještě několik dalších úmrtí, které měla nějak souviset s písní, přičemž píseň má mít na svědomí nejméně 100 lidských životů. Jednou z ověřitelných sebevražd ve vztahu k této písni je nepochybně sebevražda samotného jejího autora Seresse. Podle všeho byl její autor celý život v depresi a 13. ledna roku 1968 vyskočil z okna ve snaze ukončit svůj život. Tento incident sice přežil, ale později se uškrtil drátem v nemocnici. I když zemřel 30 let po vydání prokleté písně, dodalo to písni ještě více temné atmosféry a mystiky.

Jak dnes vypadá a co dělá dcera Kurta Cobaina: Propadla závislostem stejně jako rodiče, přesto se prosadila jako umělkyně

Svět končí

Ponurá neděle se měla původně jmenovat Svět končí. Seressova verze písně je totiž o hrůzách války, smrti a životě bez lásky. Seress byl totiž jako židovský muž zotročen nacisty a umístěn do koncentračního tábora během druhé světové války. To, že svět končí, si myslel během svého pobytu v koncentračním táboře. Text písně je o tom, že muž považuje sebevraždu za nejlepší způsob, jak dokázat své partnerce, že ji miluje. Texty pozdějších verzí písně jsou sice výrazně odlišné, ale stále se točí kolem smrti a sebevraždy. Pokud se nebojíte a nemáte strach, že by na vás mohla skladba zanechat negativní následky, můžete si ji poslechnout níže.

Neobyčejné děti, které svým vzhledem budí pozornost

Zakázaná píseň

Poté, co byla píseň zpřístupněna posluchačům i v angličtině, byly hlášeny další sebevraždy, které se přidaly ke 100 údajným úmrtím souvisejícím s písní. Například na BBC byla píseň zakázána kvůli obavám, aby lidé nepáchali sebevraždu. Údajně byla píseň zakázaná i v Maďarsku. Ačkoliv nikdy nebyla oficiálně zakázaná ve Spojených státech, přesto ji mnoho médií či projeden odmítlo přehrávat. V roce 1936 zveřejnil The New York Times článek o 13letém dítěti, které spáchalo sebevraždu, přičemž mělo u sebe v kapse text písně. Píseň zpopularizovala v anglickém provedení zpěvačka Billie Holiday, která nahrála roku 1941 svou vlastní verzi písně. Podle její verze měla hlavní postava písně spáchat sebevraždu poté, co její milenec zemřel. Později přidala k textu další verš, ve kterém se ukázalo, že nikdo sebevraždu nespáchal a celé to byl jen sen, čímž chtěla učinit text písně méně morbidním. Prokletou píseň a její děsivou melodii poté ještě využilo a převzalo mnoho dalších umělců různých hudebních žánrů. I když je představa písně, která přiměje posluchače k sebevraždě, děsivá, zdaleka nejde o jedinou údajnou kletbu, která se v hudebním průmyslu nachází.

Psali jsme: Tohle teď neposlouchejte! 13 nejdepresivnějších songů


Úvodní foto: Profimedia
Zdroje:
YouTube, PubMed

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM